Александър (Византийска империя): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ecce Nemo (беседа | приноси)
Ecce Nemo (беседа | приноси)
м →‎Управление: правопис
Ред 41: Ред 41:


== Управление ==
== Управление ==
Александър бил известен с разюзданото си поведение.По време на неговото управление с голяма почит се ползвали Василица и Гаврилопул, които били с славянски произход.Императора дори обмислял да [[кастрация|кастрира]] Константин VII и да обяви за свой наследник Василица.Зоя Карбонопсина била изключена от регентството и заточена в манастир.
Александър бил известен с разюзданото си поведение. По време на неговото управление с голямо влияние се ползвали Василица и Гаврилопул, които били с славянски произход. Императорът дори обмислял да [[кастрация|кастрира]] Константин VII и да обяви за свой наследник Василица. Зоя Карбонопсина била изключена от регентството и заточена в манастир.


В изблик на гняв Александър отхвърлил предложението на цар [[Симеон]] за подновява на мирния договор, което станало причина за нов военен конфликт между двете държави.В същото време арабите атакували на изток.Императора обаче внезапно починал в [[константинопол]]ския [[дворец]] след преяждане и препиване, което станало причина за спукване на [[артерия]].Така се сбъднало пророчеството на брат му, че той ше управлява само 13 месеца.
В изблик на гняв Александър отхвърлил предложението на цар [[Симеон]] за подновяване на мирния договор, което станало причина за нов военен конфликт между двете държави. В същото време арабите атакували от изток. Императорът обаче внезапно починал в [[константинопол]]ския [[дворец]] след преяждане и препиване, което станало причина за спукване на [[артерия]].Така се сбъднало пророчеството на брат му, че той ще управлява само 13 месеца.


Съгласно завещанието на императора, след смъртта му за опекуни на Константин VII са назначени патриарх [[Николай Мистик]], магистър Стефан, магистър Йоан Елад, ректора Йоан, Евтимий, Василица и Гаврилопул.
Съгласно завещанието на императора, след смъртта му опекуни на Константин VII стават патриарх [[Николай Мистик]], магистър Стефан, магистър Йоан Елад, ректор Йоан, Евтимий, Василица и Гаврилопул.
[[File:BulgarianEnvoysAndAlexandros.jpg|250px|thumb|ляво|Александър приема българските пратеници.]]
[[File:BulgarianEnvoysAndAlexandros.jpg|250px|thumb|ляво|Александър приема български пратеници.]]


==Литература==
==Литература==

Версия от 18:55, 14 август 2011

Александър
византийски император
Мозаечен портрет на император Александър
Управление912 - 913
Коронация11 май 912 годуна
НаследилЛъв VI Философ
НаследникКонстантин VII Багрянородни
Лични данни
Роден
ок.870
Починал
Семейство
БащаВасилий I Македонец
МайкаЕвдокия Ингерина
Александър в Общомедия

Александър (гръцки: Αλέξανδρος, "защитник на мъжете"), (ок. 870913) е третият син на император Василий I Македонец и Евдокия Ингерина.

Ранни години

За разлика от по-големия му брат Лъв VI Философ, за него не съществувало съмнение дали наистина е син на Василий I или всъщност на Михаил III, тъй като е роден години след смъртта на император Михаил III.

Още деветгодишен той бил определен за съимператор на баща си Василий I Македонец.След неговата смърт обаче се възцарява големият брат Лъв VI Философ.

Възкачване

На 11 май 912 година умира император Лъв и тронът е зает от непълнолетния му син - Константин VII Багрянородни.Както пише Стефан Цанев

"Регент на малолетния император станал братът на Лъв VI Философ - Александър, който бил безнадежден пияница и развратник, посегнал на братовата си незаконна жена Зоя Чернооката, като успял да свали дрехата от тялото ѝ , тя обаче макар да била не по-малко прославена поклонничка на порока, не му се отдала, тогава той я прогонил съвсем гола от двореца."

Скоро след като станал регент, Александър се обявил за старши съимператор и така цялата власт паднала в ръцете му.

Управление

Александър бил известен с разюзданото си поведение. По време на неговото управление с голямо влияние се ползвали Василица и Гаврилопул, които били с славянски произход. Императорът дори обмислял да кастрира Константин VII и да обяви за свой наследник Василица. Зоя Карбонопсина била изключена от регентството и заточена в манастир.

В изблик на гняв Александър отхвърлил предложението на цар Симеон за подновяване на мирния договор, което станало причина за нов военен конфликт между двете държави. В същото време арабите атакували от изток. Императорът обаче внезапно починал в константинополския дворец след преяждане и препиване, което станало причина за спукване на артерия.Така се сбъднало пророчеството на брат му, че той ще управлява само 13 месеца.

Съгласно завещанието на императора, след смъртта му опекуни на Константин VII стават патриарх Николай Мистик, магистър Стефан, магистър Йоан Елад, ректор Йоан, Евтимий, Василица и Гаврилопул.

Александър приема български пратеници.

Литература

Лъв VI Философ Византийски император (11 май 912 – 6 юни 913) Константин VII Багрянородни