Иван Карастоянов: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
махам моите редакции, тъй като тоя е друг човек - тук са объркани двама
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{обработка|форматиране}}
{{обработка|форматиране}}


'''Иван Карастоянов''' е роден на 3 септември 1868 година в Старчища. Той носи прякорите Фотографа на Македония, Иван Карастоилов и малък Стойо. Негов баща е български хайдутин и революционер Стоян Карастоилов.Негов брат е фотографа и депутат Димитър Карастоянов. Завършва елино-българско училище в Кукуш и гимназия в Пловдив. Завършва университет в Копенхаген.
Иван Карастоянов е роден на 3 септември 1868 година в Старчища. Той носи прякорите Фотографа на Македония, Иван Карастоилов и малък Стойо. Негов баща е български хайдутин и революционер Стоян Карастоилов.Негов брат е фотографа и депутат Димитър Карастоянов. Завършва елино-българско училище в Кукуш и гимназия в Пловдив. Завършва университет в Копенхаген,която завършва с отличен успех.


През Сръбско-българска война е доброволец. При посещението си в Копенхаген се запалва по фотография. Когато се връща в Македония става фотограф и снима почти всички революционни дейци и известни хора.Става член на ВМОРО през 1896 година. Участва в Горноджумайското въстание.През Илинденско-Преображенско въстание е четник на Атанас Янков. След въстанието бяга в Ниш. През 1911 година участва в Италиано-турската война. През балканската война е опълченец и е ранен в лозенградската операция. През Междусъюзническата война е в състава на Македонската дивизия. В Първата световна война е фотограф. След войната намразва Александъл Димитров заради убийството на Симеон Кличарски. След убийството на брат си бяга в Стокхолм, където се занимава в Фотография. Умира на 101 години в Стокхолм на 11 октомври 1970 година.
През Сръбско-българска война е доброволец. При посещението си в Копенхаген се запалва по фотография. Когато се връща в Македония става фотограф и снима почти всички революционни дейци и известни хора.Става член на ВМОРО през 1896 година. Участва в Горноджумайското въстание.През Илинденско-Преображенско въстание е четник на Атанас Янков. След въстанието бяга в Ниш. През 1911 година участва в Италиано-турската война. През балканската война е опълченец и е ранен в лозенградската операция. През Междусъюзническата война е в състава на Македонската дивизия. В Първата световна война е фотограф. След войната намразва Александъл Димитров заради убийството на Симеон Кличарски. След убийството на брат си бяга в Стокхолм, където се занимава с Фотография.Докато е в Стокхолм става приятел с шведския крал.Благодарение на него получава пенсия. Умира на 101 години в Стокхолм на 11 октомври 1970 година.


== Бележки ==
== Бележки ==

Версия от 08:34, 20 септември 2014

Иван Карастоянов е роден на 3 септември 1868 година в Старчища. Той носи прякорите Фотографа на Македония, Иван Карастоилов и малък Стойо. Негов баща е български хайдутин и революционер Стоян Карастоилов.Негов брат е фотографа и депутат Димитър Карастоянов. Завършва елино-българско училище в Кукуш и  гимназия в Пловдив. Завършва университет в Копенхаген,която завършва с отличен успех. 
През  Сръбско-българска война е доброволец. При посещението си в Копенхаген се запалва по фотография. Когато се връща в Македония става фотограф и снима почти всички революционни дейци и известни хора.Става член на ВМОРО през 1896 година. Участва в Горноджумайското въстание.През Илинденско-Преображенско въстание е четник на Атанас Янков. След въстанието бяга в Ниш. През 1911 година участва в Италиано-турската война. През балканската война е опълченец и е ранен в лозенградската операция. През Междусъюзническата война е в състава на Македонската дивизия. В Първата световна война е фотограф. След войната намразва Александъл Димитров заради убийството на Симеон Кличарски. След убийството на брат си бяга в Стокхолм, където се занимава с Фотография.Докато е в Стокхолм става приятел с шведския крал.Благодарение на него получава пенсия. Умира на 101 години в Стокхолм на 11 октомври 1970 година. 

Бележки