Халапеньо: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м малка добавка
Dexbot (беседа | приноси)
м Removing Link GA template (handled by wikidata)
Ред 11: Ред 11:


[[Категория:Зеленчуци]]
[[Категория:Зеленчуци]]
{{Link GA|de}}

Версия от 01:28, 10 май 2015

Нарязано прясно халапеньо

Халапеньо (Шаблон:Lang-es) е средна до едра люта чушка от вида Capsicum annuum, ценена поради горещото усещане, което създава при ядене. Когато е узряла, тя достига 5-9 cm. Обикновено се продава, когато е все още зелена. Халапеньо произхожда от град Халапа в Мексико, където се отглежда традиционно. В Мексико около 160 km² площ се използват за отглеждането на халапеньо, основно в басейна на река Папалоапан в северната част на Веракрус и в Делисияс в Чихуахуа. Този сорт се произвежда още в Халиско, Наярит, Сонора, Синалоа и Чиапас, но в по-малък мащаб. В Мексико е известен под различни имена, като напр. куаресменьос, хуачимангос и чилес гордос.

През 1999 г. в САЩ се определят 22 km² за производството на халапеньо. То е концентрирано главно в южната част на Ню Мексико и в Западен Тексас.

Вегетационният период на халапеньо продължава около 70-80 дена. Когато узрее, растението е високо около 75-90 cm. Обикновено едно растение дава около 25-35 чушки. Докато тече вегетационният период, реколтата от растението се събира повече от веднъж. Когато той спре, чушките започват да почервеняват. На пазара зелените халапеньо се смятат за по-качествени от червените. Производителите често бракуват червените чушки или ги използват за производството на чипотле (изсушен халапеньо).

Шаблон:Растения-мъниче

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Jalapeño в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​