Турмалин: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''ТУРМАЛИН'''

От всички съществуващи на Земята минерали, само турмалинът носи в себе си постоянен електричен заряд, затова го наричат кристален магнит.
От всички съществуващи на Земята минерали, само турмалинът носи в себе си постоянен електричен заряд, затова го наричат кристален магнит.



Версия от 08:54, 28 август 2013

От всички съществуващи на Земята минерали, само турмалинът носи в себе си постоянен електричен заряд, затова го наричат кристален магнит.

В безкрайното разнообразие от камъни, турмалинът се счита за абсолютен шампион по количество на цветове и оттенъци. Природният блясък, повърхност и прозрачност на този скъпоценен многоцветен минерал, са му спечелили заслужената слава на бижутериен камък. В състава на турмалина влизат: калций, калий, магнезий, манган, желязо, силиций, йод, флуор и други съставки - 26 на брой микроелемента от Менделеевата таблица.


tourmalineКолебанията в състава на минерала обуславят и необичайно широката гама от цветове в окраската му – установени са всички цветове на дъгата. Турмалинът е много важен камък, използван за укрепване на волята и изчистване на всякакви психически проблеми. В Далечния Изток бил широко използван за балансиране на чакрите, като за всяка енергийна зона се ползва камък с различен цвят. Турмалинът помага за преодоляване на скръбта. Отблъсква страха от положителни промени. Може да се носи по всякакъв начин.

• При нагряване турмалинът създава нискочестотно магнитно поле, излъчва дълговълнови инфрачервени лъчи и аниони, които действат по следния начин:

   - усилват клетъчния метаболизъм и подобряват обмяната на веществата;
   - подобряват оросяването;
   - възстановяват работата на лимфната система;
   - възстановяват работата на ендокринната и хормоналната системи;
   - подобряват храненето на органите и тъканите;
   укрепват имунитета;
   - съдействат за уравновесяване на вегетативната нервна система ;
   - обезпечават организма с живителна енергия;
   - подобряват качеството на кръвта, стимулират кръвообръщението и разреждането на кръвта, така че тя да достига и до най-тънките капиляри, давайки на организма жизнени сили.

• Тайнственият турмалин

Съществуват много методи за лечение – и ординарни, и не толкова признати от официалната медицина. Литотерапията използва свойствата на минералите за лекуване на различните заболявания. Един от тези минерали е турмалина.В последно време неговата популярност значително нараства. Той се влага в различни масажни легла и други уреди и средства за профилактика. Изделията на негова основа предпазват от негативното въздействие на електромагнитните вълни и геопатогенните зони. Под въздействието на слънчевата светлина или топлината на човешкото тяло, от него се излъчват инфрачервени лъчи и се отделят отрицатели йони. Те ни зареждат с природна енергия, която засилва имунната ни система. В същото време той действа укрепващо на нервната ни система, премахва умората и спомага за бързото възстановяване на силите ни. Прочиства кръвта и подобрява нейната циркулация в капилярите.

Името „турмалин” произхожда от «turamali», което в превод означава „смесен скъпоценен камък”. Други преводи го третират като „камък, привличащ пепелта”, което е свързано със свойството му да се наелектрезира при нагряване. Според една египетска легенда, този минерал е пътувал по дъгата от центъра на Земята до Слънцето и така се получили невероятните му цветове. По тази причина днес го наричат и камък на дъгата.

Той представлява кристал, образуващ се при изригването на вулкани в течение на десетки хиляди години. През ХІХ в. изследвайки турмалина, Мария Кюри открива наличието на постоянен електрически заряд от 0,06 мА, съвпадащ с енергията на човешкия организъм. По тази причина на него е дадено и второ название – електрическият минерал.

• Мистиците твърдят, че кристалът обгражда своя притежател със силно защитно поле, отразяващо вредните психически и физически въздействия.

Според някои изследователи турмалинът е изграден така, че се явява един вид стабилизатор на вълни с определена дължина. Именно това негово свойство балансира човешкото биополе, създавайки чувство на защитеност и спокойствие и настройвайки притежателя си към положителни мисли и емоции.

Като цяло турмалинът подобрява съня, хармонизира ендокринната система и ни помага да възстановим нервите си след стресова ситуация. Нормализира също обмяната веществата, подобрява цвета на лицето и укрепва половата функция.

Съвременните литотерапевти го използват за подобряване на паметта и ликвидиране на световъртежа. Излишният заряд от камъка се изчиства, като той се постави под течаща вода. А за да се зареди отново е необходимо да се подържи известно време на слънце.

• Турмалинът е разпространен по целия свят.

Поради сложността и изменчивостта на химическия си състав, той се среща в разнообразна цветова гама, като различно обагрените му разновидности имат собствени наименования – рубелит (розов, червен, малинов), ахроид (безцветен), индиголит (в сини тонове), велделит (в зелената гама), шерл (черен), хамелеонит (оцветен в маслинено зелено при дневна светлина и винено червено при изкуствено осветление). Цветовете са причинени от наличието на малки количества чужда материя и следи от елементи, като зависят от мястото на формуване на камъка. Всички турмалини имат тригонална кристална струтура, стъкловидно лустро и твърдост от 7.5 по скалата на Мос.

• Турмалинът е бил използван от африканските и австралийските шамани.

Считан е за енергизиращ, достигащ душата и отпускащ камък. В ритуали, при източно-индийските култури, турмалинът често бил използван за да осигурява „положителна” енергия. Разпознат е като „тълкуващ” камък, даряващ видения по време на борба и дразги, „посочващ ни” кой или какво ги причинява.

Зеленият цвят е класическия цвят на турмалина. Понякога може да се натъкнете на истинско съкровище – хром турмалин. Това е името, дадено на измуруденозеления му танзанийски вариант. Както измуруда, така и той е оцветен от ванадиа и хрома в състава си и е с изключителна красота, невероятно сходна до тази на доброкачествения измуруд – най-скъпия камък в света. Зелените турмалини се добиват и в Бразилия и Намибия.

Дори и сред зелените турмалини се наблюдава широк спектър от цветове. Някои са много светли. Други са толкова тъмни, че се разпознават само когато къмъка е задържан срещу светлина. Има турмалини с деликатен цвят на праз, но също така и с интезивно жълто-зелени, маслинено-зелени и кафяво-зелени нюанси. Зелените турмалини са много популярни сред жените, но и много мъже ги харесват и ги носят.

Ювелирните турмалини се добиват в Шри Ланка, Индия, Бразилия и Калифорния. Високо се ценят и тези, добити в Урал и Задбайкалието. В България се среща турмалин, главно от черната дравит-шерлова разновидност. Едри кристали от него, сраснали във вид на турмалинови сърца, може да се намерят на Витоша, Плана, Сакар, Родопите и др.

В своя научно-изследователски институт, „WINALITE” изследва задълбочено качествата на турмалина. Опирайки се на сериозни научни изследвания в областта на нанотехнологиите и използвайки знанията на древните китайци за чудодейните свойства на минерала, компанията разработва своите високотехнологични продукти. Днес, използвайки уникалните изделия на фирмата, ние може да твърдим, че турмалинът работи за здравето на хората.