Кръвопреливане: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Bot: hr:Transfuzija krvi is a featured article
SieBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: cy:Trallwysiad gwaed
Ред 22: Ред 22:


{{Link FA|sr}}
{{Link FA|sr}}

{{Link FA|hr}}


[[af:Bloedoortapping]]
[[af:Bloedoortapping]]
Ред 27: Ред 29:
[[bs:Transfuzija krvi]]
[[bs:Transfuzija krvi]]
[[cs:Krevní transfúze]]
[[cs:Krevní transfúze]]
[[cy:Trallwysiad gwaed]]
[[da:Blodtransfusion]]
[[da:Blodtransfusion]]
[[de:Bluttransfusion]]
[[de:Bluttransfusion]]
Ред 38: Ред 41:
[[he:עירוי דם]]
[[he:עירוי דם]]
[[hi:खून चढ़ाना]]
[[hi:खून चढ़ाना]]
[[hr:Transfuzija krvi]] {{Link FA|hr}}
[[hr:Transfuzija krvi]]
[[id:Transfusi darah]]
[[id:Transfusi darah]]
[[it:Trasfusione]]
[[it:Trasfusione]]

Версия от 14:16, 18 март 2010

Даряване на кръв

Кръвопреливането (Шаблон:Lang-la, хемотрансфузия) е процедура, при която се прехвърлят кръв или кръвни продукти в кръвоносната система на човека. Кръвопреливането може да бъде наложено от директна заплаха за живота в някои ситуации, например значителна загуба на кръв поради травма, или начин за компенсиране на кръвта, загубена по време на операция. Това е животоспасяваща манипулация, която може да се извърши само с кръв от дарител, който има съвместима с кръвта на приемателя кръвна група. Съобразява се както АВО-системата, така и Rh-системата.

При несъответствие на кръвната група или неспазване на мерките за безопасно кръвопреливане, могат да настъпят различни по степен усложнения, известни като хемотрансфузионни усложнения.

Видове кръвопреливане

Някога кръвопреливането се е осъществявало чрез директно пренасяне на кръвта от дарителя към приемателя (директно кръвопреливане). С развитието на медицината и методите за вземане и консервиране на кръв, е станало възможно кръвта да бъде предварително взета от дарителя, за да бъде прелята на по-късен етап в кръвоносната система на приемателя (индиректно кръвопреливане). Днес директното кръвопреливане има само историческа стойност, а в практиката се използват методите на индиректното кръвопреливане.

Според вида на източника, кръвопреливането може да бъде хетероложно и автоложно. При хетероложното кръвопреливане се прелива кръв от един човек на друг. Автоложното кръвопреливане представлява внасянето на предварително взета собствена кръв.


Вижте също

  • Кръвна група
  • www.darikruv.com - Сайт, изцяло посветен на кръводаряването - къде, как, защо, изисквания, противопоказания, инициативи, кампании, акции и др.

Шаблон:Медицина-мъниче

Шаблон:Link FA

Шаблон:Link FA