Иля Репин: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 21: Ред 21:
}}
}}


'''Иля Ефимович Репин''' ({{lang-ru|Илья́ Ефи́мович Ре́пин}}) е руски художник, живописец, майстор на портрети, исторически и битови сцени.
'''Иля Ефимович Репин''' ({{lang-ru|Илья́ Ефи́мович Ре́пин}}) е [[Русия|руски]] [[художник]], живописец, майстор на портрети, исторически и битови сцени.


== Биография ==
== Биография ==

Версия от 08:50, 16 април 2012

Иля Репин
Автопортрет, 1878 (Държавен руски музей, Санкт Петербург).
Роден
Починал
29 септември 1930 г. (на 86 г.)
НаправлениеРеализъм
НаградиНосител на златен медал (1872)
Иля Репин в Общомедия

Иля Ефимович Репин (Шаблон:Lang-ru) е руски художник, живописец, майстор на портрети, исторически и битови сцени.

Биография

Репин е роден на 5 август 1844 г. в град Чугуев Харковска губерния. От 13-годишна възраст учи живопис в Чугуев при И. Бунаков. През 1863 г. постъпва в Художествената академия в Петербург. Учи успешно и през 1869 г. е награден с малък златен медал за картината "Йов и неговите приятели". През 1872 г. получава голям златен медал за програмата "Възкресението на дъщерята на Ипир".

По време на своето пътешествие по Волга през 1870 г. рисува много етюди и ескизи, по някои от които рисува за великия княз Владимир Александрович картината "Бурлаки на Волге", завършена през 1873 г. Тази картина, изобразяваща тежкия труд на бурлаците, влачещи баржа, прави силно впечатление на публиката и критиците. Създал най-много портрети на Лев Толстой-12бр.-"Толстой на оран","Толстой бос","Толстой в раб.кабинет под сводовете","Толстой в кресло с книга в ръка"...

В периода 1894—1907 г. той е професор-ръководител на майсторския клас в Художествената академия.

Галерия

Външни препратки