Южна Италия: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Arun4o (беседа | приноси)
Arun4o (беседа | приноси)
Ред 6: Ред 6:


== Население ==
== Население ==
Населението на Южна Италия е около 14 милиона души. Регионът с най-многобройно население е [[Кампания]] - 5.800.000 души. Това е и най-гъсто населеният регион в [[Италия]]. Емиграцията на чужденци на територията на Южна Италия, макар и осезаема, е по-ниска в сравнение с тази в северната и средната части от страната, но е и по-висока в сравнение с емиграцията в [[Островна Италия]].
Населението на Южна Италия е около 14 милиона души. Регионът с най-многобройно население е [[Кампания]] - 5.800.000 души. Това е и най-гъсто населеният регион в [[Италия]]. Емиграцията на чужденци на територията на Южна Италия, макар и осезаема, е по-ниска в сравнение с тази в северната и централната части от страната, но е и по-висока в сравнение с емиграцията в [[Островна Италия]].


== Поминък ==
== Поминък ==

Версия от 20:34, 4 април 2014

Южна Италия

Южна Италия (на италиански език: Italia Meridionale) е южната част на полуостров Италия. Състои се от регионите Абруцо, Молизе, Кампания, Базиликата, Пулия и Калабрия, на територията на които, от своя страна, са разположени 25 административни провинции.

География

На северозапад Южна Италия граничи с региона Лацио, на югоизток с региона Марке и на юг с Йонийско море. Западният бряг се мие от водите на Тиренско море, а източният от тези на Адриатическо море. В средата й са разположени Апенините.

Население

Населението на Южна Италия е около 14 милиона души. Регионът с най-многобройно население е Кампания - 5.800.000 души. Това е и най-гъсто населеният регион в Италия. Емиграцията на чужденци на територията на Южна Италия, макар и осезаема, е по-ниска в сравнение с тази в северната и централната части от страната, но е и по-висока в сравнение с емиграцията в Островна Италия.

Поминък

В Южна Италия особено развити са земеделието, индустрията, хранително-вкусовата промишленост и туризмът.

На територията на региона Абруцо е разположен заводът Де Чеко - най-известният производител на паста в Европа в момента. На територията на Кампания, до град Ачера, са разположени заводът на Фиат и най-големият инсенератор в Европа, а в близост до град Нола е разположен един от най-големите търговски центрове на континента - Вулкано Буоно.

В Южна Италия се намират и едни от най-известните и предпочитани от туристите летни морски дестинации в Европа. В Кампания се намират Соренто, Амалфи, Позитано и островите Капри и Иския. В Калабрия се намират Тропея и Соверато, а в Пулия е разположен един от най-посещаваните морски райони на Адриатическо море - Саленто (известен като "токът на ботуша"), където се намира историческият град Отранто.

Култура и традиции

Неапол е градът с най-дългогодишната история и най-запазените културни, музикални и езикови традиции на територията на Италианската република. От кулинарна гледна точка в него са родени както световноизвестната пица, така и типът паста наречен спагети. Неаполитанският език е определен като отделен език от италианския от ЮНЕСКО. Историческият център на града също е включен в списъка на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, като световно културно-историческо наследство. Сред най-известните музеи в Неапол фигурират националната галерия Каподимонте, националният археологически музеи, музеят Сан Мартино и дворецът, разположен на известната Пиаца дел Плебишито. Световноизвестна забележителност е вулканът Везувий, заедно с националният парк, разположени южно от града. Друг особено важен град от културно и архитектурно естество в Кампания е Казерта, известен най-вече с кралския дворец и неговите градини, които някои туристи сравняват с тези във френския Версай. Окото на туриста привличат също музеят на коприната, епархийският музей и музеят за съвременно изкуство. На 10 км. североизточно от Казерта се намира и старият град, Казертавекия, където средновековните сгради и улички са непокътнати от времето.