Стоунхендж: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
махам твърдения без източник
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Добавяне: ckb:ستۆنھێنج
Ред 48: Ред 48:
[[bs:Stonehenge]]
[[bs:Stonehenge]]
[[ca:Stonehenge]]
[[ca:Stonehenge]]
[[ckb:ستۆنھێنج]]
[[cs:Stonehenge]]
[[cs:Stonehenge]]
[[cy:Côr y Cewri]]
[[cy:Côr y Cewri]]

Версия от 15:55, 8 февруари 2013

Шаблон:Световно културно наследство

Стоунхендж каменните конструкции от 24-21 век пр. Хр.

Стоунхендж е най-известният мегалитен паметник в света — кромлех с диаметър около 100 метра. Намира се в средата на равнината Солсбъри в графство Уилтшир, Кралство Великобритания. Строителството на рова и землената част е датирано около 30 век пр. Хр., а на каменното съоръжение към 24-21 век пр. Хр. Сегашните останки от Стоунхендж са само бледи сенки в сравнение с предишното му величие. Повечето камъни ги няма, защото или са затрупани под земята, или са паднали. Изграждането му има култов характер и е свързано с лятното слънцестоене. Несъмнено за хората, наблюдавали изгрева над каменните плочи, Стоунхендж е имал древна религиозна и Астрологична функция.

История

Стоунхендж е местност във Великобритания, близо до Солсбъри, в която е открито едно от най-монументалните палеоисторически светилища, вероятно посветено на Слънцето, с древен некропол. Функционирало най-вероятно и като астрономическа обсерватория във връзка с култовете и стопанската дейност на земеделското население. Изградено е от монолитни плочи и стълбове, образуващи концентрични кръгове. Датира в периода на бронзова епоха 30-21 век пр. Хр. Стоунхендж и мегалитите са включени в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Смята се, че може да е служил като някакъв вид астрономически инструмент.

Археологически разкопки и реставрация

По сведения на археолози, наскоро проучванията ги отвели до неолитно село с малък каменен кръг, наподобяващ Стоунхендж, в близост до река Ейвън. Двете древни исторически реликви били свързани с широка каменна алея. Следователно паметникът е завършекът на землените структури, датиращи вероятно много преди построяването на самите Сини Камъни, за които се предполага, че са израз на древни вярвания и ритуали (понеже при разкопки са намерени животински и човешки кости).

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link GA Шаблон:Link GA