Държавен дълг: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 1 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:Q12695
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Файл:Public debt percent gdp world map.PNG|thumb|400px|right|Държавен дълг на страните по света - в % от БВП]]
[[Файл:Public debt percent gdp world map.PNG|thumb|400px|right|Държавен дълг на страните по света - в % от БВП]]
'''Държавен дълг''' са всички финансови задължения, поети от името и за сметка на [[държава]]та при спазване изискванията на [[законодателство]]то на страната за поемане на държавни финансови задължения или гаранции.
'''Държавен дълг''' ('''национален дълг''', '''публичен дълг''') са всички финансови задължения, поети от името и за сметка на [[държава]]та при спазване изискванията на [[законодателство]]то на страната за поемане на държавни финансови задължения или гаранции.


Публичният дълг е общият дълг на [[публичния сектор]] включително централното [[държавно управление]] и регионалните правителства (автономни агенции, общини, местни власти и др.)
Различните страни ползват различна [[методология]] за/при определяне размера на държавния дълг. Съгласно българското законодателство поемането на държавен дълг се осъществява посредством два способа - чрез емитирането на [[държавни ценни книжа]] или чрез договори за държавни заеми. Също така българското законодателство разграничава още държавногарантиран дълг, частен дълг (който не се включва към държавния), дълг на общините или общински дълг и консолидиран държавен дълг, който е номинална стойност на държавния дълг, дълга на общините и дълга на социалноосигурителните фондове.

Различните страни ползват различна [[методология]] за/при определяне размера на държавния дълг. Съгласно [[законодателство в България|българското законодателство]] поемането на държавен дълг се осъществява посредством два способа - чрез емитирането на [[държавни ценни книжа]] или чрез договори за държавни заеми. Също така българското законодателство разграничава още държавногарантиран дълг, частен дълг (който не се включва към държавния), дълг на общините или общински дълг и консолидиран държавен дълг, който е номинална стойност на държавния дълг, дълга на общините и дълга на социалноосигурителните фондове.


Държавният дълг също така се подразделя в зависимост от статута на кредиторите и валутата на заемите по него на външен и вътрешен.
Държавният дълг също така се подразделя в зависимост от статута на кредиторите и валутата на заемите по него на външен и вътрешен.

Версия от 20:13, 14 септември 2013

Държавен дълг на страните по света - в % от БВП

Държавен дълг (национален дълг, публичен дълг) са всички финансови задължения, поети от името и за сметка на държавата при спазване изискванията на законодателството на страната за поемане на държавни финансови задължения или гаранции.

Публичният дълг е общият дълг на публичния сектор включително централното държавно управление и регионалните правителства (автономни агенции, общини, местни власти и др.)

Различните страни ползват различна методология за/при определяне размера на държавния дълг. Съгласно българското законодателство поемането на държавен дълг се осъществява посредством два способа - чрез емитирането на държавни ценни книжа или чрез договори за държавни заеми. Също така българското законодателство разграничава още държавногарантиран дълг, частен дълг (който не се включва към държавния), дълг на общините или общински дълг и консолидиран държавен дълг, който е номинална стойност на държавния дълг, дълга на общините и дълга на социалноосигурителните фондове.

Държавният дълг също така се подразделя в зависимост от статута на кредиторите и валутата на заемите по него на външен и вътрешен.

Критерий за измеримост на размера на държавния дълг е процентното му съотношение към размера на БВП на страната. Примерно през 2005 г. държавния дълг на Германия е 68% от БВП, на Франция - 66%, на САЩ - 53%, на Великобритания - 43%, на Норвегия - 36%, на Австралия - 12%, на Казахстан - 10%, а на Хонг Конг - 2%. През 2010 г- тези стойности вече са за Франция - 75% от БВП, за Германия - 83%, за Португалия - 97%, за Италия - 118%, за Гърция - 153%. Най-голямо безпокойство в световен мащаб буди стремителното нарастване на държавния дълг на САЩ и в абсолютно изражение понеже през месец юли 2011 г. същия надхвърля на 100% БВП на Щатите, което води на фона на неотшумялата световна финансова криза от 2008 година до дългова криза в САЩ.

Източници

  • Закон за държавния дълг и Закон за общинския дълг

Вижте също