Димитър Пъшков: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
Ред 4: Ред 4:
| портрет-описание = Димитър Пъшков, Търново, 1879 г. Източник: ДА „Архиви“
| портрет-описание = Димитър Пъшков, Търново, 1879 г. Източник: ДА „Архиви“
| px = 240
| px = 240
| описание= български революционер и държавен деец
| описание= български националреволюционер и държавен деец
| роден-дата=[[1840]]
| роден-дата=[[1840]]
| роден-място=[[Сопот (Област Ловеч)|Сопот]], [[България]]
| роден-място=[[Сопот (Област Ловеч)|Сопот]], [[България]]
Ред 13: Ред 13:
}}
}}


'''Димитър Пъшков''' е български революционер и държавен деец.
'''Димитър Пъшков''' е български националреволюционер и държавен деец.


== Биография ==
== Биография ==
Ред 20: Ред 20:
=== Революционна дейност ===
=== Революционна дейност ===
Напуска учителската професия и се ориентира към търговия. Участва в създаването на Ловчанското читалище. По покана на [[Васил Левски]] е сред основателите на [[Ловешки частен революционен комитет|Ловешкия частен революционен комитет]] и негов деен член (1869-1872). Временен дописник на в. „Право“ (1873).
Напуска учителската професия и се ориентира към търговия. Участва в създаването на Ловешкото читалище „Наука“. По покана на [[Васил Левски]] е сред основателите на [[Ловешки частен революционен комитет|Ловешкия частен революционен комитет]] и негов деен член (1869-1872). Временен дописник на в. „Право“ (1873).


Във връзка с Арабаконашкия обир, организиран от [[Димитър Общи]], е арестуван от турската полиция в Ловеч заедно с [[Марин Поплуканов]], поп [[Лукан Лилов]] и [[Величка Хашнова]]. Тримата са държани в Ловешкия арест около 20 дни, след което са прехвърлени за разпити в София, а Величка остава арестувана по тогавашните закони в къщата на попа. След очна ставка с Димитър Общи, последният казва, че не е този попът, а друг да търсят. Поп Лукан бива незабавно освободен, завръща се в Ловеч със заповед за освобождение и на Величка Хашнова. Същият ден арестуват поп Кръстьо. Димитър Пъшков е разпитван от извънредна следствена комисия в [[София]]. Осъден на вечно заточение в [[Диарбекир]] от Софийския военно-полеви съд (1873) заедно с Марин Попуканов, въпреки че не признават нищо и отричат обвиненията на турското правосъдие.
Във връзка с [[Арабаконашки обир|Арабаконашкия обир]], организиран от [[Димитър Общи]], е арестуван от турската полиция в Ловеч заедно с [[Марин Поплуканов]], поп [[Лукан Лилов]] и [[Величка Хашнова]]. Тримата са държани в ловешкия арест около 20 дни, след което са прехвърлени за разпити в София. Величка Хашнова остава арестувана по тогавашните закони в къщата на попа. След очна ставка с Димитър Общи, последният казва, че не е този попът, а друг да търсят. Поп Лукан Лилов бива незабавно освободен, завръща се в Ловеч със заповед за освобождение и на Величка Хашнова. Същият ден арестуват поп Кръстьо Никифоров. Димитър Пъшков е разпитван от извънредна следствена комисия в [[София]]. Осъден на вечно заточение в [[Диарбекир]] от Софийския военно-полеви съд заедно с Марин Попуканов, въпреки че не признават нищо и отричат обвиненията на турското правосъдие (1873).


Излежава 3 години от присъдата и успява да избяга от заточението заедно с Марин Поплуканов и [[Георги Минчев]] (1876). До началото на [[Руско-турска война|Руско-турската война (1877-1878)]] живее в [[Букурещ]]. Включва се в подпомагането на Руската армия.
Излежава 3 години от присъдата и успява да избяга от заточението заедно с Марин Поплуканов и [[Георги Минчев]] (1876). До началото на [[Руско-турска война|Руско-турската война (1877-1878)]] живее в [[Букурещ]]. Включва се в подпомагането на Руската императорска армия.


=== Държавна дейност ===
=== Държавна дейност ===

Версия от 19:13, 12 февруари 2014

Димитър Пъшков
български националреволюционер и държавен деец
Димитър Пъшков, Търново, 1879 г. Източник: ДА „Архиви“
Димитър Пъшков, Търново, 1879 г. Източник: ДА „Архиви“

Роден
Починал
Народен представител в:
УС   III ВНС   V ОНС   VI ОНС   VII ОНС   XIII ОНС   

Димитър Пъшков е български националреволюционер и държавен деец.

Биография

Димитър Пъшков е роден през 1840 г. в с. Сопот, Ловешко. Семейството е на свещеник. Учи последователно в родното си село, Троянския манастир, Ловеч при Манол Лазаров и Сопот, Карловско при Юрдан Ненов. Работи като учител в Тетевен (1859-1860), с. Сопот (1862-1863) и Ловеч (1864-1865).

Революционна дейност

Напуска учителската професия и се ориентира към търговия. Участва в създаването на Ловешкото читалище „Наука“. По покана на Васил Левски е сред основателите на Ловешкия частен революционен комитет и негов деен член (1869-1872). Временен дописник на в. „Право“ (1873).

Във връзка с Арабаконашкия обир, организиран от Димитър Общи, е арестуван от турската полиция в Ловеч заедно с Марин Поплуканов, поп Лукан Лилов и Величка Хашнова. Тримата са държани в ловешкия арест около 20 дни, след което са прехвърлени за разпити в София. Величка Хашнова остава арестувана по тогавашните закони в къщата на попа. След очна ставка с Димитър Общи, последният казва, че не е този попът, а друг да търсят. Поп Лукан Лилов бива незабавно освободен, завръща се в Ловеч със заповед за освобождение и на Величка Хашнова. Същият ден арестуват поп Кръстьо Никифоров. Димитър Пъшков е разпитван от извънредна следствена комисия в София. Осъден на вечно заточение в Диарбекир от Софийския военно-полеви съд заедно с Марин Попуканов, въпреки че не признават нищо и отричат обвиненията на турското правосъдие (1873).

Излежава 3 години от присъдата и успява да избяга от заточението заедно с Марин Поплуканов и Георги Минчев (1876). До началото на Руско-турската война (1877-1878) живее в Букурещ. Включва се в подпомагането на Руската императорска армия.

Държавна дейност

След Освобождението се завръща в Ловеч. Тук е член на Постоянната окръжна комисия и председател на Ловешкия окръжен съвет. Народен представител в Учредителното събрание (1879), Трето Велико народно събрание (1886-1887), Пето ОНС (1887-1889), Шесто ОНС (1890-1893), Седмо ОНС (1893) и Тринадесето ОНС (1903-1907). Деен член на Народнолибералната партия (стамболовисти).

Оставя ценни спомени и дневници. Улица в Ловеч е наименувана „Димитър Пъшков“.

Източници

  • Енциклопедия „Българска интелигенция“, С. 1988, с. 558-559.