ФК’13: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м кор., малко ред.
Ред 1: Ред 1:
'''„ФК`13“''' (''„Футбол Клуб 13“'') е [[София|софийско]] [[футбол]]но сдружение, съществувало самостоятелно в периода [[1913|1909]]-[[1944]].
'''„ФК`13“''' (''„Футбол Клуб 13“'') е [[София|софийско]] [[футбол]]но сдружение, съществувало самостоятелно в периода [[1913|1909]]-[[1944]].


Двукратен носител на [[Националната купа]] ([[Царска купа|Царската купа]]) — [[1938]] и [[1940]].
Двукратен носител на [[Националната купа]] ([[Царска купа|Царската купа]]) — [[1938]] и [[1940]] г.


Началото на ФК-13 е през пролетта на 1909г.Български ученици учащи в султанския лицей <nowiki>''Галатасарй''</nowiki> в Цариград сформират футболен отбор.Наименуват го "Савата<nowiki>''</nowiki>в чест на [[Сава Киров]] — един от пионерите на спорта в [[София]], а също така и основател на клуба.След края на учебната година ,учениците се завръщат в София.
Началото на ФК-13 е положено през пролетта на 1909 г. Български ученици, учащи в султанския лицей <nowiki>''Галатасарай''</nowiki> в Цариград, сформират футболен отбор. Наименуват го "Савата<nowiki>''</nowiki> в чест на [[Сава Киров]] — един от пионерите на спорта в [[София]], а също така и основател на клуба. След края на учебната година учениците се завръщат в София.


През месец октомври 1913 г, официално е основан клуба.Грешка допускат тези които смятат , че цифрата 13 е заради официалното основаване на клуба.Тази цифра е заради 13-те човека основали тима през 1909г.
Клубът е основан официално през месец октомври 1913 г. Погрешно се смята, че цифрата 13 е заради годината на официалното основаване на клуба. Тази цифра е заради 13-те ученика, основали тима през 1909 г.


ФК-13 заедно със <nowiki>''Спортист''</nowiki> от Варна са основоположниците на клубния футбол в България.Наричани са <nowiki>''ветераните''</nowiki>.
ФК-13 заедно със <nowiki>''Спортист''</nowiki> от Варна са основоположниците на клубния футбол в България. Наричани са <nowiki>''ветераните''</nowiki>.


В началните години [[Сава Киров]] е капитан на отбора, център-нападател, секретар и касиер.Председател е до 1920 година.
В началните години [[Сава Киров]] е капитан на отбора, център-нападател, секретар и касиер. Председател е до 1920 г.


Към клуба са съществували 12 детски чети с футболни отбори.Районът който обхваща е булевард <nowiki>''</nowiki>Евлоги Георгиев<nowiki>'', улиците ''Граф Игнатиев'',''Паренсов'',''Юрий Венелин'',''</nowiki>Любен Каравелов<nowiki>''</nowiki> или така наречената <nowiki>''Алигина махала''</nowiki> в София.
Към клуба са съществували 12 детски чети с футболни отбори. Районът на клуба обхваща квартала между булевард <nowiki>''</nowiki>Евлоги Георгиев<nowiki>'', улиците ''Граф Игнатиев'', ''Паренсов'', ''Юрий Венелин'' и ''</nowiki>Любен Каравелов<nowiki>''</nowiki>, или така наречената <nowiki>''Алигина махала''</nowiki> в София.


Клубното игрище се намирало върху мястото на старото руско гробище, до сегашния стадион <nowiki>''Васил Левски''</nowiki>.Игрището е направено с доброволен труд.Имало е двуетажна дървена трибуна, като ма на горния етаж е имало стая за канцелария и домакинство.През лятото на 1928 година общинските власти отнемат игрището и го присъединяват към съседния парцел на дружество <nowiki>''Юнак''</nowiki>.
Клубното игрище се намирало върху мястото на старото руско гробище, до сегашния стадион <nowiki>''Васил Левски''</nowiki>. Игрището е направено с доброволен труд. Имало е двуетажна дървена трибуна, като на горния етаж е имало стая за канцелария и домакинство. През лятото на 1928 г. общинските власти отнемат игрището и го присъединяват към съседния парцел на дружество <nowiki>''Юнак''</nowiki>.


Клубът съществува до [[3 октомври]] [[1944]] г., когато е обединен с „[[Раковски(фуболен отбор)|Раковски]]“ .Тази идея за обединение е наложена от поп Георги Богданов и неговият клуб от квартал <nowiki>''Лозенец''</nowiki>.Така се ражда „[[Раковски ФК]]“. През [[1947]] г. отборът се обединява с ФК „[[Юнак]]“ и футболните клубове на МВР под името [[Спартак (София)|Спартак]].
Клубът съществува до [[3 октомври]] [[1944]] г., когато е обединен с „[[Раковски (фуболен отбор)|Раковски]]“. Тази идея за обединение е наложена от поп Георги Богданов и неговия клуб от квартал <nowiki>''Лозенец''</nowiki>. Така се ражда „[[Раковски ФК]]“. През [[1947]] г. отборът се обединява с ФК „[[Юнак]]“ и футболните клубове на МВР под името [[Спартак (София)|Спартак]].


== Успехи ==
== Успехи ==

Версия от 11:55, 10 март 2014

„ФК`13“ („Футбол Клуб 13“) е софийско футболно сдружение, съществувало самостоятелно в периода 1909-1944.

Двукратен носител на Националната купа (Царската купа) — 1938 и 1940 г.

Началото на ФК-13 е положено през пролетта на 1909 г. Български ученици, учащи в султанския лицей ''Галатасарай'' в Цариград, сформират футболен отбор. Наименуват го "Савата'' в чест на Сава Киров — един от пионерите на спорта в София, а също така и основател на клуба. След края на учебната година учениците се завръщат в София.

Клубът е основан официално през месец октомври 1913 г. Погрешно се смята, че цифрата 13 е заради годината на официалното основаване на клуба. Тази цифра е заради 13-те ученика, основали тима през 1909 г.

ФК-13 заедно със ''Спортист'' от Варна са основоположниците на клубния футбол в България. Наричани са ''ветераните''.

В началните години Сава Киров е капитан на отбора, център-нападател, секретар и касиер. Председател е до 1920 г.

Към клуба са съществували 12 детски чети с футболни отбори. Районът на клуба обхваща квартала между булевард ''Евлоги Георгиев'', улиците ''Граф Игнатиев'', ''Паренсов'', ''Юрий Венелин'' и ''Любен Каравелов'', или така наречената ''Алигина махала'' в София.

Клубното игрище се намирало върху мястото на старото руско гробище, до сегашния стадион ''Васил Левски''. Игрището е направено с доброволен труд. Имало е двуетажна дървена трибуна, като на горния етаж е имало стая за канцелария и домакинство. През лятото на 1928 г. общинските власти отнемат игрището и го присъединяват към съседния парцел на дружество ''Юнак''.

Клубът съществува до 3 октомври 1944 г., когато е обединен с „Раковски“. Тази идея за обединение е наложена от поп Георги Богданов и неговия клуб от квартал ''Лозенец''. Така се ражда „Раковски ФК“. През 1947 г. отборът се обединява с ФК „Юнак“ и футболните клубове на МВР под името Спартак.

Успехи

Известни футболисти

Външни препратки