Кангчендзьонга: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: hi:कांचनगंगा
м разни
Ред 9: Ред 9:
| картинка-описание = Връх Кангчендзьонга
| картинка-описание = Връх Кангчендзьонга
}}
}}
'''Кангчендзьонга''' или '''Канченджунга''', или '''Кинчинджунга''', или '''Канченджанга''' е третият по височина връх на [[Земя|Земята]] (след [[Еверест]] и [[К2]]). Надморската му височина е 8 586 [[метър|m]]. Намира се в планината [[Хималаи]], на границата между [[Индия]] и [[Непал]]. Кангчендзьонга е най-източно разположеният връх с надморска височина над 8 000 [[метър|метра]]. Четири от върховете му са с височина над 8 000 м. Най-високият връх с височина 8 586 м. Връх Южна Канченджанга -8 491 м. Средна Канченджанга - 8 478 м. и връх Yalung Kang - 8 505 м. Петият връх - връх Kangbachen, се намира се намира в западния масив и висок 7 902 м.
'''Кангчендзьонга''' или '''Канченджунга''', или '''Кинчинджунга''', или '''Канченджанга''' е третият по височина връх на [[Земя]]та (след [[Еверест]] и [[К2]]). Намира се в планината [[Хималаи]], на границата между [[Сиким]], [[Индия]] и [[Непал]] и е най-източно разположеният [[осемхилядник]].


В превод името „Кангчендзьонга“ означава „Петте съкровищници на великия сняг“. Представлява планински масив, който се състои от пет върха, най-високият от които достига височина от 8 586 [[метър|метра]] над морското равнище а общо четири от петте са с височина над 8 000 м: Южна Канчендзьонга — 8 491 м. Средна Канчендзьонга – 8 478 м. и връх Ялунг Канг – 8 505 м. Петият връх — връх Кангбачен, се намира се намира в западния край на масива и е висок 7 902 м.


В превод името „Кангчендзьонга“ означава „Петте съкровищници на великия сняг“. Върхът е свещен за жителите на [[Сиким]] и съществува неофициално правило, изкачващите го алпинисти да не стъпват на самия върхов купол. Първото изкачване на Кангчендзьонга е осъществено на [[25_май|25 май]] [[1955]] от британската алпийска свръзка Джордж Бенд и Джо Браун. В Непал съществува легенда, че Кангчендзьонга се обитава от богиня, която не позволява на жени да се изкачат на върха. Единствената жена изкачила върха е британката Джинет Харисън, която половин година по-късно загива при опит за изкачване на [[Дхаулагири]].
Кангчендзьонга е свещен за жителите на [[Сиким]] и съществува неофициално правило, изкачващите го алпинисти да не стъпват на самия върхов купол. Първото изкачване е осъществено на [[25_май|25 май]] [[1955]] от британската алпийска свръзка Джордж Бенд и Джо Браун. В Непал съществува легенда, че Кангчендзьонга се обитава от богиня, която не позволява на жени да се изкачат на върха. Единствената жена изкачила върха е британката Джинет Харисън, която половин година по-късно загива при опит за изкачване на [[Дхаулагири]].

Канченджанга (''''Kanchindzhunga) или Канченджунга, или Кинчинджунга - планински масив в Хималаите, намира се между Непал и Сиким, Индия. Масивът се състои от пет върха, най-високият от които достига височина от 8 586 метра над морското равнище. Това е третият най-високия връх в света.



{{commons|Kangchenjunga}}
{{commons|Kangchenjunga}}

Версия от 13:54, 18 юни 2010

Кангчендзьонга
Карта
Местоположение в Taplejung District, Сиким
Общи данни
Част отХималаи
Надм. височина8 586 m m
Кангчендзьонга в Общомедия

Кангчендзьонга или Канченджунга, или Кинчинджунга, или Канченджанга е третият по височина връх на Земята (след Еверест и К2). Намира се в планината Хималаи, на границата между Сиким, Индия и Непал и е най-източно разположеният осемхилядник.

В превод името „Кангчендзьонга“ означава „Петте съкровищници на великия сняг“. Представлява планински масив, който се състои от пет върха, най-високият от които достига височина от 8 586 метра над морското равнище а общо четири от петте са с височина над 8 000 м: Южна Канчендзьонга — 8 491 м. Средна Канчендзьонга – 8 478 м. и връх Ялунг Канг – 8 505 м. Петият връх — връх Кангбачен, се намира се намира в западния край на масива и е висок 7 902 м.

Кангчендзьонга е свещен за жителите на Сиким и съществува неофициално правило, изкачващите го алпинисти да не стъпват на самия върхов купол. Първото изкачване е осъществено на 25 май 1955 от британската алпийска свръзка Джордж Бенд и Джо Браун. В Непал съществува легенда, че Кангчендзьонга се обитава от богиня, която не позволява на жени да се изкачат на върха. Единствената жена изкачила върха е британката Джинет Харисън, която половин година по-късно загива при опит за изкачване на Дхаулагири.

Шаблон:Гео-мъниче