Опера: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
=== Възникване === по ен:
=== Италианска опера === ==== Епохата на барока ==== по ен:
Ред 20: Ред 20:


=== Италианска опера ===
=== Италианска опера ===
==== Епохата на барока ====
[[Файл:Haendel.jpg|мини|upright|Георг Фридрих Хендел (1685-1759)]]

Още в началото на 17 век операта излиза извън рамките на владетелските дворове. През 1637 година във [[Венеция]] е предложена идеята за редовен фестивал с публично достъпни опери, който да се издържа от продажбата на билети. Малко по-късно там се премества Клаудио Монтеверди, който композира за венецианския театър своите последни опери, „[[Завръщането на Одисей]]“ и „[[Коронацията на Попея]]“. Неговият най-значим последовател, [[Франческо Кавали]], помага за разпространението на операта в Италия. В тези ранни барокови опери комедията е смесена с трагични елементи, което дразни част от по-образованата публика. Това предизвиква първото от поредицата движения за реформиране на операта, оглавявяно от венецианската Аркадийска академия и поета [[Метастазио]], чиито либрета оформят жанра [[опера серия]], превърнал се във водещ за италианската опера до края на 18 век. След утвърждаването на Метастазиевият модел, комедийните елементи в бароковата опера остават обособени в самостоятелен жанр - [[опера буфа]].

Преди разделянето на двата жанра много либрета включват самостоятелно развиващ се комедиен сюжет като един вид опера в операта. Сред причините за това е желанието да се привлекат към публиката новозабогатели представители на търговското съсловие, които имат по-прости вкусове от аристокрацията. Тези самостоятелни сюжети скоро се възраждат в независимо развиващата се традиция на т.нар. интермеци, донякъде повлияна от [[комедия дел'арте]] и появила се в [[Неапол]] в началото на 18 век. Подобно на интермедиите в драматичните пиеси, първоначално те се изпълняват по време на прекъсванията в представленията на опера серия, но не след дълго получават такава популярност, че започват да се показват и в самостоятелни представления.

Опера серия има приповдигнат тон и силно стилизирана форма, състояща се от речитативи (''секо''), прекъсвани от дълги арии (''да капо''). Това дава големи възможности за виртуозно пеене и през златния век на опера серия оперните певци се превръщат в истински звезди. Ролята на главния герой обикновено се пише за глас [[кастрат]]о. Кастрати, като [[Фаринели]] и [[Сенезино]], както и [[сопран]]и, като [[Фаустина Бордони]], стават много търсени в цяла Европа, докато опера серия доминира на сцените на континента, с изключение на френската. Всъщност Фаринели е най-известният певец на 18 век.

Италианската опера залага стандарта на [[Барок|Бароковата епоха]]. Италианските либрета са норма, дори за германски композитор, като [[Георг Фридрих Хендел]], пишещ за английската публика в [[Лондон]]. Те остават преобладаващи и през класическия период, например в оперите на [[Волфганг Амадеус Моцарт]], който работи във [[Виена]] в края на 18 век. Сред водещите родени в Италия автори на опера серия са [[Алесандро Скарлати]], [[Антонио Вивалди]] и [[Никола Порпора]].

==== Реформите на Глук и Моцарт ====
{{раздел-мъниче}}

==== Белканто, Верди и веризъм ====
{{раздел-мъниче}}
{{раздел-мъниче}}



Версия от 11:19, 28 септември 2011

Вижте пояснителната страница за други значения на Опера.

Пале Гарние в Париж, един от най-известните оперни театри в света

Операта е вид изкуство, при което певци и музиканти представят драматично произведение, съчетавайки текст (наричан либрето) и музика. Операта е част от традицията на западната класическа музика. Тя включва много елементи на драматичния театър, като актьорска игра, декори и костюми, а понякога и танци. Представленията обикновено се провеждат в предназначени специално за тази цел оперни театри в акомпанимента на оркестър или по-малък музикален ансамбъл.

Операта възниква в Италия в самия край на 16 век и скоро се разпространява в останалата част от Западна Европа. През 17 век Хайнрих Шюц в Германия, Жан-Батист Люли във Франция и Хенри Пърсел в Англия играят важна роля в установяването на местните национални традиции в операта. През 18 век италианската опера продължава да доминира в цяла Европа, с изключение на Франция, привличайки много чужди композитори. Опера серия е най-престижната форма на италианската опера до средата на века, когато Кристоф Глук оглавява движението за нейното реформиране. Днес най-авторитетната фигура в операта от края на 18 век е Волфганг Амадеус Моцарт, който започва кариерата си с опера серия, но е най-известен със своите италиански комични опери.

Началото на 19 век е свързано с възхода на стила белканто с работите на популярни и днес композитори като Джоакино Росини, Гаетано Доницети и Винченцо Белини. По това време се появява и голямата опера с характерните опери на Джакомо Майербер. Средата и втората половина на 19 век е златният век на операта, доминиран от Рихард Вагнер в Германия и Джузепе Верди в Италия. През този период възникват и самостоятелни оперни традиции в Централна и Източна Европа, най-вече в Русия и Чехия. Операта запазва популярността си и през периода на веризма в Италия и съвременната френска опера до Джакомо Пучини и Рихард Щраус в началото на 20 век.

Развитието на операта през 20 век е свързано с множество експерименти с модерни стилове, като атоналност и сериализъм, неокласицизъм и минимализъм. С появата на звукозаписната техника оперната музика става достъпна до по-широка публика от посетителите на оперните театри. По-късно операта започва да се изпълнява по радиото и телевизията и дори да се пише специално за тези медии.

История

Възникване

Клаудио Монтеверди (1567-1643)

Макар различни форми на музикален театър да съществуват още в Античността, първата опера в съвременния смисъл на това понятие е „Дафне“ на композитора Джакопо Пери. Тя е написана около 1597 година, вдъхновена до голяма степен от интелектуалния кръг Камерата де' Барди във Флоренция. „Дафне“ е опит за възраждане на класическата древногръцка драма, част от процеса на възстановяване на античното изкуство през Ренесанса. Според членовете на Камерата, хоровите части в древногръцките драми, а може би и всички роли, в действителност първоначално са се пяли. Така операта е разглеждана от тях като възстановяване на една изгубена антична традиция.

Операта „Дафне“ е изгубена и най-старото запазено до днес оперно произведение е „Евридика“ от 1600 година, също работа на Джакопо Пери. Най-ранната опера, която се поставя редовно и в наши дни, е „Орфей“ на Клаудио Монтеверди, композирана през 1607 година за херцозите на Мантуа. Техният двор играе важна роля за формирането на ранната опера, като освен придворните певци от групата Кончерто деле доне там работят и едни от първите специализирани оперни певци, като Мадама Еуропа.[1]

Италианска опера

Епохата на барока

Георг Фридрих Хендел (1685-1759)

Още в началото на 17 век операта излиза извън рамките на владетелските дворове. През 1637 година във Венеция е предложена идеята за редовен фестивал с публично достъпни опери, който да се издържа от продажбата на билети. Малко по-късно там се премества Клаудио Монтеверди, който композира за венецианския театър своите последни опери, „Завръщането на Одисей“ и „Коронацията на Попея“. Неговият най-значим последовател, Франческо Кавали, помага за разпространението на операта в Италия. В тези ранни барокови опери комедията е смесена с трагични елементи, което дразни част от по-образованата публика. Това предизвиква първото от поредицата движения за реформиране на операта, оглавявяно от венецианската Аркадийска академия и поета Метастазио, чиито либрета оформят жанра опера серия, превърнал се във водещ за италианската опера до края на 18 век. След утвърждаването на Метастазиевият модел, комедийните елементи в бароковата опера остават обособени в самостоятелен жанр - опера буфа.

Преди разделянето на двата жанра много либрета включват самостоятелно развиващ се комедиен сюжет като един вид опера в операта. Сред причините за това е желанието да се привлекат към публиката новозабогатели представители на търговското съсловие, които имат по-прости вкусове от аристокрацията. Тези самостоятелни сюжети скоро се възраждат в независимо развиващата се традиция на т.нар. интермеци, донякъде повлияна от комедия дел'арте и появила се в Неапол в началото на 18 век. Подобно на интермедиите в драматичните пиеси, първоначално те се изпълняват по време на прекъсванията в представленията на опера серия, но не след дълго получават такава популярност, че започват да се показват и в самостоятелни представления.

Опера серия има приповдигнат тон и силно стилизирана форма, състояща се от речитативи (секо), прекъсвани от дълги арии (да капо). Това дава големи възможности за виртуозно пеене и през златния век на опера серия оперните певци се превръщат в истински звезди. Ролята на главния герой обикновено се пише за глас кастрато. Кастрати, като Фаринели и Сенезино, както и сопрани, като Фаустина Бордони, стават много търсени в цяла Европа, докато опера серия доминира на сцените на континента, с изключение на френската. Всъщност Фаринели е най-известният певец на 18 век.

Италианската опера залага стандарта на Бароковата епоха. Италианските либрета са норма, дори за германски композитор, като Георг Фридрих Хендел, пишещ за английската публика в Лондон. Те остават преобладаващи и през класическия период, например в оперите на Волфганг Амадеус Моцарт, който работи във Виена в края на 18 век. Сред водещите родени в Италия автори на опера серия са Алесандро Скарлати, Антонио Вивалди и Никола Порпора.

Реформите на Глук и Моцарт

Белканто, Верди и веризъм

Немскоезична опера

Френска опера

Англоезична опера

Руска опера

Българска опера

Други национални опери

Съвременно развитие

Елементи на операта

Обичайната ѝ конструкция включва увертюра, арии, вокални ансамбли и речитатив.

Основните гласове в операта са:

Източници

  1. Pendle, Karin. Women and music. Indiana University Press, 2001. ISBN 9780253214225. p. 65. (на английски)

Вижте също

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA