Дневник (2001): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 28: Ред 28:
}}
}}


'''„Дневник“''' е български национален онлайн всекидневник на „[[Икономедиа]]“ АД, издател и на в. „[[Капитал (вестник)|Капитал]]“, сп. „[[Едно]]“, сп. „[[Бакхус]]“ и други. Изданието излиза в печатен формат от месец февруари 2001 г. и до 2005 г. е последният български всекидневник в голям формат. Последният брой на печатното издание излиза на 28 октомври 2011 г.<ref>http://www.dnevnik.bg/print/</ref> То е наследено от уебсайта на вестника, dnevnik.bg, и новия всекидневник „[[Капитал дейли]]“.
'''„Дневник“''' е български национален онлайн всекидневник на „[[Икономедиа]]“ АД, издател и на в. „[[Капитал (вестник)|Капитал]]“, сп. „[[Едно]]“, сп. „[[Бакхус]]“ и други. Изданието излиза в печатен формат от месец февруари 2001 г. и до 2005 г. е последният български всекидневник в голям формат. Последният брой на печатното издание излиза на 28 октомври 2011 г.<ref>http://www.dnevnik.bg/print/</ref> То е наследено от уебсайта на вестника, dnevnik.bg, и новият печатен всекидневник „[[Капитал дейли]]“.


== Сайт на Дневник==
== Сайт на Дневник==

Версия от 09:37, 8 март 2013

Тази статия е за съвременния български вестник. За скопския вестник вижте Дневник (Скопие). За историческия български вестник вижте Дневник (1902 - 1944).

Дневник
Информация
Видежедневник (понеделник-петък)
онлайн: и събота и неделя
Начало12 февруари 2001
Край28 октомври 2011
Онлайн началофевруари 2001
НаследникКапитал дейли
(наследява печатното издание)
Цена0.80 лв.
ИздателИкономедиа АД
Главен редакторВелислава Попова
Езикбългарски език
Политическидясно
Тираж12-15 000
Свързани вестнициКапитал
ДържаваБългария
Сайтwww.dnevnik.bg

„Дневник“ е български национален онлайн всекидневник на „Икономедиа“ АД, издател и на в. „Капитал“, сп. „Едно“, сп. „Бакхус“ и други. Изданието излиза в печатен формат от месец февруари 2001 г. и до 2005 г. е последният български всекидневник в голям формат. Последният брой на печатното издание излиза на 28 октомври 2011 г.[1] То е наследено от уебсайта на вестника, dnevnik.bg, и новият печатен всекидневник „Капитал дейли“.

Сайт на Дневник

Сайтът на Дневник предлага свободен достъп до статии от най-новия брой, както и пълен архив на изданието, а също снимкови галерии от избрани снимки за деня (на Ройтерс), блогове и други. Ежеседмични колумнисти за „Дневник“ са писателите Георги Господинов и Юлиан Попов, преводачът Александър Андреев, редакторът на „Литературен вестникБойко Пенчев и Александър Божков, бивш вицепремиер в правителството на Иван Костов.

Освен информационно журналистическо съдържание сайтът на Дневник предлага и възможност за коментар от регистрирани потребители на вестника, заедно с опции подобни на социална мрежа, с добавяне на приятелски потребители и отбягване на нежелани потребители. Могат да се добавят също и журналисти от вестника. Първоначално сайтът разчита основно на анонимни потребители и съответно коментари към публикациите, но в последствие разрешава само регистрираната форма на потребителско участие на сайта, с което поставя и основите на развитие на сайта към смесено журналистическо - на социална мрежа съдържание и тип. Сайтът има опция за лесно преминаване към сайтовете Капитал и други на Иконмедия, заедно с потребителската регистрация, която остава същата.

Онлайн изданието има и мобилен вариант, който е предназначен за ползване на сайта с gsm телефони или други мобилни устройства. Мобилният вариант позволява и коментиране.

Потребителите имат възможност да пускат и свои кратки новини и съобщения чрез формата "биип".

Сайтът на Дневник има едни от най-рестриктивните онлайн политики към потребителите, като в някои случаи (макар не винаги) нецензурни мнения се изтриват, както и такива с критики към вестника. Съответно блокирането, освен ако не е временно, на акаунта е и скриване на всички негови мнения. Вестник Дневник е и от първите, които коментират в статия етоса на свой потребител(и), в случая Wrornoxmaniak, взимайки изглежда негов ироничен коментар за действителен (буквален) и разгръщайки цяла конспиративна теория около ника, в същото време блокирайки го на сайта, за да не може той да се защити [2].

История

Създаден е с амбицията да възстанови традициите на сериозната журналистика в България и е насочен към икономически, политически и обществено активната част от населението. „Дневник“ съдържа най-голямата (16 страници) бизнес секция в българската преса.

Бележки

Външни препратки