Писател: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.2+) (Робот Добавяне: rue:Писатель
м r2.7.2) (Робот Добавяне: mzn:نویسنده
Ред 83: Ред 83:
[[mr:लेखक]]
[[mr:लेखक]]
[[ms:Penulis]]
[[ms:Penulis]]
[[mzn:نویسنده]]
[[nah:Āmatlahcuilo]]
[[nah:Āmatlahcuilo]]
[[nds:Schriever]]
[[nds:Schriever]]

Версия от 21:32, 13 юни 2012

Хемингуей, пишещ на машина

Писател (или още автор, макар и „автор“ да има по-общ смисъл) e човек, който създава писмено произведение, като го прави професионално, творчески, или човек, който пише в различни литературни жанрове. Понякога, но не винаги и не непременно, писателите се препитават чрез писането на литература. Именно този вид писатели са наричани понякога "професионални писатели“.

Човек, който пише литературни текстове непрофесионално, а в името на своя лична нужда, за която няма читатели и аудитория, се нарича графоман.

Най-общо, според техните основни литературни жанрове, писателите са:

Най-често под писател се разбира творец, който е прозаик (белетрист).

Особености на писателската професия

Добрите писатели си служат умело с разнообразието и богатството на даден език, изграждат вълнуващи литературни образи и идеи, на които би могло да се припише национално и/или общочовешко значение.

Един писател може да твори в различни литературни жанрове, включително (но не и ограничавайки се само до) поезия, проза, специализирана литература, журналистика и научни разработки.

Често работата, извършена от писателите, се смята за част от културата на дадено общество, и се разглежда като изкуство, близко по културологичен смисъл до изобразителното изкуство (вж. живопис, скулптура, фотография), музиката, занаятчийството и сценичните изкуства (вж. драма, театър, опера, мюзикъл).

Други дефиниции

Горните дефиниции за писател са безспорни, но на практика нещата не са така ясно определени. Съществували са и съществуват и други, различни дефиниции. По времето на социализма в България, писател е бил този, когото са приели за член на съюза на българските писатели. Като цяло обаче се счита, че писател е този, който е издал книга или публикувал свои произведения в сборници, издания и т.н. Но днес, за разлика от времето на социализма, няма държавен контрол върху печатниците[1] и всеки може да заплати издаването на книгата си или да публикува свой текст в някое от многобройните издания, много от които не държат особено на качеството на литературния текст, или дори в Интернет, където публикуването е напълно свободно[2]. Така че, доста графомани, но в някои случаи и неумели или не особено популярни писатели, имат издадени книги, които подаряват на близки и познати или имат публикувани свои творби тук и там[3]. В този смисъл трудно е да се очертае границата между неумел или все още неизвестен писател, който все пак подхожда творчески и графоманът, който „бълва“ текстове.

Една друга дефиниция е, че писател е този, който е спечелил награда на някой литературен конкурс. Според други, това е спорно, защото от спечелването на такава награда не винаги следва, че някой ще вложи пари, за да предложи награденото произведение като книга или под друга форма на пазара, както и че е възможно да не е спечелил този конкурс честно, или е под въпрос значението на този конкурс. В същото време критериите за Също някои считат, че щом някой пише някакъв вид и някъде или дори за себе си литература, то той е писател. Ако пък читателите са малкобройни, но с висок литературен и критически вкус, пишещият е писател на „елитарна литература“, а не е графоман.

Проблемът с дефинирането на понятието „писател“ е по-дълбок и идва в известна степен от нееднозначното дефиниране на понятието литература.

Бележки

Вижте също