Осмий: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Yana.koleva (беседа | приноси)
Yana.koleva (беседа | приноси)
Ред 75: Ред 75:




Получаване
==Получаване==
Осмий се получава от модернизирана суровина платина чрез калциране на концентрата на въздух при температура от 800-900°C. Така количествено сублимирани изпарения на осмиев тетраоксид (OsO4), което допълнително абсорбира NaOH разтвор.
Осмий се получава от модернизирана суровина платина чрез калциране на концентрата на въздух при температура от 800-900°C. Така количествено сублимирани изпарения на осмиев тетраоксид (OsO4), което допълнително абсорбира NaOH разтвор.

Версия от 08:54, 2 юли 2014

Осмий
Осмий – сиво-син метал
Осмий – сиво-син метал
Сиво-син метал
Спектрални линии на осмий
Спектрални линии на осмий
РенийОсмийИридий
Ru

Os

Hs
Периодична система
Общи данни
Име, символ, ZОсмий, Os, 76
Група, период, блок86d
Химическа серияПреходен метал
e- на енергийно ниво2, 8, 18, 32, 14, 2
CAS номер7440-04-2
Свойства на атома
Атомна маса190,23 u
Атомен радиус (изч.)130 (185) pm
Ковалентен радиус128 pm
Радиус на ван дер Ваалсpm
Степен на окисление8, 6, 4, 2, -2
Оксидслаба киселина
Електроотрицателност
(Скала на Полинг)
2,2
Йонизационна енергияI: 840 kJ/mol
Физични свойства
Агрегатно състояниеТвърдо вещество
Кристална структураХексагонална
Плътност22610 kg/m3
Температура на топене3306 K (3033 °C)
Температура на кипене5285 K (5012 °C)
Моларен обем8,42×10-6 m3/mol
Специф. топлина на топене31,8 kJ/mol
Специф. топлина на изпарение627,6 kJ/mol
Скорост на звука4940 m/s
Специф. топл. капацитет130 J/(kg·K)
Специф. електропроводимост10,9 106 S/m
Топлопроводимост87,6 W/(m·K)

Осмият е химичен елемент от 8Б група, 6 период. Има пореден номер Z=76 и атомна маса 190,23 (средно), температура на топене 3306 K и температура на кипене 5285 K.

Осмият е металът с най-висока плътност на земята. Съдържа се в съвсем малки количества в земната кора. Среща се и под формата на сплави, като например осмиридий.

История

Осмият е открит през 1803 от Смитсън Тенант и Уйлям Хайд Воластон в Лондон, Англия. Откриването на осмия се преплита с това на платината и други метали от групата на платината . Platinum достигна до Европа като PLATINA ( "малко сребро " ) , среща се за първи път в края на 17 век в сребърните мини в целия департамент Чоко , в Колумбия. Откритието, че този метал не е сплав , но обособен нов елемент , беше публикувано през 1748 . Химиците , които са изучавали платината го разтварят в царска вода (смес от солна и азотна киселини ) за създаване на разтворими соли . В разтвора се наблюдава малко количество тъмен, неразтворим остатък. Джоузеп Луис Пруст предположил, че остатъкът е графит. Редица други учени химици също наблюдавали черният остатък през 1803 г. , но не получили достатъчно материал за по-нататъшни експерименти.

През 1803 , Смитсън Тенант анализира неразтворимият остатък и заключил, че той съдържа нов метал. Той продължава своите изследвания и идентифицира два неоткрити досега елементи в череният остатък- осмий и иридий. Тенант нарича единият от елементите осмий, което на гръцки означава " мирис " , заради  силният неприятен мирис на едно от съединенията, в които се включва - осмиевият тетраоксид.

Находища

Находищата на Осмий са концентрирани в Русия(Сибир и Урал) , САЩ (Аляска, Калифорния),Колумбия, Канада, Южна Африка , Тасмания и Австралия .Но най-големите количества Осмий са открити по територията на Южна Африка.


Получаване

Осмий се получава от модернизирана суровина платина чрез калциране на концентрата на въздух при температура от 800-900°C. Така количествено сублимирани изпарения на осмиев тетраоксид (OsO4), което допълнително абсорбира NaOH разтвор. Солта се изолира чрез изпаряване на разтвора-perosmat натрий, който след това се редуцира с водород при 120 ° С и се получава Осмий.

Свойства

Физични свойства

Химични свойства

Изотопи

Употреба

Използва се най-често при върховете на скъпи писалки и тънкописци. Понякога се използва и като катализатор. Редкият химичен елемент се използва за втвърдяване на метали и е изключително скъп.

Доказване

Мерки за безопасност

Съединения

Осмиев тетраоксид

Други съединения

Комплексни съединения

Литература

В интернет

Шаблон:Химичен елемент-мъниче

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link GA