Аквариум: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
RedBot (беседа | приноси)
м r2.7.2) (Робот Добавяне: bn:অ্যাকোয়ারিয়াম
Ред 42: Ред 42:
[[ast:Acuariu (recipiente)]]
[[ast:Acuariu (recipiente)]]
[[az:Akvarium]]
[[az:Akvarium]]
[[bn:অ্যাকোয়ারিয়াম]]
[[bs:Akvarijum]]
[[bs:Akvarijum]]
[[ca:Aquari (recipient)]]
[[ca:Aquari (recipient)]]

Версия от 20:38, 10 юни 2012

Домашен аквариум
Китова акула в обществения аквариум в Джорджия

Аква́риумът e съд, предназначен за отглеждане на риби. Той е пълен с вода, има поне една прозрачна стена и е направен от стъкло (по-рядко пластмаса).

Видове аквариуми

  • Най-често под аквариум се подразбира домашен (стаен) аквариум за отглеждане на аквариумни риби в домашни условия. По технически причини максималният обем на такъв аквариум обикновено не превишава 1 кубически метър.
  • Обществените аквариуми, предназначени за демонстрация на водна флора и фауна и съществуващи в зоопаркове или други учреждения, могат да достигнат обем от 7 500 м³.

История

Първият обществен аквариум в света е бил изграден в зоопарка на Лондон през 1853 г. Хората харесали възможността да наблюдават и изучават поведението на рибите и примерът бил последван и в Ню Йорк, Бостън, Париж и Берлин. През 1896 г. е направено такова място за забаление и в Русия. Днес във всяка страна има по един или по няколко такива атракциона.

Обитатели на аквариума

В аквариума могат да се отглеждат практически всякакви същества, които в природата живеят във вода: морски и пресноводни риби, растения, ракообразни, мекотели, земноводни, влечуги и корали.

Материали

Система за филтрация: (1) Вход (2) Механичен филтър (3) Химичен филтър (4) Биолгичен филтър (5) Изход

За поддържане на биологическо равновесие в аквариума се използват различни приспособления: аератори, механически и биологически филтри, терморегулатори и много други.

Вижте също

Външни препратки


Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA