Киликия: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
мРедакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Image:Armenianmeds.gif|thumb|right|300px|Киликийска Армения, 1199-1375]]
[[Image:Armenianmeds.gif|thumb|right|300px|Киликийска Армения, 1199-1375]]
'''Киликия''' ({{lang-tr|Kilikya}}, {{lang-el|Κιλικία}}) е историческа област разположена в югоизточното крайбрежие на [[Мала Азия]].
'''Киликия''' ({{lang-tr|Kilikya}}, {{lang-el|Κιλικία}}) е историческа област, разположена на югоизточното крайбрежие на [[Мала Азия]].


Главни градове в областта са [[Тарс]], [[Адана]], [[Селинонт]], [[Аназарба]].
Главни градове в областта са [[Тарс]], [[Адана]], [[Селинонт]], [[Аназарба]].


През II хилядолетие пр.н.е. влиза в състава на Хетското царство, от XII до VI века пр.н.е. на територията на Киликия са съществували едно или няколко независими царства, от VI век пр.н.е. Киликия влиза в състава на персийското царство на [[Ахемениди]]те. В [[333 г. пр.н.е.]] е завладяна от [[Александър Македонски]], който едва не се удавил, докато се къпал в река [[Киднус]] (Κύδνος), където по-късно се удавил император [[Фридрих I Барбароса]] през третия кръстоносен поход. От [[297 г. пр.н.е.]] до [[190 г. пр.н.е.]] областта се намира във властта на [[Селевкиди]]те.
През II хилядолетие пр.н.е. влиза в състава на Хетското царство, от XII до VI века пр.н.е. на територията на Киликия са съществували едно или няколко независими царства, от VI век пр.н.е. Киликия влиза в състава на персийското царство на [[Ахемениди]]те. В [[333 г. пр.н.е.]] е завладяна от [[Александър Македонски]], който едва не се удавил, докато се къпал в река [[Киднус]] (Κύδνος), където по-късно се удавил император [[Фридрих I Барбароса]] по време на [[Трети кръстоносен поход|Третия кръстоносен поход]]. От [[297 г. пр.н.е.]] до [[190 г. пр.н.е.]] областта се намира във властта на [[Селевкиди]]те.


През периода на римското владичество Киликия била свърталище на страшни пирати, които били изтребени от [[Помпей Велики]] в [[67 г. пр.н.е.]]. След битката в [[Коракесион]] (знаменита пиратска база), [[Тарс]] става столица на римската провинция. В [[51 г. пр.н.е.]] [[Цицерон]] е консул на Киликия.
През периода на римското владичество Киликия била свърталище на пирати, които били изтребени от [[Помпей Велики]] в [[67 г. пр.н.е.]]. След битката в [[Коракесион]] (знаменита пиратска база), [[Тарс]] става столица на римската провинция. В [[51 г. пр.н.е.]] [[Цицерон]] е консул на Киликия.


{{Римски провинции}}
{{Римски провинции}}

Версия от 19:48, 21 юли 2009

Киликийска Армения, 1199-1375

Киликия (Шаблон:Lang-tr, Шаблон:Lang-el) е историческа област, разположена на югоизточното крайбрежие на Мала Азия.

Главни градове в областта са Тарс, Адана, Селинонт, Аназарба.

През II хилядолетие пр.н.е. влиза в състава на Хетското царство, от XII до VI века пр.н.е. на територията на Киликия са съществували едно или няколко независими царства, от VI век пр.н.е. Киликия влиза в състава на персийското царство на Ахеменидите. В 333 г. пр.н.е. е завладяна от Александър Македонски, който едва не се удавил, докато се къпал в река Киднус (Κύδνος), където по-късно се удавил император Фридрих I Барбароса по време на Третия кръстоносен поход. От 297 г. пр.н.е. до 190 г. пр.н.е. областта се намира във властта на Селевкидите.

През периода на римското владичество Киликия била свърталище на пирати, които били изтребени от Помпей Велики в 67 г. пр.н.е.. След битката в Коракесион (знаменита пиратска база), Тарс става столица на римската провинция. В 51 г. пр.н.е. Цицерон е консул на Киликия.