Велзевул: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м Премахнати редакции на Nejelanigosti (б.), към версия на WikitanvirBot
Ред 1: Ред 1:
===================================================================
'''Професионално отстраняване на хлебарки, мухи, гъбни мухи, комари, бълхи, кърлежи, дървеници, мравки, кестенов молец, скакалци, мишки, плъхове и др. http://www.nejelanigosti.tk/'''
===================================================================

[[Картинка:Beelzebub.png|мини|200px|Рисунка на ''Велзевул'' от ''Colin de Plancy'']]
[[Картинка:Beelzebub.png|мини|200px|Рисунка на ''Велзевул'' от ''Colin de Plancy'']]



Версия от 04:42, 23 декември 2010

Рисунка на Велзевул от Colin de Plancy

Велзевул (наричат го още Белзебуб, Баелзебуб, Веелзевул) ( на иврит בעל זבוב, както и в други варианти) е демон, почитан в близкия изток. За него се споменава в християнството и юдаизма. Думата е от античен произход и означава "принцът на демоните". Beel е "господар", "принц", а Zebub или Sebub означава муха. Така буквалното значение е "принц на мухите", всичко по което ходят мухите: мръсотия, тор, изпражнения, а оттук и значението за принц на мръсното, пошлото, зловонното и злото. В преданията се говори, че се появява под формата на муха или рояк грозни мухи, които разнасят зловоние. Велзевул е един от най-висшите демони, стои много високо в йерархията и е най-неконтролируемият. Според екзорсисти Велзевул вилнее през есента. Католиците владеят много методи за справяне с демоните и злите сили, докато източното православие не познава молитви за прогонване. Свети Киприян е писал псалми, които помагали на обладаните.

Велзевул е споменаван във връзка със седемте смъртни гряха - Себастен Михаелис го свързва смъртния грях горделивост, според Петер Бинсфелд е демон на чревоугодничеството. Франсис Барет определя Велзевул като принц на фалшивите богове.

„О, създателю вечен,

Ти можеш всичко!

Превърни злото в мен, около мен,

над мен, под мен, зад мен,

пред мен – в светлина и любов!”

Из псалм на св. Киприян

Шаблон:Митология-мъниче