Таймс: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: be-x-old:The Times
м r2.7.1) (Робот Добавяне: jv:The Times
Ред 74: Ред 74:
[[it:The Times]]
[[it:The Times]]
[[ja:タイムズ]]
[[ja:タイムズ]]
[[jv:The Times]]
[[ka:The Times]]
[[ka:The Times]]
[[ko:타임스]]
[[ko:타임스]]

Версия от 17:22, 13 април 2011

Таймс
The Times
Информация
Видежедневник
Форматкомпактен
Начало1785
Цена£0.70 (Понеделник-Петък)
£1.40 (Събота)
£2.00 (Неделя)
СобственикTimes Newspapers Ltd
ИздателДжеймс Хардинг (към 27 януари 2008)
Езиканглийски еизк
Политическицентър-дясно
Тираж692,581
Свързани вестнициСъндей Таймс (Sunday Times)
ДържаваВеликобритания[1]
СедалищеУопинг, Лондон
Сайтhttp://www.timesonline.co.uk/
Таймс в Общомедия

„Таймс“ (Шаблон:Lang-en, в превод „Времената“) е британски национален вестник, публикуван всекидневно във Великобритания от 1785, и е под това име от 1788. Заради историята си той е бил смятан за архивен и документален. Играел е влиятелна роля в политиката и определянето на общественото мнение по международните въпроси.

Със сродния му вестник „Сънди Таймс“ се публикува от „Таймс Нюзпейпър лимитид“, филиал на „Нюз Интернешънъл“ - самият изцяло притежаван от „Нюз Корпорейшън груп“, оглавяван от Рупърт Мърдок. Макар традиционно да е десен вестник и силен привърженик на консерваторите, той подкрепя лейбъристите през последните 2 избора, след като Мърдок се съюзява с Тони Блеър.

„Таймс“ е вестникът, който първи носи това име. Извън Великобритания понякога е наричан "Таймс от Лондон", макар че е национален, а не лондонски вестник; или още по-невярно "Лондон Таймс", за да се отличи от многото други вестници, използващи името "Таймс" като „Ню Йорк Таймс“, „Таймс от Индия“, ирландският „Таймс“. Той също така е основоположник на известния шрифтТаймс Ню Роман“, първоначално създаден от Стенли Морисън от „Таймс“ в сътрудничество с корпорацията „Монотайп“.

Вестникът е печатан в голям формат от 200 години, но се променя през 2004, в опит да отговори на желанието да е привлекателен за младите читатели. През май 2006 ръководството обявява планове за издаване и в САЩ, което започва от 6 юни същата година.

През ноември 2006, Таймс започва принтирането си в нов шрифт, Таймс Модерн. Той променя целия си формат, започва отпечатването на заглавията с шрифт „Санс-Сериф“.

„Таймс“ днес

Цената на вестника във Великобритания е 65 пенса през седмицата (което е 1,8 лева, но у нас цената на вестника, който пристига най-малко с 1 ден закъснение, е над 4 лв.) и 25 пенса за студенти в някои университетски будки (тоест 0,7 лв.) и £1,30 в събота (3,8 лв.) Неделният „Таймс“, нар. „Сънди Таймс“, е с голям формат и струва £2 (5,8 лв.)

Средният тираж, удостоверен за ноември 2005, показва, че „Таймс“ продава 692 581 броя за ден. Това е най-високото постигнато от тогавашния редактор Робърт Томпсън и остава над „Дейли Телеграф“ по пълни разпродажби, макар че „Дейли Телеграф“ остава лидер на пазара сред големите вестници с 905 955 броя при над 300 000 абоната. Таблоидните вестници като „Сън“ понастоящем продават повече и от двата вестника с тираж от средно 3 274 855, имайки по-широкообхватно съдържание и въздействие.

История

„Таймс“ е основан от Джон Уолтър през 1785 като „Дейли Юнивърсал Реджистър“, но недоволен от общото пренебрежение на обществото, след 940 издания Уолтър сменя заглавието на „Таймс“ на 1 януари 1788. Той е също така първият редактор на вестника. Оттегля се през 1803, предавайки редакторската работа и владението на вестника на Джон Уолтър Втори след 16 месеца в затвора „Нюгейт“ заради клевета във вестника. Неговите пионерски усилия да добива европейски новини, особено от Франция, спомагат на вестника да придобие репутация сред застрахователите и финансистите.

На „Таймс“ сътрудничели забележителни фигури в областта на политиката, науката, литературата и изкуствата и с този свой принос те изграждат неговата репутация. През по-голямата част от началните години на неговото издаване печалбите на „Таймс“ били действително големи, а конкуренцията - минимална, така че заплащането във вестника е било далеч по-добро, отколкото при другите вестници.

Външни препратки

  1. www.newspapers.com // Посетен на 5 октомври 2020 г.