Южноморавски край: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 20: Ред 20:


==История==
==История==
[[File:Znojmo-Mikuláša-a-Václav2009b.jpg|300px|thumb|right|Костелът „Св. Микулаш“ в Зноймо]]
Южна Моравия e регион, известен още от [[праисторическа епоха]]. В селището [[Долни Вестонице]] е намерена една най-забележителните колекции на фигурки от това време (включително и така наречената [[Венера Вестонишка]]).
Южна Моравия e регион, известен още от [[праисторическа епоха]]. В селището [[Долни Вестонице]] е намерена една най-забележителните колекции на фигурки от това време (включително и така наречената [[Венера Вестонишка]]).



Версия от 18:13, 26 май 2014

Южноморавски край
Jihomoravský kraj
Административно деление на Чехия
Знаме
      
Герб
Страна Чехия
РегионМоравия
Адм. центърБърно
Площ7 195 km²
Население1 166 313[1] души (2012)
БВП (2016)238 600 000 000 Kč
Официален сайтwww.jmk.cz
Южноморавски край в Общомедия

Южноморавският край (Шаблон:Lang-cz или Jižní Morava, до 30 май 2001 г. - Бърненски край (Шаблон:Lang-cz[2]) е един от краевете на Чешката република. Разположен е в южната част на страната в историческия регион Моравия. Административен център на края е град Бърно.

Административно се дели на окръзите Бланско, Бърно-град, Бърно-район, Бржецлав, Ходонин, Вишков и Зноймо.

География

Освен държавната граница, която има със Словакия и Австрия, краят граничи с Южночешкия, Пардубицкия, Оломоуцкия, Злинския и Височинския краеве на Чехия. Планината Чапец (819 m над морското равнище) е най-високата точка, а най-ниската е разположена на мястото на вливането на река Дие в Морава (150 m над морското равнище).

История

Костелът „Св. Микулаш“ в Зноймо

Южна Моравия e регион, известен още от праисторическа епоха. В селището Долни Вестонице е намерена една най-забележителните колекции на фигурки от това време (включително и така наречената Венера Вестонишка).

В Южна Моравия са едни от центровете на Великоморавия през 8 и 9 век. След присъединяването на региона към Бохемия, княз Олдржих го разделя на две части с центрове Бърно и Зноймо. В Зноймо се намира една от най-старите ротонди на територията на днешна Чехия. Бърно, съвременната столица на края, е седалище на моравските маркграфове от 14 век и седалище на Моравското земско събрание (висшият законодателен орган), което се редува да заседава в столицата и в Оломоуц, а към края на съшествуването си – и в Зноймо.

Едно от най-известните събития, случило се в Южна Моравия, е Битката на тримата императори край Аустерлиц (дн. Славков край Бърно) на 2 декември 1805 г., в която френският император Наполеон побеждава обединените армии на австрийския император Франц II и руския цар Александър I.

Южноморавският край съществува като отделна административна единица в Чехословакия от 1960 до 1990 г. В тогавашните си граници е по-голям от съвременния край, като към него тогава принадлежат части от днешните Височински, Оломоуцки и Злински краеве. След 1990 г. региона все още формално съществува, но вече има само административни органи с общи правомощия като Окръжния съд в Бърно и някои други държавни органи.

Бърненският край е създаден, заедно с другите самоуправляващи се области, въз основа на член 99 от Конституцията на Чешката република, с член №347 от Конституционния закон от 1997 г. за създаването на териториални самоуправляващи се единици. На 31 май, 2001 г., с публикуването на закон № 176, краят е преименуван на Южноморавски, като в същото време са преименувани и още три подобни административни единици. Със закон №387 от 2004 г. от 1 януари 2005 г., 25 общини от Височинския край преминават към Южноморавския.

Население

Стопанство

Вижте също

Източници

Външни препратки