Дълбоки: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 12: Ред 12:


== География ==
== География ==
Дълбоки е разположено по южния склон на [[Сърнена гора]], на половината разстояние между [[Стара Загора|Стара]] и [[Нова Загора]], на три километра северно от пътя [[София]] [[Бургас]], минаващ през [[Южна България]]. Дълбоки е между селата [[Хрищени]] (от Запад), [[Горно Ботево]] (от Юг) и [[Оряховица]] (от Изток). На север е Средна Гора, и след преминаване на [[връх]] [[Морулей]] по нейния северен склон може да се достигне село [[Милево]].
Дълбоки е разположено по южния склон на [[Сърнена гора]], в пречупката на подножието между Сърнена гора от север и Тракийската низина от юг. Селото се намира на 3 км на север от главния път София-Пловдив-Стара Загора-Бургас, на половината разстояние между [[Стара Загора|Стара]] и [[Нова Загора]]. Селото е на 12 км от областния и общински център Стара Загора. Землището на селото е граничи със землищата на селата [[Хрищени]] (от запад), [[Горно Ботево]] (от юг) и [[Оряховица]] (от изток). Като се прехвърли билото на Сърнена гора при [[връх]] [[Морулей]] се стига до село [[Милево]].


През Дълбоки тече малка [[река]] (Хамам дере, обикновено наричана от жителите на Дълбоки Селската река), около селото има още няколко планински реки — Къпошница от Запад и КисиКая от Изток. [[Климат]]ът е континентален, лятото е горещо, зимата е сурова. За селото са характерни мъжките имена Белин, Дамян, Бальо и женските Кера, Тонка, Златка, Зюмбюла и други.
През Дълбоки тече малка [[река]] (Хамам дере, обикновено наричана от жителите на Дълбоки Селската река). В близост до селото има още няколко планински реки — Къпошница от запад и Кисикая от изток.
[[Климат]]ът е преходно континентален, подходящ за овощни градини и лозя.
Населението е малко под 1500 гуши (2013 г.). Има значителен брой ромско население.
За селото са характерни мъжките имена Белин, Дамян, Бальо и женските Кера, Тонка, Златка, Зюмбюла и други.


== История ==
== История ==

Версия от 06:17, 30 септември 2013

Дълбоки
Общи данни
Население1744 души[1] (15 март 2024 г.)
31,6 души/km²
Землище55,219 km²
Надм. височина266 m
Пощ. код6060
Тел. код041171
МПС кодСТ
ЕКАТТЕ24482
Администрация
ДържаваБългария
ОбластСтара Загора
Община
   кмет
Стара Загора
Живко Тодоров
(ГЕРБ; 7 ноември 2011)
Кметство
   кмет
Дълбоки
Бальо Иванов
(ОДС, ЗНС, ДГ, ...)
Дълбоки в Общомедия

Дълбоки е село в Южна България. То се намира в община Стара Загора, Област Стара Загора.

География

Дълбоки е разположено по южния склон на Сърнена гора, в пречупката на подножието между Сърнена гора от север и Тракийската низина от юг. Селото се намира на 3 км на север от главния път София-Пловдив-Стара Загора-Бургас, на половината разстояние между Стара и Нова Загора. Селото е на 12 км от областния и общински център Стара Загора. Землището на селото е граничи със землищата на селата Хрищени (от запад), Горно Ботево (от юг) и Оряховица (от изток). Като се прехвърли билото на Сърнена гора при връх Морулей се стига до село Милево.

През Дълбоки тече малка река (Хамам дере, обикновено наричана от жителите на Дълбоки Селската река). В близост до селото има още няколко планински реки — Къпошница от запад и Кисикая от изток.

Климатът е преходно континентален, подходящ за овощни градини и лозя.

Населението е малко под 1500 гуши (2013 г.). Има значителен брой ромско население.

За селото са характерни мъжките имена Белин, Дамян, Бальо и женските Кера, Тонка, Златка, Зюмбюла и други.

История

По време на Руско-Турската война близо до селото се води епичната битка за Самарското знаме, при което с цената на живота си подполковник Калитин защитава знамето от турските войски. След победата в битката турското население в Дълбоки панически напуска селото и се оттегля на юг с победената турска войска. За тяхно нещастие, малкото останали турци в селото са принудително затворени в една плевня и изгорени живи за отмъщение. В селото има заровено турско злато. Картата е загубена по време на войната от Адил ага.

По време на Деветоюнския преврат през 1923 година ЦК на БКП взема решение да запази неутралитет при свалянето от власт на правителството на Александър Стамболийски, обратно на настроенията на мнозинството обикновени комунисти. Единствено партийната организация в Дълбоки оценява решението като грешка и пише открито писмо до ЦК.

Културни и природни забележителности

През 1879 г. в селото е открита могилна гробница с изключително богати гробни дарове. Проучена е от поручик Кляузов и е обнародвана от В. Прохаров. Гробницата е изградена от варовикови плочи и е с дължина — 2,35 m, ширина — 1,60 m и дълбочина — 1,50 m. Открити са: бронзова броня, златен нагръдник, две железни копия, бронзова хидрия, глинена амфора, два бронзови съда, три сребърни чаши, един сребърен тас, глинена чернофирнисова паница, железен свещник. Погребението се датира към края на V в. пр. Хр. Находката се намира в The Ashmolean Museum of Art and Archaeology в Оксфорд.

На север от селото се намират останките на средновековната крепост Кулата.[2]

Интересна забележителност е „Глухият камък“ по поречието на реката, минаваща през Дълбоки. В дефилето на планината преди селото, огромен каменен блок е препречил речното корито. Преданието разказва, че под него лежат завинаги костите на глух турчин, който единствено не чул ужасените викове на хората наоколо, докато се къпел в реката, а по склона на планината паднал каменният къс.

Редовни събития

Събор на селото — 6 май (Гергьовден).

Коледуване, Бабин ден, Трифон Зарезан, Лазаруване

Личности

Родени в Дълбоки:

Други

Открит е модерен супермаркет от веригата КООП на 14 декември 2007 г.; стопанисва се от потребителна кооперация „Напредък“ с. Дълбоки, която е създадена през март 1915 г.

Галерия

Външни препратки

Източници

  1. www.grao.bg
  2. bulgariancastles.com, Кулата с. Дълбоки