Тайланд: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.2) (Робот Изтриване: as:থাইলেণ্ড
Ред 181: Ред 181:
== Източници ==
== Източници ==
<references />
<references />



== Външни препратки ==
== Външни препратки ==

Версия от 07:07, 28 април 2012

Тайланд
      
Девиз: няма
География и население
Площ514 000 km²
(на 49-то място)
СтолицаБангкок
Най-голям градБангкок
Официален език
Население (2007)67 041 000
(на 20-то място)
Гъстота на нас.129 души/km²
Управление
Форма
Маха Ваджиралонгорн
История
Независимост
1238
Икономика
БВП (ППС, 2010)584,768 млрд $
(на 33-то място)
БВП на човек (ППС)8 643,626 $[1]
Валутабат (THB)
Други данни
Часова зона+7
Автомобилно движениеляво
Интернет домейнth
Телефонен код66
ITU префиксTHA
Официален сайтwww.thaigov.go.th
Тайланд в Общомедия

Кралство Тайланд е държава в Югоизточна Азия, която граничи с Лаос и Камбоджа на изток, с Тайландския залив и Малайзия на юг и с Андаманско море и Мианмар на запад. Тайланд е известен и с името Сиам, официално наименование на страната до 1949. Площта ѝ е 514 311 км², от които 512 254 км² суша и 2 057 км² водна площ.

География

Карта на Тайланд

Тайланд заема част от полуостровите Индокитай и Малака. Бреговата линия с Индийския океан (Андаманско море) и с Тайландския (Сиамски) залив на Южнокитайско море е с обща дължина 2613 км. Тайланд притежава и голям брой малки живописни острови и красиви плажове, които са важни за туристическите дестинации. На 26 декември 2004 година опустошителни вълни цунами, предизвикани от силно земетресение в Индийския океан, за броени минути помитат тайландските о-ви в Андаманско море. Западната и северната част на Тайланд прекосяват планински вериги с най-висок връх Интханон (2595 м). На североизток е обширното плато Корат (100-200 м ср. н.в.), което обхваща над ¼ от площта на страната. В централната част на Тайланд се простира плодородната Менамска равнина - най-гъсто населеното място в страната. Равнината е известна като „Тайландското оризище”.

Климат

Климатът на Тайланд е субекваториален (горещ и влажен) само на юг - на полуостров Малака, е влажен екваториален, с два пъти повече валежи в сравнение с централните и северните райони. Тайланд се радва на тропичен, мусонен, климат с три сезона. Измерени са средна януарска температура от 20 до 22 градуса Сº, и средна юлска температура от 29 до 31 градуса Сº. Валежи - 1000 - 2000 мм, а в планините - до 5000 мм. Най-голямото количество валежи пада през месеците юли и август и то практически само в северната част на страната. Прохладният сезон продължава от октомври до февруари. Дъждовният сезон (югозападен мусонен) трае от юни до октомври. Третият сезон – горещият продължава от март до май. По-големи реки - Менам, Чао Прая, Меконг (по границата с Лаос), Мун. Растителност - листопадни тропически гори, а по платото Корат - савани. Горите покриват около 25 % от територията на страната. В Банкок са регистрирани средни температури между 20 Сº и 32 Сº през месец януари и между 24 Сº и 32 Сº през месец август. Заради високата влажност на въздуха по-ниските температури се понасят трудно. На север влажността на въздуха е значително по-малка, а климатът - по-мек.

История

Тайландския народ произхожда от разположената между Тибет, Виетнам и Бирма област Юнан, която днес принадлежи на Китай. Съществуват различни мнения за произхода на Тайланд. Преди три десетилетия се смяташе, че Тайланд води началото си от преди 4 500 години от северозападен Съчуан в Китай, а по-късно тайландците се придвижват към сегашното месторазположение на страната. Тази теория се приема за остаряла. Несъмнено най-важното археологическо откритие потвърждаващо съществуването на древни хора по тайландските земи е било направено в мъничкото село Бан Чианг близо до Удон Тхани в североизточен Тайланд. Систематичните разкопки на Бан Чианг започват само преди две десетилетия, разкривайки изрисувани керамични изделия, бижута, инструменти /сечива/ от бронз и желязо. Заселването започва около 3600 пр. Хр. Хората от Бан Чианг отглеждали ориз, опитомявали животни и били опитни грънчари.

Но много преди появата на хората скитащи по североизточните плата, този регион бил единствения дом на по-древен животински вид – динозавърът. През VIII век таите се преселват в долините и планините на настоящата територия на Тайланд. Първият княз на Сиам се възкачва на трона през XIII век, по времето на разпадането на мощната държава на кхмерите. Изследователите от XVIII век са изумени от богатството на Сиам и неговата столица Аютая - пагодите с позлатени покриви и над 200 позлатени статуи на Буда. През 1896 г. Сиам се превръща в буферна държава на кръстопътя между две колониални области: френска - Индокитай и английска - Бирма. През 1932 г. абсолютната монархия се преобразува в конституционна монархия, а през 1939 г. името Тайланд заменя предишното название Сиам. От 1946 г. държавата се управлява от крал Рама IX (Бумибол), който е гарант за стабилността и развитието на Тайланд. През 1984 г. вкаменелостите на хранещ се с растения динозавър бяха открити в провинция Пу Уианг и наречени Phuwaingosaurus sirindornae.

В течение на вековете Тайланд е бил под влиянието на различни култури, от индийците през 3-ти век, монголците между 6-ти и 11-ти век до кхмерите, които изграждат приказния храм Ангкор Ват и които също така оставят своето завещание под формата на многобройни каменни храмове разпръснати навсякъде в Кралство Тайланд. Специалистите считат, че доминиращата в Тайланд култура е пристигнала с племена, които са се придвижвали от южен Китай преди почти хиляда години. Те се настаняват там, където сега се намира северен Тайланд преди разширяването на юг към богатите равнини и долини, постепенно отстоявайки своята независимост от кхмерското и монголското кралства. Сиам е името, с което страната е позната на света до 1939 г. и отново между 1945-1949 г. На 11 май 1949 г. името на страната е официално променено на Тайланд.

Държавно устройство

Дипломатически мисии

има малко села

Административно деление

Кралство Тайланд е разделено на 75 провинции (чангвати), които са географски групирани в 6 региона. Столицата Бангкок е администрирана като 76-та провинция. Имената на провинциите съвпадат с имената на техните столици.

Всяка тайландска провинция има свой управител, назначен от Министерството на вътрешните работи на страната. Единственото изключение е Бангкок, чийто управител се избира от населението.

75-те провинции са разделени на общо 877 района (амфое). 76-тата провинция, която обхваща столицата на страната Бангкок, е разделена на 50 района. От своя страна районите на страната са поделени на подрайони (тамбони) и села (мубан).

Провинциите са:

Природа

Планински пейзаж от северен Тайланд

Тайланд е разделен на няколко географски района, които в известна степен отговарят на териториалното разделение на провинции. Северната част на страната е планинска с най-висока точка - Дои Интанон с височина от 2 576 метра. Североизточната част е заета от платото Корат, обградена на изток от река Меконг. Централната част на страната е заета преобладаващо от равнинната долина на река Чао Фрая, която се влива в Тайландския залив. Южната част се състои от тесния провлак Кра, който се разширява в Малайзийския полуостров. Местният климат е тропически и се характеризира с наличието на мусони. Има топли, дъждовни мусони, придружени с облаци от средата на май до септември, както и сухи, студени североизточни мусони от ноември до средата на март. Климатът на южния провлак е винаги горещ и влажен.

Флората и фауната са много богати. Тук се срещат 860 вида птици, множество влечуги, сред които голям брой змии, множество бозайницислонове, тигри, леопарди, гибони, биволи и др. В миналото е имало и носорози, но през 1960-те години изчезват заради бракониерство и изсичането на горите. Естествената растителност в платото Корат е савана. В южните части и и по крайбрежията растат гъсти мусонни гори - джунгли (около 24% от площта на Тайланд), с ценни растителни видове (тиково и махагоново дърво, янг, бамбук и др.) и разнообразен животински свят –слонове, леопарди, тигри, крокодили, гибони, над 50 вида змии и др.

Северен Тайланд представлява разклонение на планинската верига на Хималаите. На височина 1700 м. може да се видят чаени плантации. Тук се срещат ценни видове дървета, каквото е например тиковото дърво. Оазисните райони в централната низина се напоявят от животворната река Менам. Източните райони, и най-вече платото Корат, се различават от централната част на страната по бедната си растителност, докато южната тропическа област е покрита от непристъпната тропическа джунгла, оцеляла край планинските вериги и заобиколена от живописни плажове. В тази зона има големи природни богатства - каучуково дърво, кокосови палми и цинк. Въпреки това, районът е застрашен от изхвърляните отпадъци.

Икономика

Тайланд е една от най-бързо развиващите се страни не само в Югоизточна Азия, но и в света. Икономическите успехи на Тайланд се дължат на насърчаването на износа, евтината работна ръка, значителните преки чужди инвестиции и др. Тайланд изнася основно компютри, части за офис-оборудване, транзистори, каучук, автомобили и камиони, морски продукти, ориз, царевица и др. Вносът се състои предимно от машиностроителна продукция, суровини, горива. Селско стопанство: отглежда се каучук (3-то място в света), ориз, царевица, просо, сорго, батати, маниока, захарна тръстика, памук, цитруси, кафе и др. Животновъдство - едър рогат добитък, свине, слонове (15 хил.), домашни птици; Природни залежи: калай и волфрам. Промишленост - електронна (компютри и части за тях, интегрални схеми, телевизори, видеомагнетофони, калкулатори и др.), ювелирна, сглобяване на автомобили, нефтохимическа, строителна, хранително-вкусова и текстилна, дървопреработвателна и др.

Население

Страната има население над 67 мил. жители. Гъстота - средно 121 жит. на кв. км. Естественият прираст е 17. Средна продължителност на живота - мъже - 67 г., жени - 72 г. Етнически състав - тайски народи - 80,2%, китайци - 12,1%, малайци - 3,7%, кхмери - 1,3%, планински кхмери - 1,2%, други - 1,5%.

Култура

Други

Източници

Външни препратки

Дипломатическа мисия в България

В България , кралство Тайланд е представено с почетен консул в гр.София За български граждани има визов режим , като визата е по-скоро фиктивна (като туристическа такса) .Почетното консулство е оторизирано да издава визи .

Шаблон:Link FA

Шаблон:Link FA

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link GA