Кромлех при Долни Главанак: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Добавяне на Категория:Мегалити using HotCat
Ред 18: Ред 18:
<references />
<references />


[[Категория:Област Хасково]]
[[Категория:Археологически обекти в България]]
[[Категория:Тракийски светилища]]
[[Категория:Тракийски светилища]]
[[Категория:Община Маджарово]]
[[Категория:Община Маджарово]]

Версия от 13:52, 3 февруари 2014

Кромлех при село Долни Главанак

Кромлехът при село Долни Главанак представлява древно мегалитно съоръжение от ранножелязната епоха (VIII-VII в. пр. н.е.[1]). Изградено е от 15 пирамидални камъка, подредени в приблизителна окръжност.

Местонахождение

Кромлехът е разположен на 2 километра западно от село Долни Главанак, община Маджарово. До него се достига по екопътека, започваща от информационен център, намиращ се на шосето между селата Долни Главанак и Тополово. Екопътеката е с приблизителна дължина от 500 метра.

История на откриването

Светилището е открито през 1998 г. от Георги Нехризов, като днес е запазено в сравнително добро състояние[2].

Описание

Кромлехът представлява приблизителна окръжност с диаметър от около 10 m, съставена от вертикални каменни блокове. Средната ширина на всеки от тях е около 1 m, дебелина 0,5 m и височина 1,20 - 1,50 m. Отстоят един от друг на приблизително равни разстояния от около 90 cm. От тях запазени в изправено положение са 9, а три са паднали близо до мястото си. На места в промеждутъците между високите менхири има ниски, които се издигат на не повече от 20 - 30 cm над земята[3].

В непосредствена близост до кромлеха са два каменни кръга съответно с диаметри 5 m и 3 m. Те са съставени от значително по-малки обли камъни.

Източници