Струг: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Основна преработка. Без шаблон микромъниче
+Commonscat
Ред 22: Ред 22:
Понастоящем в България поизвежданите стругове се изграждат с ЦПУ системи от внос, предимно от "Фанук" - Япония, "Фагор" - [[Испания]] или такива произведени от различни български фирми. В България се произвеждат окомплектоващи електромотори, серво-блокове и системи за управление.
Понастоящем в България поизвежданите стругове се изграждат с ЦПУ системи от внос, предимно от "Фанук" - Япония, "Фагор" - [[Испания]] или такива произведени от различни български фирми. В България се произвеждат окомплектоващи електромотори, серво-блокове и системи за управление.


{{Commonscat|Lathes}}
{{Link FA|es}}
{{Link FA|es}}



Версия от 08:26, 7 февруари 2011

Модерен дървообработващ струг. Виждат се основните части от конструкцията:
* тяло с паралели
* скоростна кутия с двигател;
* подвижен супорт за поставяне на режещия инструмент;
* задно седло.

Стругът е най-масовата обработваща машина в машиностроенето, която произвежда детайли като предава форма на материала чрез струговане (стружкоотделяне) при ротация.

Конструкция

Струговете осъществяват обработка на заготовки от някакъв материал по две оси - надлъжна по дължината на машината и напречна. Състои се от следните основни механични възела: скоростна кутия, подавателна кутия, супортна кутия и тяло с подвижно задно седло. В ножодържача на супортната кутия е монтиран режещия инструмент и тя се движи надлъжно по т. нар. паралели – (прецизно шлифовани водещи греди по протежение на машината), с което се определя и дължината на обработвания детайл. Напречното движение на режещия инструмент на супорта се осъществява ръчно или автоматично в зависимост от конструкцията на струга. При изработката на ротационни детайли в зависимост от предназначението си, стругът обработва метал, дърво или други материали. Чрез отнемане на материал със струговете се постига необходимата форма на ротационния детайл, нарязват се резби, пробиват се отвори и се шлифоват и полират обработените преди това повърхности. За целта се използват стругарски ножове от специални стомани (в т. ч. и бързорежещи с висока износоустойчивост), ножове с керамични пластини или свредла монтирани в т. нар. задно седло.

Материалът, на който ще се предава форма, се захваща от сменяем инструмент с челюсти - универсал (главата на струга), задвижван чрез шпиндела на скоростната кутия. Скоростта на въртене се определя от модела струг и преди всичко от технологията на рязане за обработка на конкретния материал. Този диапазон обикновено е от 16 до 2000 об/мин. Съвкупността от скоростта на въртене на детайла и скоростта на преместване на супорта с режещия инструмент се нарича режим на рязане. За постигане на високи стойности на този параметър към струговете за метал има монтирана охлаждаща система за непрекъснатао охлаждане в работвата зона на рязане, както за почистване и ново използване на охлаждащата течност.

Производителност

Производителността се определя от много фактори, но основното остава автоматизирането на процеса на рязане. Струговете масово производство за обработка на метал, ръчно управлявани от оператор, постигат точност до 0,02 mm по цялата обработвана зона в рамките на паралелите на струга. Производителността на тези стругове се определя от сръчността на стругаря, материала и използваните стругарски ножове. Независимо от някои полуавтоматизирани процеси, осъществявани посредством подавателната кутия и задното седло, процесът на обработка на детаил е бавен и се нуждае от непрекъснато управление и контрол.

Новите и модерни решения са струговете с ЦПУ (Цифрово програмно устройство). Те работят под управлението на специализиран компютър и автоматично изпълняват всички задания за обработка по създадената преди това детайл-програма за всеки конкретен детаил. Задвижването по двете оси се осъществява от електрически стъпкови или високомоментни двигатели (серво-мотора) и прецизно изработени сачмено-винтови двойки, с което е възможно да се отработят подавателни движения с точност до 0,001 mm.

Производство в България

Производството на стругове в България води началото си от 30 години на ХХ век в софийския завод "Вагрянка" - впоследствие национализиран и преименуван в ЗММ (Завод за металорежещи машини). Машиностроителните заводи на България бяха водещи в света по производство на универсални ръчно управлявани стругове с добри технически параметри и цени. След 1983 г. това известно и търсено от потребителите производство, се заменя с производство на стругове с ЦПУ. Началото е поставено със специалната разработка на струг "Перун" - една много сполучлива механична конструкция на високопроизводителна машина за автоматична работа с наклонени паралели и ЦПУ "Програма 20". Системата е произведена в България по японски лиценз. Този опит е компроментиран от ниското качество на системата. По лиценз на Fanuk - Япония се усвоява за производство в ЗИТ-София ЦПУ Fanuk 5Т с наименованието ЗИТ 500Т. По-сполучлива и от ново поколение, тази система се влага в цялата гама такива машини на машиностроителните заводи на бившето ДСО ЗММ (Държавно стопанско обединение Заводи за металорежещи машини).

Понастоящем в България поизвежданите стругове се изграждат с ЦПУ системи от внос, предимно от "Фанук" - Япония, "Фагор" - Испания или такива произведени от различни български фирми. В България се произвеждат окомплектоващи електромотори, серво-блокове и системи за управление.

Шаблон:Link FA

Шаблон:Link FA