Парламентарни избори в България (2005): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Babailiica (беседа | приноси)
променени адреси на сайтовете на ЦИК
Babailiica (беседа | приноси)
м →‎Външни препратки: оп, един излишен линк съм копирал :)
Ред 24: Ред 24:
* [http://pi2005.cik.bg/ Централна Избирателна Комисия] за парламентарни избори 2005
* [http://pi2005.cik.bg/ Централна Избирателна Комисия] за парламентарни избори 2005
* [http://pi2005.is-bg.net/results/ Официален сайт за резултатите от президентски избори 2011] - кандидатски листи, избирателна активност, резултати
* [http://pi2005.is-bg.net/results/ Официален сайт за резултатите от президентски избори 2011] - кандидатски листи, избирателна активност, резултати
* [http://www.dnevnik.bg/izbori2011/2011/12/16/1621232_rosen_plevneliev_s_nai-skupata_kampaniia_svetlyo/ Финансовите отчети на кандидатите за президент и вицепрезидент]




== Вижте още ==
== Вижте още ==

Версия от 16:57, 16 юли 2012

Парламентарните избори в България 2005 се провеждат на 25 юни 2005 г. С тях се избират народни представители за 40 Народно събрание. Окончателните резултати от изборите са обявени от Централна избирателна комисия на 28 юни 2005.

Изборна лотария

За пръв път на избори в България се провежда томбола сред гласувалите с цел да се повиши избирателната активност. Идеята е посрещната негативно от опозицията, която твърди, че средствата необходими за томболата могат да бъдат използвани по-добре. За да участват в томболата, гласувалите трябва да се обадят на определен телефон и да се регистрират. Сред наградите са компютри и мобилни телефони. В крайна сметка томболата не постига целта си и избирателната активност е рекордно ниска.

Резултатът на ДПС

Резултатът на ДПС на изборите е рекордно висок по няколко причини. Едната е ниската избирателна активност сред традиционно гласуващите за другите партии. Другата според някои е активизиране на избирателите на ДПС заради националиста Волен Сидеров и неговата Коалиция Атака които също участват на изборите и отправят националистически и анти-ДПС послания. Друга причина според някои е извършването на измами чрез двойно гласуване — на български изселници гласуващи веднъж в Турция и след това в България, както и на роми гласуващи в различни секции с фалшиви документи.

Проблемът със системата Д`Онт

Рекордният брой партии - 7, които влизат в парламента, предизвиква недоволството на някои политици от свойствата на използваната система за разпределение на депутатските мандати „Д'Онт“. Системата разпределя гласовете за малките партии от избирателните райони в които те получават малко на брой гласове към районите където те получават най-много гласове. Така например при спечелени над 17 000 гласа в Кърджали Стефан Данаилов не успява да влезе в Народното събрание и от този район има само народни представители от ДПС, всеки от 5-те от които е спечелил в Кърджали само по 12 714 гласа. Системата не влияе на общия брой депутатски места за дадена партия, а само на тяхното разпределение между листите в отделните райони. Това обърква неприятно сметките на партиите при редене на листите.

Добавено след изборите 2009 : горният коментар е добра илюстрация на неразбирането на изборната система в България (през 2009 г. изборната система бе построена на същия принцип). На изборите през 2005 в многомандатен изборен район Кърджали ДПС печели 63570 гласа, БСП 17746, а обшият брой валидни гласове е 94425. Общият брой на депутатски мандати за разпеделяне е 5. Метода на Д'Онт е най-често използвания пропорционален изборен метод в Европа. Ако мандатите в Кърджали действително биха били разпределени по произволен пропорционален метод (включително Д'Онт), то ДПС щеше да получи 4, а БСП 1 мандат. Това не се случи, именно защото мандатите не се разпределят по пропорционален метод в рамките на многомандатен изборен район, а само на национално ниво. Това е вероятната причина на изборите за Народно Събрание през 2009 г. метода на Д'Онт да бъде заменен с друг пропорционален метод, което естествено доведе до същите абсурдни резултати (например в Смолян).

Резултати

Подадени гласове по район
Мандати по район

Шаблон:Парламентарни избори в България (2005)

Източници


Външни препратки

Вижте още