Глицерий: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Grammar: 1;
Редакция без резюме
Ред 15: Ред 15:
| майка=
| майка=
}}
}}
'''Флавий Глицерий''' (Flavius Glycerius; ок. 420 – след 480) е [[император]] на [[Западната Римска империя]] от 3 март [[473]] до юни [[474]] г.
'''Флавий Глицерий''' (лат. ''Flavius Glycerius'') (ок. 420 – след 480) е [[император]] на [[Западната Римска империя]] от 3 март [[473]] до юни [[474]] година.


След смъртта на [[Олибрий]] в края на [[472]] тронът на Западната империя останал празен повече от 4 месеца. Тогава [[Гундобад]], син на [[Бургундия|бургундския]] [[крал]] [[Гундиох]] († 473) и племенник на [[Рицимер]] и наследник на титлата [[Magister militum]] (главнокомандващ на войските) издигнал за император в [[Равена]] своето протеже, [[комит]] (''comes domesticorum'') Глицерий, (на [[3 март]] [[473]] до пролетта на [[474]] г.), човек с неясен произход и потекло. Скоро след това Гундобад се изтеглил с армията си от Италия на север, за да поеме властта в [[Бургундия]].
След смъртта на [[Олибрий]] в края на [[472]] г., тронът на Западната империя остава празен за повече от 4 месеца. Тогава синът на [[Бургундия|бургундския]] [[крал]] [[Гундиох]] († 473), [[Гундобад]] – племенник на починалия [[Рицимер]] и наследник на неговата титла [[Magister militum]] (главнокомандващ на войските) издига за император в [[Равена]] своето протеже, [[комит]] (''comes domesticorum'') Глицерий, (на [[3 март]] [[473]] до пролетта на [[474]] г.), човек с неясен произход и потекло, служил под командването на Рицимер. Скоро след това Гундобад се изтегля с армията си от Италия на север, за да поеме властта в [[Бургундия]].


През 473 г. [[вестготи]]те се обръщат против Глицерий, завладяват [[Марсилия]] и [[Арл|Арелат]] в Галия, но не успяват да навлязат в Италия. По същото време, [[остготи]]те също тръгват към Италия, подтикнати от правителството на Източната империя, което не одобрява избора на Глицерий за император. С помощта на преговори и подкуп, Глицерий осуетява опасността двете готски армии да се обединят срещу него.
Правителството в [[Константинопол]] обявило Глицерий за [[узурпатор]] и изпратило срещу него управителят на [[Далмация]] [[Юлий Непот]] който също имал претенция за властта. Останал без военна подкрепа Глицерий се предал, бил детрониран близо до Рим, приел духовнически сан и бил изпратен като [[епископ]] на [[Солин|Салона]] (на 8 км от дн. [[Сплит]]).

Правителството в [[Константинопол]], което обявява Глицерий за [[узурпатор]], през 474 г. изпраща срещу него управителят на [[Далмация]] [[Юлий Непот]], който също имал претенция за властта. Останал без достатъчна военна подкрепа, Глицерий се предава, и е детрониран близо до Рим, след което приема духовнически сан. Вероятно прекарва остатъка от живота си като [[епископ]] на [[Солин|Салона]] (на 8 км от дн. [[Сплит]]). Може би участва в убийството на детронирания Юлий Непот през 480 година.


== Литература ==
== Литература ==

Версия от 23:55, 14 септември 2011

Глицерий
западноримски император
Управление3 март 473 - юни 474
Лични данни
Роден
ок. 420
Починал
ок. 480
Салона
Глицерий в Общомедия

Флавий Глицерий (лат. Flavius Glycerius) (ок. 420 – след 480) е император на Западната Римска империя от 3 март 473 до юни 474 година.

След смъртта на Олибрий в края на 472 г., тронът на Западната империя остава празен за повече от 4 месеца. Тогава синът на бургундския крал Гундиох († 473), Гундобад – племенник на починалия Рицимер и наследник на неговата титла Magister militum (главнокомандващ на войските) издига за император в Равена своето протеже, комит (comes domesticorum) Глицерий, (на 3 март 473 до пролетта на 474 г.), човек с неясен произход и потекло, служил под командването на Рицимер. Скоро след това Гундобад се изтегля с армията си от Италия на север, за да поеме властта в Бургундия.

През 473 г. вестготите се обръщат против Глицерий, завладяват Марсилия и Арелат в Галия, но не успяват да навлязат в Италия. По същото време, остготите също тръгват към Италия, подтикнати от правителството на Източната империя, което не одобрява избора на Глицерий за император. С помощта на преговори и подкуп, Глицерий осуетява опасността двете готски армии да се обединят срещу него.

Правителството в Константинопол, което обявява Глицерий за узурпатор, през 474 г. изпраща срещу него управителят на Далмация Юлий Непот, който също имал претенция за властта. Останал без достатъчна военна подкрепа, Глицерий се предава, и е детрониран близо до Рим, след което приема духовнически сан. Вероятно прекарва остатъка от живота си като епископ на Салона (на 8 км от дн. Сплит). Може би участва в убийството на детронирания Юлий Непот през 480 година.

Литература

  • Dirk Henning, Periclitans res Publica: Kaisertum und Eliten in der Krise des Weströmischen Reiches 454/5-493. Stuttgart 1999, S. 50f.
  • Meijer, Fik, Emperors Don't Die in Bed, Routledge, 2004, ISBN 0-415-31201-9, p. 159.

Външни препратки

Олибрий Западноримски император (473 – 474) Юлий Непот