Разлика между версии на „Корен (морфология)“

Направо към навигацията Направо към търсенето
редакция без резюме
(Нова страница: Коренът в морфологията Kořen v lingvistice označuje jednotlivý morfém slova, který nese základní význam. Nelze ho dále členit na menší...)
 
{{Редактирам}}
Коренът в морфологията
'''Коренът''' в морфологията е [[морфема]], която носи основното значиние на [[дума]]та. Всяка дума има поне един корен, а съставните думи могат да имат и повече. Към корена на думата се прибавят и останалите морфеми - [[представка], [[наставка], [[окончание], [[определителен член]. В езиците с падежи се добавя и съответната падежна форма.
 
Kořen v lingvistice označuje jednotlivý morfém slova, který nese základní význam. Nelze ho dále členit na menší významové jednotky.
Přidáváním předpon a přípon a spojováním s jinými kořeny se vytvářejí nová slova a modifikuje původní význam. Z jednoho nebo více kořenů, případně i z jedné nebo více předpon a přípon se skládá kmen slova).
Ve flektivních jazycích se při skloňování a časování přidávají různé koncovky, které slouží k vyjádření mluvnických kategorií, ale nemění význam slova. V některých jazycích se přitom může měnit i tvar samotného kmene i kořene.

Навигация