Насим Талеб: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
м + Категория:Парижки университет
Ред 2: Ред 2:


== Биография ==
== Биография ==
Насим Талеб е роден в Aмиун, син на ливанци с френско гражданство. Учи във френски лицей, по-късно е студент в Парижкия университет, където прави докторат по приложна (икономическа) математика. През 80-те години на 20. век се установява в САЩ, където се занимава с борсова търговия и финансов мениджмънт. Професионалната му кариера включва успешното създаване на собствена компания и работа за няколко големи банки (Индосюез, Дойче Банк, Париба). През 2011 г. е влючен в класацията на 50 най-влиятелни финансисти според агенция Блумбърг<ref>"The 50 Most Influential People in Global Finance". Bloomberg. {{ref-en}}</ref>. Понастоящем е консултант на МВФ.
Насим Талеб е роден в Aмиун, син на ливанци с френско гражданство. Учи във френски лицей, по-късно е студент в [[Университет Пари-Дофин|Университета Пари-Дофин]], където прави докторат по приложна (икономическа) математика. През 80-те години на 20. век се установява в САЩ, където се занимава с борсова търговия и финансов мениджмънт. Професионалната му кариера включва успешното създаване на собствена компания и работа за няколко големи банки (Индосюез, Дойче Банк, Париба). През 2011 г. е влючен в класацията на 50 най-влиятелни финансисти според агенция Блумбърг<ref>"The 50 Most Influential People in Global Finance". Bloomberg. {{ref-en}}</ref>. Понастоящем е консултант на МВФ.


== Възгледи ==
== Възгледи ==
Ред 31: Ред 31:
[[Категория:Американски есеисти]]
[[Категория:Американски есеисти]]
[[Категория:Американски философи]]
[[Категория:Американски философи]]
[[Категория:Парижки университет]]
[[Категория:Ливанци в САЩ]]
[[Категория:Ливанци в САЩ]]

Версия от 18:37, 29 март 2015

Насим Никълъс Талеб (Шаблон:Lang-en, р. 1960) е ливански и американски икономист и есеист. Работи до 2004 г. в редица финансови институции, след които се отдава на преподавателска и писателски дейност. Книгата му "Черният Лебед" е била оценена като една от 12-те най-влиятелни книги, излезли след Втората световна война[1].

Биография

Насим Талеб е роден в Aмиун, син на ливанци с френско гражданство. Учи във френски лицей, по-късно е студент в Университета Пари-Дофин, където прави докторат по приложна (икономическа) математика. През 80-те години на 20. век се установява в САЩ, където се занимава с борсова търговия и финансов мениджмънт. Професионалната му кариера включва успешното създаване на собствена компания и работа за няколко големи банки (Индосюез, Дойче Банк, Париба). През 2011 г. е влючен в класацията на 50 най-влиятелни финансисти според агенция Блумбърг[2]. Понастоящем е консултант на МВФ.

Възгледи

Солидната математическа подготовка на Талеб му позволява да развие и приложи свои разбирания за случайност и респективно риск във финансовия сектор. Той е автор на множество специализирани публикации и няколко монографии. Световната финансова криза става повод да се обърне повече внимание на неговите анализи, а той самият влиза в полемика с редица водещи икономисти.

Популярни книги

  • Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets. 2001.
    • бълг. изд. Надхитрени от случайността: Скритата роля на случайността в живота и на пазара. София: ИнфоДар, 2006, 367 с. ISBN 954-761-222-0
  • The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable. 2007.
    • бълг. изд. Черният лебед: въздействието на слабо вероятното в живота и на пазара. София: ИнфоДар, 2011, 632 с. ISBN 978-954-761-499-4
  • The Bed of Procrustes: Philosophical and Practical Aphorisms. 2010.
    • бълг. изд. Прокрустовото ложе: философски и практически афоризми. София: ИнфоДар, 2011, 120 с. ISBN 978-954-761-497-0
  • Antifragile: Things That Gain from Disorder. New York: Random, 2011.
    • бълг. изд. Антикрехкост: Как да излечем ползи от хаоса. София: ИнфоДар, 2013, 656 с. ISBN 978-954-761-532-8

Източници

  1. Appleyard, Bryan. "Books that helped to change the world", The Sunday Times (2009-07-19). (англ.)
  2. "The 50 Most Influential People in Global Finance". Bloomberg. (англ.)

Външни препратки

Шаблон:Stub