Тире: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
доп.
м George премести страница „Тире (препинателен знак)“ като „Тире“: Няма друго значение
(Няма разлика)

Версия от 07:12, 23 май 2014


Пунктуация

апостроф ( или ' )
дефис ()
въпросителен знак ( ? )
двоеточие ( : )
запетая ( , )
кавички ( „ “ )
многоточие ( , ... )
наклонена черта ( / )
скоби (( )), ([ ]), ({ }), (< >)
тире ( , , , )
точка ( . )
точка и запетая ( ; )
удивителен знак ( ! )

Разделяне на думи

интервали ( ) () ()
interpunct ( · )

Обща типография

амперсанд ( & )
вертикална черта ( |, ¦ )
знакът @ ( @ )
знак за номер ( )
знак за параграф ( § )
долна черта ( _ )
процент и свързани знаци
( %, ‰, ‱ )
обратна наклонена черта ( \ )
тилда ( ~ )
звездичка ( * )
обел (÷)
обелиск ( ) ( )
градус ( ° )
прим ( )

Тирето е пунктуационен знак за по-силно синтактично отделяне на словосъчетания и изречения в сравнение със запетаята. Често грешно тире се нарича късото тире – дефисът. Знакът за тире е „–“. От двете му страни (или след него, когато бележи пряка реч) винаги се оставя празно място (интервал, шпация). В българската пунктуация не се използва т. нар. (в английски език) m-dash (—).

Правила

  • Тире може да се постави след обобщаваща дума или израз, които въвеждат еднородни части (при изброяване). Например: Ще се подготвя добре за изпита – ще прочета граматиката, помощните тетрадки и дори четивото за любопитни.
  • Тире може да се постави между две подчинително свързани изречения, при което второто пояснява значението на първото или изразява причинно-следствени отношения. Например: Прибрах се рано – утре ми предстоеше изпит.
  • Тире може да се постави между две изречения, при което второто се присъединява или противопоставя на първото. Например: Трябва да се подготвиш – дори и да те мързи.
  • С тирета може да се отделят обособени и вметнати части. Например: Той – никой не подозираше какво ще стане – изведнъж се ядоса., Ръцете му – големи и силни – нежно я прегърнаха.
  • Тире се поставя в елиптични (непълни) изречения на мястото на изпуснатата част. Например: Иван обича математиката, Боян – не.
  • С тире се означава пряката реч.
  • С тире може да се означи интервал от стойности (жълтъкът съдържа 15–16% белтъчини; през периода 2001–2005 г.) Само в този случай тирето не се огражда с интервали.

Вижте също