Тропици: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
JAnDbot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: ar, ast, br, bs, ca, cs, cy, da, eo, es, et, eu, fi, fr, fy, he, hr, hu, id, io, is, it, ja, jv, ko, lt, lv, ms, nl, nn, no, nv, oc, pl, pt, ro, ru, sh, simple, sl, sw, ta, tg, tl, tr, uk, vi, wa, wo, zh, zh-min-nan
м Робот Добавяне: ang:Wearm belt
Ред 16: Ред 16:
[[Категория: Природа]]
[[Категория: Природа]]


[[ang:Wearm belt]]
[[ar:منطقة استوائية]]
[[ar:منطقة استوائية]]
[[ast:Trópicu]]
[[ast:Trópicu]]

Версия от 20:29, 4 август 2010

Сцена от Филипините по пладне през ден в който слънцето е директно отгоре.

Тропиците са географски регион на Земята, между Тропика на рака в северната полусфера, на приблизително 23°30' (23,5°) северна ширина, и Тропика на козирога в южната полусфера на 23°30' (23,5°) южна ширина.

Тази област включва всички части на земята, върху които слънцето грее директно под 90° поне веднъж през слънчевата година. (В умерените зони, на север от Тропика на рака и на юг от Тропика на козирога, слънцето никога не достига височина от 90° или директно върху тях.) Името "тропици" идва от гръцкото τρόπος, което означава "обръщане". Това е защото привидно позицията на слънцето се мести между двата тропика в период, който определя средната дължина на година.

Тропически растения и животни са видовете произлизащи в тропиците. Тропически е също понякога използвана дума в общ смисъл за тропически климат - климат, който е топъл и влажен през цялата година. Думата тропическа е също често използвана за растителност със смисъла на пищна растителност. Въпреки това, има места в тропиците, които са всичко друго, но не и "тропически" в този смисъл. Такива места могат да имат алпийска тундра и върхове покрити със сняг, включително Мауна Кеа, Килиманджаро и Андите на юг до Чили и Аржентина.

Тропически екосистеми

Тропическите екосистеми могат да се състоят от екваториални гори, сухи широколистни гори, трънливи гори, пустини и други местности. Често има значителни местности с биологическо разнообразие и видове ендемити, предимно в екваториалните гори и в сухите широколистни гори. Някои такива примери са: екваториалната гора на Коста Рика, сухите широколистни гори на Мадагаскар и Биосфера Уатерберг в Южна Африка.

Африка

Тропическата зона в Африка е известна предимно като зона на влажните вечнозелени екваториални гори, наречени хилеи. Те заемат около 8% от площта на континента. Простират се от двете страни на екватора и се разполагат по басейна на река Конго, както и в земите около Гвинейския залив.

Под влияние на специфичните особености на скалите и топлия и влажен климат са се обеазували дебелите червено-жълти почви, наречени латерити. Горещият и влажен климат, а и богатите на хранителни вещества почви са основна причина за развитието на гъста вечнозелена растителност. По стволовете на дърветата растат красиви цветя - орхидеи, мимози и други. Дървесните видове надминават 1000 вида - палми, фикуси, хлебно дърво и много други. С важно значение за стопанството на местните жители на Африка са маслената палма, кафееното дърво, махагоновото дърво, бананите и други. Повечето от животните обитават дърветата - човекоподобните маймуни, различните видове гризачи, птици, насекоми. Особено опасна е "мухата цеце", която при ухапвания предизвиква смъртта на добитъка, а у хората се развива сънната болест.