Обрезание Господне: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахнати редакции на 79.40.135.70 (б.), към версия на Elkost
м RomanNr: 1 repl; Grammar: 1;
Ред 7: Ред 7:


== Честване ==
== Честване ==
Още от [[ІV век]] Обрезание Господне е честван като тържествен Господски празник, с който приключва 8-дневния кръг на Рождественските дни.
Още от [[IV век]] Обрезание Господне е честван като тържествен Господски празник, с който приключва 8-дневния кръг на Рождественските дни.


== Източници ==
== Източници ==
* "Жития на светиите", Синодално издателство, С.1991г., стр. 5
* "Жития на светиите", Синодално издателство, С.1991 г., стр. 5


[[Категория:Християнски празници]]
[[Категория:Християнски празници]]

Версия от 19:19, 25 март 2011

Обрезание Господне е хриситянски празник, който се чества на 1 януари според православния календар.

История

Обрезанието (обрязване) е свещенодействие, установено в Стария завет при патриарх Авраам в самото начало на 2 хилядолетие преди раждането на Иисус Христос. Послужило като "знак на завета" между Бога и богоизбрания народ и като далечен предобраз на предстоящото Кръщение (Колос 2:11). Като печат на този знак служело името, което давали на маладенеца при обрязването му.

Потомък по плът на Авраам, прославян в Новия завет, Исус Христос бил обрязан на 8-ия ден от неговото раждане и му дали името Иисус, наречено от ангела (Лука 1:31, 2:21). Пресветата му Майка Богородица Дева Мария, по Мойсеевия закон, принесла 2 гургулици или 2 гълъба, каквито се полагали по онова време на бедните израилтяни, които не можели да донесат агне или теле (Лев 12:8).

Честване

Още от IV век Обрезание Господне е честван като тържествен Господски празник, с който приключва 8-дневния кръг на Рождественските дни.

Източници

  • "Жития на светиите", Синодално издателство, С.1991 г., стр. 5