Рисунка: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: uk:Малюнок
Xqbot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: sv:Teckning (konst)
Ред 47: Ред 47:
[[sl:Risba]]
[[sl:Risba]]
[[sr:Цртеж]]
[[sr:Цртеж]]
[[sv:Teckning (konst)]]
[[th:การวาดเส้น]]
[[th:การวาดเส้น]]
[[tr:Çizim]]
[[tr:Çizim]]

Версия от 19:13, 25 април 2010

Рисунка на Микеланджело изпълнена със сангин

Рисунката е изображение направено върху плоска повърхност (хартия, картон, плат, стена и други) с помощта на рисувателен материал. Тя е първоосновата на графиката, живописта, скулптурата и приложни изкуства. Умението да се създаде рисунка е необходимо в модния и промишлен дизайн, както и на художниците сценографи, аниматори и създатели на компютърни игри. Поради тази причина изучаването ѝ е част от обучението на всеки художник.

Материалите и инструментите необходими за направата на рисунка са същите като при графиката, която произлиза от нея. Сред най-често използваните са молив, въглен, креда, сангин, туш и перо, бои и четки. Самото рисуване се извършва чрез нанасянето на контури, щрихи и петна върху рисувателната повърхност. Рисунката направена с врязване на щрихи в твърда повърхност се нарича графит.

Създаването на рисунки е една от най-древните човешки дейности. Съхранени са пещерни рисунки датиращи от 20 000 г. пр. н. е. Те са правени върху стените с въглен и оцветени с бои приготвени от стрити на прах минерални вещества. Сред най-прочутите са рисунките в пещеритеЛаско“, Франция и „Алтамира“, Испания. Създаването на рисунки продължава през цялата история на човечеството. Съхранени са рисунки принадлежащи на най-различни епохи и произлизащи от различни региони. През Средновековието и Ренесанса, майсторите са притежавали албуми със свои рисунки, които са служили като образец за учениците им.

Обикновено художниците си служат с рисунката като помощно средство при създаване на своите картини, графики и скулптури. Тя е необходима при изясняване на идеята, която ще бъде вложена в произведението. Чрез нея трябва да се набележат някои основни проблеми и задачи при изпълнението му: композиция, улавяне движението на фигурите, пропорционирането им, набелязване на перспективата и светлосянката, запечатване на характерни особености. Понякога рисунката може да се превърне в самостоятелно произведение на изкуството. Сред всепризнатите майстори на рисунката са Леонардо да Винчи, Микеланджело и Рубенс. Пример за рисувач е българският художник Илия Бешков.