Топ (шахмат): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
мРедакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{Шаблон:Шахматни фигури}}
{{Шаблон:Шахматни фигури}}
'''Топът''' (или Турът) в [[шахмат]]а е фигура, която се движи (и взема фигурите на противника) по хоризонталите и вертикалите. Печатното изображение на топа в шахматната литература наподобява бойна кула. Максималният брой полета, на които може да отиде топът, ако се намира на централно поле на празна шахматна дъска е 14. Топът не може да прескача нито свои, нито противникови фигури. Всеки играч започва играта с по два топа, разположени както следва: белите топове на а1 и h1, а черните — на a8 и h8. Топът участва в [[рокада]]та. В българската шахматната нотация се обозначават с буквата "Т". Топът спада към тежките фигури. Той е втората по сила фигура след дамата. По отношение стойността на сравнителната сила на фигурите топът е равен на 5 пешки. По пътя на еволюционното шахматно развитие, топът произхожда от колесницата.
'''Топът''' (или Турът) в [[шахмат]]а е фигура, която се движи (и взема фигурите на противника) по хоризонталите и вертикалите. Печатното изображение на топа в шахматната литература наподобява бойна кула. Максималният брой полета, на които може да отиде топът, ако се намира на централно поле на празна шахматна дъска е 14. Топът не може да прескача нито свои, нито противникови фигури. Всеки играч започва играта с по два топа, разположени както следва: белите топове на а1 и h1, а черните — на a8 и h8. Топът участва в [[рокада]]та. В българската шахматна нотация се обозначават с буквата "Т". Топът спада към тежките фигури. Той е втората по сила фигура след дамата. По отношение стойността на сравнителната сила на фигурите топът е равен на 5 пешки. По пътя на еволюционното шахматно развитие, топът произхожда от колесницата.


{{игра-мъниче}}
{{игра-мъниче}}

Версия от 06:22, 9 юни 2011

Шахматни фигури
Цар
Царица (Дама)
Топ
Офицер
Кон
Пешка

Топът (или Турът) в шахмата е фигура, която се движи (и взема фигурите на противника) по хоризонталите и вертикалите. Печатното изображение на топа в шахматната литература наподобява бойна кула. Максималният брой полета, на които може да отиде топът, ако се намира на централно поле на празна шахматна дъска е 14. Топът не може да прескача нито свои, нито противникови фигури. Всеки играч започва играта с по два топа, разположени както следва: белите топове на а1 и h1, а черните — на a8 и h8. Топът участва в рокадата. В българската шахматна нотация се обозначават с буквата "Т". Топът спада към тежките фигури. Той е втората по сила фигура след дамата. По отношение стойността на сравнителната сила на фигурите топът е равен на 5 пешки. По пътя на еволюционното шахматно развитие, топът произхожда от колесницата.

Шаблон:Игра-мъниче