Джамия: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м Премахнати редакции на 95.42.190.105 (б.), към версия на Addbot
Ред 1: Ред 1:
{{ислям}}
{{ислям}}
'''Джамията''' e храмът, в който [[ислям|мюсюлманите]] се събират и извършват обща [[молитва]]. Думата в повечето съвременни европейски езици за джамия (''mosque'', ''moschee'', ''mosquée'', ''moschea'') произхожда от испанската дума за джамия ''mezquita'', която от своя страна е съществителното ''масджийд'' от [[арабски език|арабския]] глагол ''саджада'' - „да се простреш в молитва“, т.е. със значение „място за извършване на молитвата“. На български както и на останалите балкански езици думата за мюсюлманския храм е
'''Джамията''' e храмът, в който [[ислям|мюсюлманите]] се събират и извършват обща [[молитва]]. Думата в повечето съвременни европейски езици за джамия (''mosque'', ''moschee'', ''mosquée'', ''moschea'') произхожда от испанската дума за джамия ''mezquita'', която от своя страна е съществителното ''масджийд'' от [[арабски език|арабския]] глагол ''саджада'' - „да се простреш в молитва“, т.е. със значение „място за извършване на молитвата“. На български както и на останалите балкански езици думата за мюсюлманския храм е заемка, през [[турски език|турски]] ''cami'', от [[арабски език|арабското]] '''جمع''' (''jámaʕa''), което значи "събиране" или "място за сбор на хората".


[[File:681px-Banya.JPG|thumb|ляво|200px|[[Баня баши джамия]] в София]]
[[File:681px-Banya.JPG|thumb|ляво|200px|[[Баня баши джамия]] в София]]


След 7 век обикновено се строи във формата на [[четириъгълник]], с външен двор, и включва 1-2 [[минаре]]та (кула, от която [[мюезин]]ът с напев призовава мюсюлманите за молитва). Единствената джамия с цели 6 [[минаре]]та в света е така наречената [[Синя джамия]] в [[Истанбул]]. Стената, обърната към [[Мека]], се отбелязва с празна ниша, ''михраб''. Обикновено е украсена с инкрустациии, мозайки, резба върху камък и дърво. Често има водоеми за измиване. Самата стена се нарича ''кибла''.
След 7 век обикновено се строи във формата на [[четириъгълник]], с външен двор, и включва 1-2 [[минаре]]та (кула, от която [[мюезин]]ът с напев призовава мюсюлманите за молитва). Единствената джамия с цели 6 [[минаре]]та в света е така наречената [[Синя джамия]] в [[Истанбул]]. Стената, обърната към [[Мека]], се отбелязва с празна ниша, ''михраб''. Обикновено е украсена с инкрустации, мозайки, резба върху камък и дърво. Често има водоеми за измиване. Самата стена се нарича ''кибла''.


В повечето джамии допускат само мюсюлмани. Височината на минаретата, съгласно канона, е 63 метра — точно толкова години (63) живял [[пророк]]ът [[Мохамед]].
В повечето джамии допускат само мюсюлмани. Височината на минаретата, съгласно канона, е 63 метра — точно толкова години (63) живял [[пророк]]ът [[Мохамед]].
Ред 12: Ред 12:


== История ==
== История ==
Огромните входове и високите кули или [[минаре]]та отдавна са били и продължават да бъдат свързвани с джамиите. Обаче първите три джамии са били много опростени открити пространства. Джамиите са еволюирали значително много през последните 1000 години, докато придобият днешните си отличителни черти
Огромните входове и високите кули или [[минаре]]та отдавна са били и продължават да бъдат свързвани с джамиите. Обаче първите три джамии са били много опростени открити пространства. Джамиите са еволюирали значително много през последните 1000 години, докато придобият днешните си отличителни черти и докато се интегрират с различните култури по света.

== Вижте също ==
== Вижте също ==
* [[Минаре]]
* [[Минаре]]

Версия от 08:59, 15 март 2013

Джамията e храмът, в който мюсюлманите се събират и извършват обща молитва. Думата в повечето съвременни европейски езици за джамия (mosque, moschee, mosquée, moschea) произхожда от испанската дума за джамия mezquita, която от своя страна е съществителното масджийд от арабския глагол саджада - „да се простреш в молитва“, т.е. със значение „място за извършване на молитвата“. На български както и на останалите балкански езици думата за мюсюлманския храм е заемка, през турски cami, от арабското جمع (jámaʕa), което значи "събиране" или "място за сбор на хората".

Баня баши джамия в София

След 7 век обикновено се строи във формата на четириъгълник, с външен двор, и включва 1-2 минарета (кула, от която мюезинът с напев призовава мюсюлманите за молитва). Единствената джамия с цели 6 минарета в света е така наречената Синя джамия в Истанбул. Стената, обърната към Мека, се отбелязва с празна ниша, михраб. Обикновено е украсена с инкрустации, мозайки, резба върху камък и дърво. Често има водоеми за измиване. Самата стена се нарича кибла.

В повечето джамии допускат само мюсюлмани. Височината на минаретата, съгласно канона, е 63 метра — точно толкова години (63) живял пророкът Мохамед.

Джамиите в ислямските текстове

Най-често думата „джамия“ се използва в Корана заедно със светилището Кааба в Мека. В Корана тази дума се използва за назоваване на местата за богослужение и на християните и юдеите. Със същото универсално наименование на всички видове храмове се използва и в хадисите.

История

Огромните входове и високите кули или минарета отдавна са били и продължават да бъдат свързвани с джамиите. Обаче първите три джамии са били много опростени открити пространства. Джамиите са еволюирали значително много през последните 1000 години, докато придобият днешните си отличителни черти и докато се интегрират с различните култури по света.

Вижте също

Шаблон:Ислям-мъниче

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link GA