Елементи: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Jotterbot (беседа | приноси)
м Робот Промяна: ckb:بنەماکانی ئۆکلیدس
SieBot (беседа | приноси)
Ред 22: Ред 22:
[[ar:العناصر لإقليدس]]
[[ar:العناصر لإقليدس]]
[[arz:العناصر ليوكليديس]]
[[arz:العناصر ليوكليديس]]
[[bn:ইউক্লিড’স এলিমেন্টস]]
[[bn:ইউক্লিডের এলিমেণ্টস]]
[[ca:Elements d'Euclides]]
[[ca:Elements d'Euclides]]
[[ckb:بنەماکانی ئۆکلیدس]]
[[ckb:بنەماکانی ئۆکلیدس]]

Версия от 19:08, 4 декември 2009

Илюстрация към превод на „Елементи“, 1309-1316

„Елементи“ е математически трактат, състоящ се от 13 книги. Написан е от древногръцкия математик Евклид около 300 г.пр.н.е. Трактатът се състои от определения, аксиоми, постулати и доказателства. Той изгражда систематично основите на геометрията и провокира развитието на логиката и цялата съвременна наука.

Според някои оценки „Елементи“ е най-успешната книга за всички времена. За големите цивилизации, оформили се около монотеистични религии (християнство, ислям) „Елементи“ е традиционен учебник, наред с религиозната им книга (Библия, Коран). Някои съвременни учебници по геометрия са редакции на книгата, а всички приемни изпити за гимназии или университети, където се изучават точни науки включват задачи върху материала ѝ.

Оригиналната версия на „Елементи“ затруднява съвременния читател, особено книгите, излагащи числови резултати, тъй като тези резултати са интерпретирани геометрично. Гърците не са имали удобните числови и алгебрични обозначения (нотация), които ползваме днес и които са въведени през 17 век.

Външни препратки

Шаблон:Link FA

Шаблон:Link FA