Майолика: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
MerlIwBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: sk:Majolika
JackieBot (беседа | приноси)
м r2.7.2) (Робот Добавяне: et:Majoolika
Ред 20: Ред 20:
[[eo:Majoliko]]
[[eo:Majoliko]]
[[es:Mayólica]]
[[es:Mayólica]]
[[et:Majoolika]]
[[eu:Maiolika]]
[[eu:Maiolika]]
[[fi:Majolika]]
[[fi:Majolika]]

Версия от 11:42, 28 януари 2013

Купа от майолика от Мексико

Майоликата (Шаблон:Lang-it) е разновидност на керамиката.

Произвежда се от естествено оцветена лекотопима глина. Изделията се декорират с калаена глазура. От майолика се изработват както съдове, така и монументални скулптурни изображения.

Изработката на майолика е съществувала от преди няколко хилядолетия в Египет, Вавилон и други страни на Древния Изток. През Средновековието тази техника прониква от страните от Средна, Централна и Предна Азия в Европа. В Италия майоликата попада от мавританска Испания през остров Майорка, от името на който дошло и названието майолика. Техниката се разпространила в Италия през 15 век и достигнала своя разцвет през 17 век.

Италианска майолика се различава според града, където е направена. Най-важните градове в това отношение са Венеция и Урбино.

Изделията от майолика се изпичат преди глазирането им при температура 950 Со, а след глазирането им при 1000-1100 Со. По своите свойства майоликата е подобна на фаянса.

  • През 2003 г. британски музей е платил 400 000 долара за чиния от майолика от 16в., дело на художника Франческо Урбино -един от най-добрите ренесансови творци на Италия, работили върху керамика. [1]