Татарски език: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахната редакция 4585449 на 89.253.12.13 (б.)
Ред 21: Ред 21:
Татарският език се е формирал заедно с диференцирането на народността, носител на езика - [[татари]]те, в районите на Поволжието и Урал. В татарския език може да се открие определено влияние на съседните угро-финските езици ([[марийски език|марийски]], [[удмуртски език|удмуртски]]) най-вече във фонетиката, макар че не е ясно дали влиянието не е било двупосочно, а в речниковия състав от [[арабски език|арабски]], [[персийски език|персийски]] и [[руски език]].
Татарският език се е формирал заедно с диференцирането на народността, носител на езика - [[татари]]те, в районите на Поволжието и Урал. В татарския език може да се открие определено влияние на съседните угро-финските езици ([[марийски език|марийски]], [[удмуртски език|удмуртски]]) най-вече във фонетиката, макар че не е ясно дали влиянието не е било двупосочно, а в речниковия състав от [[арабски език|арабски]], [[персийски език|персийски]] и [[руски език]].


Татарският език се класифицира като къпчакски тюркски език, макар че в него се откриват и доста огузки черти, като например непълната промяна на начално пратюркско *{{IPA|[j]}} в африката {{IPA|[dʒ]}}. Това двояко застъпване отличава стандартния татарски език (създаден въз основа на казанския говор) от сибирско-татарските диалекти ([[хакаски език]], [[шорски език]]). Промяната *{{IPA|[j]}} > {{IPA|[dʒ]}} е последователно прокарана в думи като: cide „седем“, cır „песен“, celek „костен мозък“, cuy- „лишавам се“ и др., които са по-близки до къпчакските форми, но отсъства от думи като: yan- „горя“, yomırka „яйце“, yeğet „юнак, джигит“, които са по-близки до огузките форми.
Татарският език се класифицира като къпчакски тюркски език, макар че в него се откриват и доста огузки черти, като например непълната промяна на начално пратюркско *{{IPA|[j]}} в африката {{IPA|[dʒ]}}. Това двояко застъпване отличава стандартния татарски език (създаден въз основа на казанския говор) от сибирско-татарските диалекти ([[хакаски език]], [[шорски език]]). Промяната *{{IPA|[j]}} > {{IPA|[dʒ]}} е последователно прокарана в думи като: җиде „седем“, җыр „песен“, җелек „костен мозък“, җуй- „лишавам се“ и др., които са по-близки до къпчакските форми, но отсъства от думи като: ян- „горя“, йомырка „яйце“, егет „юнак, джигит“, които са по-близки до огузките форми.


Татарският език се различава съществено във фонетично отношение от съседния му [[чувашки език]].
Татарският език се различава съществено във фонетично отношение от съседния му [[чувашки език]].


Най-ранният известен писмен паметник е поемата „Киса и Йосиф“, написана през XIII в. от Кул Гали (загинал по времето на монголското завоевание на [[Волжка България]] през [[1236]] г.). Езикът на поемата съчетава елементи от [[огузки езици|староогузкия]] и [[къпчакски език]]. През периода на [[Казанско ханство|Казанското ханство]] се различава [[старотатарски език|старотатарският език]], за който са характерни голям брой заемки от арабски и персийски език, като имената на дните на седмицата: düşəmbe, sişəmbe, çərşəmbe, pənceşəmbe, comga, şimbə, yaqşəmbe; думи от всекидневието като: rəxmət „благодарност“, məhəbbət „любов“, qanun „закон“, baqça „градина“, şəhər „град“, haq „цена“, bazar „пазар“, xoday „господ“, zirat „гробище“. След завладявнето на Казанското ханство от [[Иван Грозни]] в татарския започват да поникват русизми като: zakon, poyez „влак“, çəynək „чайник“, bürənə „цепеница“ и др., а по-късно и заемки от западноевропейски езици.
Най-ранният известен писмен паметник е поемата „Киса и Йосиф“, написана през XIII в. от Кул Гали (загинал по времето на монголското завоевание на [[Волжка България]] през [[1236]] г.). Езикът на поемата съчетава елементи от [[огузки езици|староогузкия]] и [[къпчакски език]]. През периода на [[Казанско ханство|Казанското ханство]] се различава [[старотатарски език|старотатарският език]], за който са характерни голям брой заемки от арабски и персийски език, като имената на дните на седмицата: дүшәмбе, сишәмбе, чәршәмбе, пәнҗешәмбе, җомга, шимбә, якшәмбе; думи от всекидневието като: рәхмәт „благодарност“, мәхәббәт „любов“, канун „закон“, бакча „градина“, шәhәр „град“, хак „цена“, базар „пазар“, ходай „господ“, зират „гробище“. След завладявнето на Казанското ханство от [[Иван Грозни]] в татарския започват да поникват русизми като: закон, поез „влак“, чәйнәк „чайник“, бүрәнә „цепеница“ и др., а по-късно и заемки от западноевропейски езици.


== Граматика ==
== Граматика ==

Версия от 20:23, 10 февруари 2012

Татарски език
татарча, tatarça, تاتارچ
СтранаРусия , Украйна, Турция, Китай, Финландия
РегионПоволжие
Говорещи8 000 000
ПисменостКирилица
Систематизация по Ethnologue
-Алтайски
.-Тюркски
..-Западнотюркски
...-Уралски тюркски
....→Татарски
Официално положение
Официален вТатарстан
Регулатор---
Кодове
ISO 639-1tt
ISO 639-2tat
ISO 639-3TAT
Татарски език в Общомедия

Татарският език (татар теле) е тюркски език говорен от около 8 000 000 души в Русия, Сибир, Китай, Турция, Полша, Украйна, Финландия, Естония и Централна Азия. Това е официалният език на Татарстан и е вторият най-разпространен език в Руската федерация след руския.

История

Татарският език се е формирал заедно с диференцирането на народността, носител на езика - татарите, в районите на Поволжието и Урал. В татарския език може да се открие определено влияние на съседните угро-финските езици (марийски, удмуртски) най-вече във фонетиката, макар че не е ясно дали влиянието не е било двупосочно, а в речниковия състав от арабски, персийски и руски език.

Татарският език се класифицира като къпчакски тюркски език, макар че в него се откриват и доста огузки черти, като например непълната промяна на начално пратюркско *[j] в африката [dʒ]. Това двояко застъпване отличава стандартния татарски език (създаден въз основа на казанския говор) от сибирско-татарските диалекти (хакаски език, шорски език). Промяната *[j] > [dʒ] е последователно прокарана в думи като: җиде „седем“, җыр „песен“, җелек „костен мозък“, җуй- „лишавам се“ и др., които са по-близки до къпчакските форми, но отсъства от думи като: ян- „горя“, йомырка „яйце“, егет „юнак, джигит“, които са по-близки до огузките форми.

Татарският език се различава съществено във фонетично отношение от съседния му чувашки език.

Най-ранният известен писмен паметник е поемата „Киса и Йосиф“, написана през XIII в. от Кул Гали (загинал по времето на монголското завоевание на Волжка България през 1236 г.). Езикът на поемата съчетава елементи от староогузкия и къпчакски език. През периода на Казанското ханство се различава старотатарският език, за който са характерни голям брой заемки от арабски и персийски език, като имената на дните на седмицата: дүшәмбе, сишәмбе, чәршәмбе, пәнҗешәмбе, җомга, шимбә, якшәмбе; думи от всекидневието като: рәхмәт „благодарност“, мәхәббәт „любов“, канун „закон“, бакча „градина“, шәhәр „град“, хак „цена“, базар „пазар“, ходай „господ“, зират „гробище“. След завладявнето на Казанското ханство от Иван Грозни в татарския започват да поникват русизми като: закон, поез „влак“, чәйнәк „чайник“, бүрәнә „цепеница“ и др., а по-късно и заемки от западноевропейски езици.

Граматика

Татарският е аглутинативен език както всички тюркски езици.

Двуезичен надпис на татарски и руски в Казанското метро.

Татарска азбука (Tatar əlifbası)

Преди създаването на СССР татарският език използва арабска азбука. По времето на Сталин е въведен следният вариант на кирилицата.

A a Ə ə B b C c Ç ç D d E e F f
G g Ğ ğ H h I ı İ i J j K k Q q
L l M m N n Ñ ñ O o Ɵ ɵ P p R r
S s Ş ş T t U u Ü ü V v W w X x
Y y Z z
Aa Аа آ ا
Əə Әә ا ه
Bb Бб ب
Cc Җҗ ج
Çç Чч چ
Dd Дд د
Ee Ээ, Ее ئ
Ff Фф ف
Gg Гг گ
Ğğ Ғғ غ
Hh Һһ ه ح
Ыы ی
İi Ии ی
Jj Жж ژ
Kk Кк ک
Qq Ққ ق
Ll Лл ل
Mm Мм م
Nn Нн ن
Ññ Ңң نغ
Oo Оо و
Ɵɵ Өө ؤ
Pp Пп پ
Rr Pp ر
Ss Сс س ص ث
Şş Шш ش
Tt Тт ت ط
Uu Уу و
Üü Үү و
Vv Вв و
Ww Ўў و
Xx Хх خ
Yy Йй ی
Zz Зз ز ذ ظ ض

Днес се правят опити за въвеждане на латинска азбука.