Сунитски ислям: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
MerlIwBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: ky:Сунниттер
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Промяна: hi:सुन्नी इस्लाम
Ред 47: Ред 47:
[[gl:Sunismo]]
[[gl:Sunismo]]
[[he:אסלאם סוני]]
[[he:אסלאם סוני]]
[[hi:सुन्नी मुस्लिम]]
[[hi:सुन्नी इस्लाम]]
[[hr:Suniti]]
[[hr:Suniti]]
[[hu:Szunnita iszlám]]
[[hu:Szunnita iszlám]]

Версия от 00:00, 1 август 2012

Сунити (от арабски: أهل السنة, ахл ас-суна - хора на суната) са най-многобройните последователи исляма, представлявайки неговия най-голям клон.

За разлика от шиитите сунитите не признават възможността за посредничество между Бога и хората след смъртта на Пророка Мохамед. Те отхвърлят идеята за особената природа на Али и правото на потомците му на имамат. Също така има значителни различия в принципите на решаване на юридически въпроси, в характера на празниците, в отношението към друговерците, в молитвите и др.

За сунитите особено важно е следването на суната (постъпките и изказванията) на Пророка, на спазването на традициите, на участието на общността в избора на своя глава халифа.

Като направление в исляма сунизмът се оформя през 15 век по време на противоборството с шиизма, но и до ден днешен този термин не е добил широко разпространение и конкретно съдържание за разлика от термина "шиизъм".

В наши дни религиозните и исторически сунитско-шиитски противоречия служат преди всичко за генериране на междуобщностни конфликти в страните, в които съвместно съжителстват сунити и шиити, често провокирани от фанатични елементи от едната или другата страна.

Вижте също

Шаблон:Ислям-мъниче