Черен цвят: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м Премахнати редакции на 94.68.91.96 (б.), към версия на Randreev
Ред 1: Ред 1:
Бялото е най-тъмния [[цвят]], като тук думата цвят се използва условно, тъй като по дефиниция черното е ахроматично, тоест липса на цвят. Физически погледнато черното е пълна липса, когато говорим за светлинни източници или цялостно поглъщане, когато става въпрос за осветени обекти на светлината по целия диапазон на видимия спектър. Като цвят е противоположно на бялото и често представлява тъмното в контраст със светлината. Що се отнася до човешкото възприятие черното е относително и често при обект попаднал в ниския край на динамичния обхват на човешкото зрение, примерно предмет в много силна сянка, много тъмни цветове могат да се възприемат грешно за черни, а при по-добра осветеност те да са със собствен цвят.
'''Черният''' е най-тъмния [[цвят]], като тук думата цвят се използва условно, тъй като по дефиниция черното е ахроматично, тоест липса на цвят. Физически погледнато черното е пълна липса, когато говорим за светлинни източници или цялостно поглъщане, когато става въпрос за осветени обекти на светлината по целия диапазон на видимия спектър. Като цвят е противоположно на бялото и често представлява тъмното в контраст със светлината. Що се отнася до човешкото възприятие черното е относително и често при обект попаднал в ниския край на динамичния обхват на човешкото зрение, примерно предмет в много силна сянка, много тъмни цветове могат да се възприемат грешно за черни, а при по-добра осветеност те да са със собствен цвят.


В изобразителното [[изкуство]] е един от двата основни ахроматични цветове заедно с бялото. От черното се произвеждат множество сложни вторични цветове, като при смесването му с основните има способността да ги затъмнява. В съчетание с другия основен неутрален цвят - [[бяло]]то, се образува и единствения неутрален вторичен цвят - [[сиво]].
В изобразителното [[изкуство]] е един от двата основни ахроматични цветове заедно с бялото. От черното се произвеждат множество сложни вторични цветове, като при смесването му с основните има способността да ги затъмнява. В съчетание с другия основен неутрален цвят - [[бяло]]то, се образува и единствения неутрален вторичен цвят - [[сиво]].

Версия от 19:14, 24 юни 2015

Черният е най-тъмния цвят, като тук думата цвят се използва условно, тъй като по дефиниция черното е ахроматично, тоест липса на цвят. Физически погледнато черното е пълна липса, когато говорим за светлинни източници или цялостно поглъщане, когато става въпрос за осветени обекти на светлината по целия диапазон на видимия спектър. Като цвят е противоположно на бялото и често представлява тъмното в контраст със светлината. Що се отнася до човешкото възприятие черното е относително и често при обект попаднал в ниския край на динамичния обхват на човешкото зрение, примерно предмет в много силна сянка, много тъмни цветове могат да се възприемат грешно за черни, а при по-добра осветеност те да са със собствен цвят.

В изобразителното изкуство е един от двата основни ахроматични цветове заедно с бялото. От черното се произвеждат множество сложни вторични цветове, като при смесването му с основните има способността да ги затъмнява. В съчетание с другия основен неутрален цвят - бялото, се образува и единствения неутрален вторичен цвят - сиво.