Якобинска диктатура: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 37 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q193547.
Ред 18: Ред 18:


{{Link GA|fr}}
{{Link GA|fr}}

[[arz:حكم الارهاب]]
[[bs:Jakobinska diktatura]]
[[ca:Regnat del Terror]]
[[cs:Teror]]
[[da:Terrorregimet]]
[[de:Terrorherrschaft]]
[[en:Reign of Terror]]
[[eo:Teroro (franca revolucio)]]
[[es:El Terror]]
[[eu:Izu garaia]]
[[fa:دوران ترور]]
[[fr:Terreur (Révolution française)]]
[[ga:Ré an Uafáis]]
[[ia:Regno del Terror]]
[[id:Pemerintahan Teror]]
[[io:Teroro (Franca revoluciono)]]
[[it:Regime del Terrore]]
[[ja:恐怖政治]]
[[jv:Pamaréntahan Téror]]
[[ka:ტერორის მმართველობა]]
[[ko:공포 정치]]
[[la:Terroris Regimen]]
[[lb:Terreur]]
[[ms:Pemerintahan Ganas]]
[[nl:Terreur (Franse Revolutie)]]
[[nn:Skrekkveldet]]
[[no:Skrekkveldet]]
[[pt:Terror (Revolução Francesa)]]
[[ro:Teroarea Iacobină]]
[[ru:Эпоха террора (Французская революция)]]
[[simple:Reign of Terror]]
[[th:สมัยแห่งความน่าสะพรึงกลัว]]
[[tr:Terör Dönemi (Fransa)]]
[[ur:دور ہیبت]]
[[vi:Thống trị khủng bố]]
[[zh:恐怖統治]]
[[zh-yue:恐怖統治]]

Версия от 05:48, 18 март 2013

Якобинската диктатура, червеният терор (terreur rouge) или терорът на монтанярите (terreur montagnarde) е период от Френската революция, известен с масово преследване на политически противници и голям брой екзекуции. Той продължава от 5 септември 1793 до 27 юли 1794.

През 1793 революцията е изправена пред продоволствени затруднения и множество заплахи отвън и във Франция. На 30 август на сбирка на Якобинския клуб свещеникът Ройер прави предложението: "Поставете терора на дневен ред". Неговият призив става крилат и е пренесен на 5 септември в Конвента.

Арестуването на Робеспиер

Под натиск на санкюлотите и на "бесните" са приети Законът за всеобщия максимум (loi du maximum general) и Законът за подозрителните (loi des suspects). С първия се поставя горна граница на цените и заплатите, а вторият обявява всички врагове на революцията за заподозряни и е насочен срещу "привържениците на тиранството, федерализма и враговете на свободата" (в това число спекулантите). Двата закона отговарят на съществуващото през 1793 г. обществено очакване за наказания и защита на революцията. Органът, определящ наказанията за заподозряните и лихварите става реорганизираният Революционен трибунал (Tribuna revolutionaire). Провеждането на политиката на терор води до засилване на позициите на Комитета за обществено спасение и на кръга около Робеспиер - водача на якобинците. След неуспешни опити за атентати срещу деятели на революцията, арестите и екзекуциите зачестяват.

La Grande Terreur (юни-юли 1794)

Периодът между 10 юни (1794) и 27 юли е известен като големия терор ("La Grande Terreur"). Якобинската диктатура завършва с арестуването и екзекутирането на Робеспиер и неговите сподвижници Сен Жуст и Кутон. То става по предложение на група заговорници в Конвента, между които са депутати, страхуващи да станат следващите жертви на терора, и представители на умерената буржоазия, желаеща възстановяване на икономическите свободи. По време на якобинската диктатура са екзекутирани 35 до 40 хиляди французи. 85% от тях произхождат от третото съсловие, 8,5 % са аристократи, а 6,5% духовници.

Вижте също

Външни препратки

Шаблон:Link GA