Галба: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: be:Гальба
мРедакция без резюме
Ред 2: Ред 2:
| име =Галба
| име =Галба
| описание = Римски император
| описание = Римски император
| изображение за личността = [[Image:Galba single.jpg|180px]]
| изображение за личността = [[Image:Stockholm - Antikengalerie 4 - Büste Kaiser Galba.jpg|200px]]
| описание на изображението = [[Денарий]] на Галба
| описание на изображението = Бюст на Галба
| управление = [[8 юни]] [[68]] – [[15 януари]] [[69]]
| управление = [[8 юни]] [[68]] – [[15 януари]] [[69]]
| коронация =
| коронация =

Версия от 12:12, 31 декември 2011

Галба
Римски император
Бюст на Галба
Управление8 юни 6815 януари 69
НаследилНерон
Наследник Отон
Лични данни
Роден
близо до Терачина
Починал
15 януари 69 (на 72 г.)
Пълно имеСервий Сулпиций Галба
Семейство
Династия
МайкаМумия Ахаика
БракЕмилия Лепида
Галба в Общомедия

Сервий Сулпиций Галба (Шаблон:Lang-la) е римски император от юни 68 г. до 15 януари 69 г. Той е първият, управлявал през Годината на четиримата императори.

Галба произхожда от знатната фамилия Сулпиции, разполага със значителни богатства и е влиятелен патриции и военачалник, но не е свързан роднински по никакъв начин с първите шест императора. Още като дете притежава необходимите качества и заложби и както Август, така и Тиберий предвиждат неговите бъдещи успехи. Избран за претор през 20 г., управител на провинцията Аквитания и консул през 33 г. от н.е., Галба се радва на добра репутация в Галия, Германия, Африка и Испания заради военените си успехи, твърдостта и безпристрастността си. След смъртта на Калигула не се вслушва в съветите на близките си и не се опитва да застане начело на държавата, а служи вярно на Клавдий. През първата половина от управлението на Нерон не участва в политическия живот, докато през 61 г. императорът му поверява управлението на Тараконска Испания.

През пролетта на 68 г. след като узнава за намерението на Нерон да го убие, както и за въстанието на Юлий Виндекс в Галия, Галба се обявява против непопулярния император, но разгрома и самоубийството на Виндекс възвръщат нерешителността му. По-късно вестта, че Нимфидий Сабин (Nymphidius Sabinus), префектът на преторианците в Рим, се е обявил в негова подкрепа, отново му вдъхва решителност и начело на войските от Испания той тръгва към столицата. До този момент Галба се е обявил само за легат (емисар) на Сената и народа, но не и за император; след самоубийството на Нерон, той получава титлата Цезар и влиза тържествено в Рим.

Принципат

С възкачването на Галба е сложен край на Юлиево-Клавдиевата династия, макар че голяма част от простолюдието съжалява за загубатата на щедрия популист Нерон. Първоначално новият принцепс се радва на подкрепата на Сената, но решен на непопулярни мерки за да заздрави дисциплината и финансите, той никога не успява да спечели одобрение сред народа. Галба засяга интересите на градския плебс и лумпенпролетариите в Рим, като спира разходите за зрелища, и бързо настройва армията срещу себе си в резултат на своята стиснатост и строгост.

Особено недоволни са преторианците — те не само не получават очакваните награди, но и са лишени от предишните си придобивки от Галба, който обявил че няма навика да подкупва войниците за тяхната лоялност. В резултат префектът Нимфидий Сабин прави неуспешен опит да замени Галба като император през 68 г., но е разкрит и екзекутиран. Съсипан от старческа немощ и болести, Галба е манипулиран от своите приближени, подтикващи го към недалновидни постъпки които провалят авторитета му. Особено влияние над престарелия император имат консула Виний, префекта Лакон и либертина Икел, фактически конролиращи управлението. Сред народа те били наричани "тримата възпитатели".

Денарий на Галба

В началото на януари 69 г. избухва бунт сред легионите в Германия, които настояват пред Сената за избор на нов император. Това позволява на императора да осъзнае собствената си непопулярност. В опит да стабилизира ситуацията, Галба избира за помощник и наследник Луций Калпурний Пизон, благороден сенатор, човек достоен за уважение, но без особено влияние извън знатните кръгове; общественото мнение отдава тази постъпка на страх, а преторианците остават отвратени.

Отон, бившият управител на Лузитания, и един от първите поддръжници на Галба, ядосан, че не той е назначеният на мястото на Пизон, се обединява с преторианците и е провъзгласен за император. Галба, който накрая решава да се срещне със своите противници (по това време е толкова слаб, че се налага да дойде на носилка), е заклан на Форума (15 януари 69).

През последната част от своето управление, Галба се показва като слаб и апатичен владетел. Тацит съвсем на място отбелязва, че всички биха считали Галба за добър император, при условие, че не бе станал такъв.

Други

Външни препратки

Извори

Допълнителни материали