Севиля: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Ред 48: Ред 48:


== Спорт ==
== Спорт ==
„[[Реал Бетис]]“ и „[[Севиля ФК|Севиля]]“ са двата клуба, които традиционно определят футболния облик на града. Стадионите, на които играят, са съответно „[[Естадио Мануел Руис де Лопера]]“ и „[[Естадио Рамон Санчес Писхуан]]“. На стадиона на „Севиля“ се играе финалът за КЕШ през 1986 г., когато „[[Стяуа Букурещ|Стяуа]]“ побеждава „[[ФК Барселона|Барселона]]“, а на [[Олимпийски стадион (Севиля)|Олимпийския стадион на Севиля]] се провежда финалът на Купата за УЕФА през 2003 г., при който [[ФК Порто|Порто]] надвива [[ФК Селтик|Селтик]].
„[[Реал Бетис]]“ и „[[Севиля ФК|Севиля]]“ са двата клуба, които традиционно определят футболния облик на града. Стадионите, на които играят, са съответно „[[Естадио Мануел Руис де Лопера]]“ и „[[Естадио Рамон Санчес Писхуан]]“. На стадиона на „Севиля“ се играе финалът за КЕШ през 1986 г., когато „[[Стяуа Букурещ|Стяуа]]“ побеждава „[[ФК Барселона|Барселона]]“, а на [[Олимпийски стадион (Севиля)|Олимпийския стадион на Севиля]] се провежда финалът на [[Купа на УЕФА 2002/03|Купата на УЕФА]] през 2003 г., при който [[ФК Порто|Порто]] надвива [[ФК Селтик|Селтик]].


Севиля е двукратен кандидат за домакинството на летните олимпийски игри (през 2004 и 2008), като и двата пъти са неуспешни. В града са се провеждали големи световни надпревари като например [[Купа Дейвис|турнира за купата „Дейвис“]] (2004) и [[VII Световно първенство по лека атлетика]] (1999).
Севиля е двукратен кандидат за домакинството на летните олимпийски игри (през 2004 и 2008), като и двата пъти са неуспешни. В града са се провеждали големи световни надпревари като например [[Купа Дейвис|турнира за купата „Дейвис“]] (2004) и [[VII Световно първенство по лека атлетика]] (1999).

Версия от 05:02, 16 юли 2014

Вижте пояснителната страница за други значения на Севиля.

Шаблон:Селище в Испания инфо Шаблон:Световно културно наследство

Севѝля (на испански Sevilla, на испански се произнася по-близко до Севийя) е град в Южна Испания, център на автономна област Андалусия и провинция Севиля. Разположен е на река Гуадалкивир. Населението на града е 700 169 души (2013), а на градската агломерация около 1 317 000 души (2005), което я поставя на четвърто място в Испания.

Градът възниква през 8 или 9 век пр.н.е. След завладяването от римляните е наречен Хиспалис, което е трансформирано от маврите в Исбилиях, а от испанците в Севиля. Макар че градът е разположен на 87 km от устието на Гуадалкивир, той се намира само на 7 m надморска височина и в миналото е бил достъпен за морски кораби. Севиля е основното пристанище, през което преминават връзките между Испания и нейната отвъдморска колониална империя през 16-17 век.

Спорт

Реал Бетис“ и „Севиля“ са двата клуба, които традиционно определят футболния облик на града. Стадионите, на които играят, са съответно „Естадио Мануел Руис де Лопера“ и „Естадио Рамон Санчес Писхуан“. На стадиона на „Севиля“ се играе финалът за КЕШ през 1986 г., когато „Стяуа“ побеждава „Барселона“, а на Олимпийския стадион на Севиля се провежда финалът на Купата на УЕФА през 2003 г., при който Порто надвива Селтик.

Севиля е двукратен кандидат за домакинството на летните олимпийски игри (през 2004 и 2008), като и двата пъти са неуспешни. В града са се провеждали големи световни надпревари като например турнира за купата „Дейвис“ (2004) и VII Световно първенство по лека атлетика (1999).

Развива се също местният баскетбол, като основен представител на града е „КБ Севиля“. Клубът играе своите срещи на Паласио де Депортес Сан Пабло, който е с капацитет 7-10 000 души.

В Севиля е разположена и Шахматната федерация на Андалусия, създадена през 1985 г., както и „Маестранса“ — най-старата арена за борба с бикове в Испания.

Известни личности

Родени в Севиля
Починали в Севиля

Побратимени градове

Други

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Seville в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Шаблон:Link FA