България (тема): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: lt:Bulgarija (tema)
Xqbot (беседа | приноси)
м Робот Промяна: mk:Бугарија (тема)
Ред 18: Ред 18:
[[en:Bulgaria (theme)]]
[[en:Bulgaria (theme)]]
[[lt:Bulgarija (tema)]]
[[lt:Bulgarija (tema)]]
[[mk:Тема Бугарија]]
[[mk:Бугарија (тема)]]

Версия от 23:25, 21 септември 2010

Вижте пояснителната страница за други значения на България.

Византийските теми на Балканския полуостров през 1045 година

Тема България е византийска военно-административна единица по време на византийската власт в България (1018-1185).

История

През 1018 година Василий II Българоубиец покорява България. За да сломи съпротивата на българското население, той взема мерки: изпраща оцелелите български войници да покорят Армения, изселва аристокрацията в Мала Азия. Българските земи са разделени на теми според византийската административна система. Освен това той преустройва българската църква в Автокефална българска архиепископия с център Охрид. Диоцезът ѝ също се простира в тема България. Мерките не са толкова драстични, понеже той се опасява от бунтове.

Тема България

Тя обхваща югозападните български земи - териториите на днешна Република Македония, Западна България, части от Северна Гърция и Южна Сърбия. Център на областта е град Скопие. Всички теми по българските земи са поверени на ромейски управители - стратези. В градовете са настанени византийски гарнизони, които поддържат имперската власт. Жителите на темата страдат по време на печенежките и норманските набези през XI и XII век, но ромеите с помощтта на българското население успяват да се справят с тях.

Тема България престава да съществува, след като царете Асен I и Петър освобождават тази област от византийското господство.