Екатерина I: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.6.4) (Робот Промяна: vi:Yekaterina I
Xqbot (беседа | приноси)
Ред 174: Ред 174:
[[sr:Катарина I Алексејевна]]
[[sr:Катарина I Алексејевна]]
[[sv:Katarina I av Ryssland]]
[[sv:Katarina I av Ryssland]]
[[th:จักรพรรดินีแคทเธอรีนที่ 1 แห่งรัสเซีย]]
[[th:จักรพรรดินีเยกาเจรีนาที่ 1 แห่งรัสเซีย]]
[[tr:I. Katerina]]
[[tr:I. Katerina]]
[[tt:Екатерина I]]
[[tt:Екатерина I]]

Версия от 07:10, 2 юни 2012

Екатерина I
руска императрица
Лични данни
Управление8 февруари*1725 - 17 май* 1727
Коронация9 май 1730
Пълно имеМарта Самуиловна Скавронска
Други титлихерцогиня на Курландия
Родена15 април* 1684
Якобщад, днес Латвия
Починала17 май* 1727
Санкт Петербург, Русия
Погребана вКатедралата "Св. Петър и Павел", Санкт Петербург
Предшествана отПетър I
Наследена отПетър II
ДинастияРоманови
БащаСамуил Скавронски
МайкаЕлизабет Мориц
Екатерина I в Общомедия

Екатерина I Алексеевна (на руски Екатерина I Алексеевна), родена под името Марта Елена Скавронска, е втората съпруга на Петър I Велики и императрица на Русия от 1725 до 1727г .Тя е първата жена, управлявала като монарх Русия.


Ранно детство

Животът на Екатерина,както казва Волтер, е изключителен,почти колкото на самия Петър Велики. Няма официални документи, които да разкриват истинския й произход. Смята се,че е родом от селцето Шчечин(днешна Полша ),въпреки че Германия претендира за това Екатерина да е с немски корени.В онзи период от време,този район е бил част от немската империя.Екатерина (Първоначално е наричана "Марта Скавронска") е дъщеря на Самуил Скавронски.Баща й е литовски гражданин от полски произход, по всяка вероятност католик.Самуил сключва брак с Доротея Хан в Йекабпилс през 1680г.Майка й е известна като Елизабет Мориц,за баща й се предполага,че е бил шведски офицер.Някои източници посочват,че баща й е работил като гробар. Родителите на Екатерина умират от чума около 1689 г, оставяйки пет деца. Леля й поема грижата за нея и я изпраща в Мариенбург (дн. Алуксне , близо до границата с Естония и Русия ), където три годишната Екатерина е била приета от Йохан Ернст Глюк , лютерански пастор и преподавател, който е първият, който превежда Библията на латвийски език . Там тя работи като прислужница , при което,никакви усилия не са положени, за да я научат да чете и пише.Така тя остава неграмотна до края на живота си. Екатерина е била много красива девойка. На седемнадесет години, тя се омъжва за Йохан,който е от шведски произход,с него тя прекарва осем дни през 1702 г, по време на оттеглянето на шведски войски от Мариенбург. Когато руските войски превземат Мариенбург, на пастор Глюк му е предложено да работи като преводач и така фелдмаршал Борис Шереметев го отвежда в Москва. Съществуват недоказани истории, в които Екатерина се е считало,че имала интимни отношения с генерал Адолф Рудолф Бауер, но никога с точност няма да може да се каже дали всъщност е имало нещо повече между тях. След време тя става част от прислугата на княз Александър Меншиков , който е най-добрият приятел на Петър Велики . В друга не малко обсъждана хипотеза,се предполага,че между Екатерина и Александър Меншиков е имало нещо повече,макар че Меншиков вече е бил сгоден заДаря Аресениева, бъдещата му съпруга.През 1703 г., по време на посещението си в дома на Меншиков, Петър I се запознава с Екатерина, и не след дълго любовта помежду им пламва. През 1705 г. тя се превръща в православна християнка и променя името си на Екатерина Алексеевна. Екатерина и Даря придружават Петър и Меншиков при всяко едно тяхно военно посещение.


Семеен живот

Екатерина и Петър I сключват таен брак през 1707г. Имат девет деца, само две,от които доживяват до зряла възраст, Елизавета (родена 1709г) и Анна (родена 1708г).През 1703г Петър премества столицата в Санкт Петербург. Докато градът бил построен той живеел в дървена къща с Екатерина, където задълженията им били разделени поравно,по всичко това личало,че те живеели като една обиковена двойка.В живота на Петър връзката му с Екатерина била едно от най-значимите неща и не малък брой писма демонстрират силната привързаност помежду им. Като човек тя е била доста енергична, състрадателна, чаровна и винаги весела,притежавала харизмата да успокоява Петър в честите му избухвания.

Екатерина съпътства Петър I по време на Прутска война през 1711г. Там Екатерина "спасява" Петър и империя му, както казва Волтер в книгата си "Петър Велики". Заобиколена от множество турски войски,тя предлага преди да се предадат всички нейни бижута,както и тези на другите жени,като опит чрез тях да бъде подкупен великия везир Балтажи в замяна да получат право на отстъпление. Балтажи позволил отстъплението, дали мотивиран от подкупа или от съображения, свързани с бъдещото развитие на търговско-дипломатическите отношения,не е ясно. Петър се венчава за Екатерина за втори път (този път официално) в катедралата "Свети Исаак" в Санкт Петербург на 9-ти февруари 1712 г. Екатерина е втората съпруга на Петър, тъй като преди това той е бил женен и за Евдокия Лопухина , която му ражда Алексей Петрович . След сватбата им, Екатерина наследява титлата царица.Когато Петър превръща Руското царство в Империя, Екатерина става императрица.Орденът "Света Екатерина" е създаден от Петър по случай тяхната сватба.

След смъртта на Петър, Екатерина открива четирите си братя и сестри, Кристин, Анна, Карл и Теодор,като ги провъзгласява с новите титли:граф и графиня, и ги настанява в Русия. Кристин Сковронска, е преименувана на Кристина Самуиловна Сковронска (1687 - 14-ти Април 1729 година), и се е омъжва за Симон-Хайнрих (1672-1728) и поставят началото на руския благородниески род Хендриков . Анна Сковронска приема името Анна Самуиловна Сковронска, като сключва брак с Михаил-Йоахим и техни наследници са графовете Ефимовски. Карел Сковронски, се преименува на Карел Самуилович Скавронски и се жени за Мария Ивановна.Теодор Сковронски, е преименуван на Фьодор Самуилович Скавронски,бил е женен два пъти.


Потомци

Име Раждане Смърт Бележки
Анна Петровна 7 февруари 1708 15 май 1728 женена през 1725 за Карл Фридрих, херцог на Холщайн-Готорп; има деца
Елисавета Петровна 29 декември 1709 5 януари 1762 императрица на Русия; според някои сведения женена през 1742 за Алексей Разумовски; няма деца
Наталия Петровна 20 март 1713 27 май 1715  
Маргарита Петровна 19 септември 1714 7 юни 1715  
Петър Петрович 15 ноември 1715 19 април 1719  
Павел Петрович 13 януари 1717 14 януари 1717  
Наталия Петровна 31 август 1718 15 март 1725  


Години на управление

През 1724г Екатерина е официално провъзгласена за съвладетел. Годината преди смъртта на Петър, отношенията им са били обтегнати поради подкрепата й към Уилям Монс, брат на бившата любовницата на Петър I-Анна.Монс е заемал поста на секретар при императрицата. Петър I се е борил през целия си живот в безнадеждната битка, за премахването на корупцията в Русия. Екатерина I е имала голямо влияние върху него,чрез което е могла са спечели много. Уилям Монс и сестра му Матрена,придворна дама на Екатерина, започват да злоупотребяват с доверието,което получават,опитвайки се да осигурят достъп на чужди интереси до Екатерина и чрез нея,да им прокарат път към имератора. Очевидно Екатерина I е пренебрегвала този детайл,понеже доверието й към тях е било безрезервно.Петър I успява да ги разобличи, като Монс е бил екзекутиран,а сестра му Матрена пратена в изгнание. Той и Екатерина не подържали контакт в продължение на месеци. Според слухове , тя и Монс са имали любовна връзка, но няма доказателства за това. Петър I е починал на (28-ми януари 1725г. стар стил ) без да назове нито един наследник. Екатерина I започва да представлява интересите на обикновените хора,които са придобили високи държавни позиции благодарение на своите умения,а не на знатното си потекло.Смяната в управлението вероятно се извършва в полза на утвърдените аристократи. Поради тази причина по време на срещата на Съвета,който трябва да вземе решение относно бъдещето, е бил организиран преврат от Меншиков.


Оценка на управлението

Екатерина е първата жена,която управлява Руската Империя,поставяйки началото на един век почти изцяло доминиран от жени, включително и дъщеря си Елизабет и Екатерина Велика , всяка от които продължава Великите политики на Петър I в модернизирането на Русия. Малко след смъртта на Петър,към руската армия, съставена от 130 000 мъже се добавят още 100000 казаци, което я прави най-голямата в Европа. Въпреки това, военните се оказват пагубни за руската икономика, като отнемат около 65% от годишните приходи на правителството. Тъй като по онова време старната е била в мир,Екатерина се заема с намаляването на разходите за армията.През повечето време от нейното управление тя е била контролирана от нейните съветници.Тази политика,която тя нагала спрямо армията,води до освобождаване от данъци на обикновеното население,като това я превръща в справедлив и честен управляващ.

Върховния Таен съвет концентрира цялата власта в ръцете на една партия,нещо съвсем ново за онова време. Във външните работи, Русия се присъединява към Австро-испанската лига,за да защитава интересите на Холщайн , срещу Англия. Екатерина дава името си на Екатеринхоф,дворец близо до Санкт Петербург, и построява първия мост в новата столица. Тя е и първият собственик на резиденциятаЦарское. Като цяло, политика на Екатерина I е била умерена и предпазлива.


Смърт

Тя е починала само две години след Петър, на 43-годишна възраст, в Санкт Петербург ,погребана е в крепостта "Св. Петър и Св. Павел". Предполага се,че смъртта й е настъпила вследствие на белодробна недостатъчност.


Виж още

Източници

  • Massie, Robert K. Peter the Great. Random House; New Jersey, 1980.
  • History of the Russian Empire Under Peter the Great (Vol. I 1759; Vol. II 1763).
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Catherine I of Russia в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Петър I Велики императрица на Русия (1725 – 1727) Петър II

Шаблон:Link FA