Свободен пазар: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
MerlIwBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: ca:Mercat lliure
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 42 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q46607.
Ред 12: Ред 12:
[[Категория:Капитализъм]]
[[Категория:Капитализъм]]
[[Категория:Икономически либерализъм]]
[[Категория:Икономически либерализъм]]

[[af:Vrye mark]]
[[ar:سوق حر]]
[[bn:মুক্ত বাজার]]
[[bo:རང་དབང་ཁྲོམ་ར་]]
[[ca:Mercat lliure]]
[[cs:Volný trh]]
[[cy:Marchnad rydd]]
[[en:Free market]]
[[es:Mercado libre]]
[[eu:Konkurrentzia aske]]
[[fa:بازار آزاد]]
[[fi:Vapaat markkinat]]
[[fr:Libre marché]]
[[gl:Mercado libre]]
[[he:כלכלת שוק]]
[[hr:Slobodno tržište]]
[[id:Pasar bebas]]
[[io:Libera merkato]]
[[is:Frjáls markaður]]
[[it:Libero mercato]]
[[ja:自由市場]]
[[ko:자유 시장]]
[[lt:Laisvoji rinka]]
[[mk:Слободен пазар]]
[[ms:Pasaran bebas]]
[[nl:Vrije markt]]
[[pl:Wolny rynek]]
[[ps:ازاد بازار]]
[[pt:Mercado livre]]
[[ro:Piața bunurilor economice]]
[[ru:Свободный рынок]]
[[sh:Slobodno tržište]]
[[simple:Free market]]
[[sk:Voľný trh]]
[[sv:Fri marknad]]
[[ta:திறந்த சந்தை]]
[[th:ตลาดเสรี]]
[[tl:Malayang pamilihan]]
[[tr:Serbest piyasa]]
[[uk:Вільний ринок]]
[[vi:Thị trường tự do]]
[[zh:自由市場]]

Версия от 06:50, 14 март 2013

Ако пазарът е специфична форма на размяна на стоки, блага и услуги между две страни, то концепцията за свободния пазар обхваща всички пазарни размени в обществото, които са предприети доброволно, без да са резултат от външен натиск или принуда.

При свободния пазар размените на стоки и услуги се извършват според доброволно споразумение относно цената между продавача (този, който ги предлага) и купувача (този, който ги получава). Цените се определят според търсенето и предлагането на пазара. Решението на двете страни дали са съгласни относно цената на размяната и дали искат да я предприемат, се взима свободно и доброволно.

Регулация

В идеалната концепция за свободния пазар държавата не трябва да се намесва при определяне на предлаганите на пазара стоки и услуги, нито при регулирането на цените им, нито да налага тарифи, да субсидира формирането на монополи и пр. Нейната роля е ограничена до осигуряване на сигурност и защита от принуда и мошеничество при извършване на пазарната размяна. Тя може да събира данъци, доколкото те са необходими за финансирането на тази нейна защитна роля. В практиката не е възможно функционирането на пазар без никаква регулация, но единствената законова принуда се осъществява от държавата. Тя се намесва чрез налагането на данъците и таксите, контрол на цените на определени стоки, антимонополно законодателство, определени мерки за защита на потребителите и др.

Свободният пазар стимулира конкуренцията и иновациите, като при свободния достъп до пазара и множеството възможности за осъществяване на пазарна размяна предимство имат по-предприемчивите, предлагащи по-качествени стоки и услуги на по-добри цени за купувачите. Противоположен на свободния пазар е регулираният пазар в командните планови икономики. При тях производството, разпределението, количествата и цените на предлаганите стоки са изцяло под правителствен контрол и не са подчинени на реалните нужди на потребителите и пазарното търсене.

 : Статията се основава на или съдържа материал от Краткия политически речник на термините на Българското училище за политика.