Ван (езеро): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: ms:Tasik Van
Редакция без резюме
Ред 15: Ред 15:
|отток=няма
|отток=няма
|площ= 3 755 кв.км.
|площ= 3 755 кв.км.
|приток= реките [[Бендимахи]], [[Зейлан Дереси]], [[Карасу]], [[Мичингер]]
|приток= [[Бендимахи]], [[Зейлан Дереси]], [[Карасу]], [[Мичингер]]
|ширина= 80 км
|ширина= 80 км
|максимална дълбочина= 451 м
|максимална дълбочина= 451 м
}}
}}


'''Ван''' (на [[турски]]: ''Van Gölü'', ''Ван Гьолю'') (3,755 км²) е солено безоточно [[езеро]] с тектоничен произход в Източна [[Турция]]. Заема площ от 3755 кв. км., дължина 120 км и ширина около 80 км. Максималната му дълбочина е 451 м., а солеността на водата - 19,1 %. В езерото се вливат малки 4 реки. Езерото Ван е четвъртото по големина непресъхващо безоточно езеро в света. Нивото на водата е непостоянно, като през юли - август е с около 50 см. по-ниско в сравнение с пролетта.
'''Ван''' ({{lang-tr|Van Gölü}}, {{lang-hy|Վանա լիճ}}, {{lang-ku|Gola Wanê}}, {{lang-ota|وان كولى}}) е солено [[Безотточна област|безоточно]] [[езеро]] с тектоничен произход, разположено в [[Арменско плато|Арменското плато]], Източна [[Турция]]. То е най-голямото содово езеро в света и четвърто по площ безотточно езеро. Езерото е със обща площ от 3 574 км<sup>2</sup>, надморска височина 1648 метра, широчина 119 км, дължина на бреговата линия 430 км, средна дълбочина 161.2 м и дълбочина 451 метра. Общата водосборна площ на езерото е 15 000 км<sup>2</sup>. В него се вливат малки 4 реки - [[Бендимахи]], [[Зейлан Дереси]], [[Карасу]], [[Мичингер]]. Нивото на водата е непостоянно, като през юли - август е с около 50 см. по-ниско в сравнение с пролетта. Четирите най-големи острова в езерото са - [[Акдамар]], [[Чарпанак]], [[Адър]] и [[Куш (остров)|Куш]].


==Изследвания==
Четирите най-големи острова в езерото са: [[Акдамар]], [[Чарпанак]], [[Адър]] и [[Куш (остров)|Куш]]. Градовете около езерото и близо до него са: [[Ван (Турция)|Ван]], [[Едремит]], [[Геваш]], [[Татван]], [[Ахлат]], [[Адилджеваз]], [[Ерджиш]] и [[Мурадие]].


Езерото Ван се споменава в исторически и географски произведения от древни времена. В месопотамските източници езерото Ван се споменава под името "Море от Nairi". Древния географ [[Страбон]] описва езерото Ван:
== Поминък ==
Риболов, отчасти воден туризъм, добив на сол.


{{Цитат|Налице са също големи езера в Армения. ... Арсен, известен също като Тоспитас. Той съдържа сода почиства и възстановява облеклото. Въпреки това, поради тази смес от сода езеро негодно за пиене.}}
== Външни препратки ==
* [http://www.tatvan.net/galeri4.htm Езерото Ван (на турски еезик)]


В допълнение, Страбон позовавайки се на [[Ератостен]], твърди че река [[Тигър (река)|Тигър]] преминава през средата на езерото Ван (че в тази част на езерото водата е прясна) и след това изчезва и се появява отново на друго място.


В научно изследване на езерото започнало в средата на [[19 век]], когато възползвайки се от влиянието на [[Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия|Великобритания]] в региона, близост до езерото са допуснати няколко европейски пътешественици и изследователи. Голяма част от тях са били ангажирани в картографиране и описание на терена, а някои, включително и известния английски археолог [[Остин Лейърд]], заинтересован от останките на царство [[Урарту]], чийто крепости са на острови в езерото. През този период са публикувани няколко описателни и картографски работи, относително точно определена област на езерото и височината над морското равнище, но сериозно подценява максималната му дълбочина.
{{Турция-гео-мъниче}}

Основните географски проблем в този период е търсенето на водния поток от езерото Ван и връзката му с басейна на реките [[Тигър (река)|Тигър]] и [[Ефрат]]. Наличието на такава връзка се приема въз основа на надморската височина и разпространените слухове сред местното кюрдско население.

==Външни препратки==
* [http://www.tatvan.net/galeri4.htm Езерото Ван]


[[Категория:Солени езера]]
[[Категория:Солени езера]]

Версия от 05:05, 4 декември 2011

Вижте пояснителната страница за други значения на Ван.

Шаблон:Езеро инфо

Ван (Шаблон:Lang-tr, Шаблон:Lang-hy, Шаблон:Lang-ku, Шаблон:Lang-ota) е солено безоточно езеро с тектоничен произход, разположено в Арменското плато, Източна Турция. То е най-голямото содово езеро в света и четвърто по площ безотточно езеро. Езерото е със обща площ от 3 574 км2, надморска височина 1648 метра, широчина 119 км, дължина на бреговата линия 430 км, средна дълбочина 161.2 м и дълбочина 451 метра. Общата водосборна площ на езерото е 15 000 км2. В него се вливат малки 4 реки - Бендимахи, Зейлан Дереси, Карасу, Мичингер. Нивото на водата е непостоянно, като през юли - август е с около 50 см. по-ниско в сравнение с пролетта. Четирите най-големи острова в езерото са - Акдамар, Чарпанак, Адър и Куш.

Изследвания

Езерото Ван се споменава в исторически и географски произведения от древни времена. В месопотамските източници езерото Ван се споменава под името "Море от Nairi". Древния географ Страбон описва езерото Ван:

Налице са също големи езера в Армения. ... Арсен, известен също като Тоспитас. Той съдържа сода почиства и възстановява облеклото. Въпреки това, поради тази смес от сода езеро негодно за пиене.

В допълнение, Страбон позовавайки се на Ератостен, твърди че река Тигър преминава през средата на езерото Ван (че в тази част на езерото водата е прясна) и след това изчезва и се появява отново на друго място.

В научно изследване на езерото започнало в средата на 19 век, когато възползвайки се от влиянието на Великобритания в региона, близост до езерото са допуснати няколко европейски пътешественици и изследователи. Голяма част от тях са били ангажирани в картографиране и описание на терена, а някои, включително и известния английски археолог Остин Лейърд, заинтересован от останките на царство Урарту, чийто крепости са на острови в езерото. През този период са публикувани няколко описателни и картографски работи, относително точно определена област на езерото и височината над морското равнище, но сериозно подценява максималната му дълбочина.

Основните географски проблем в този период е търсенето на водния поток от езерото Ван и връзката му с басейна на реките Тигър и Ефрат. Наличието на такава връзка се приема въз основа на надморската височина и разпространените слухове сред местното кюрдско население.

Външни препратки

Шаблон:Link FA