Икуменизъм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Ред 1: Ред 1:
'''Икуменизмът''' ({{lang-el|οικουμενικός}}, ''икуменикос'', в превод ''вселенски'') е движение за сливане в едно на всички християнски църкви. Основният инструмент на икуменизма е диалог и обща молитва.
'''Икуменизмът''' ({{lang-el|οικουμενικός}}, ''икуменикос'', в превод ''вселенски'') в същността си е еретическо движение за сливане в едно на всички християнски деноминации . Основният инструмент на икуменизма е диалог и обща молитва.


== История ==
== История ==

Версия от 05:57, 12 август 2015

Икуменизмът (Шаблон:Lang-el, икуменикос, в превод вселенски) в същността си е еретическо движение за сливане в едно на всички християнски деноминации . Основният инструмент на икуменизма е диалог и обща молитва.

История

Движението се приема като католическа инициатива, като движение на римокатолическото мисионерство. От друга страна движението произхожда от различни протестантски общности, откъдето най-широко се разпространява. Икуменизмът се оформя и утвърждава като организация в 1948 година на конгреса в Амстердам, на който се създава Световен съвет на църквите (ССЦ).[1]

Българската православна църква и руската православна църква встъпват в ССЦ в 1961 година, но в 1998 година БПЦ напуска ССЦ.

Множество старостилни църкви отхвърлят икуменизма.[1]

Литература

  • Свети папа Йоан Павел II, "Да прекрачиш прага на надеждата", 2011 г., изд. "Комунитас"
  • Архим. Серафим и архим. Сергий, „Православие и икуменизъм“, С., 1992 г.
  • W. A. Visser't Hooft, The Genesis of the World Council of Churches, w: A History of The Ecumenical Movement 1517-1948, R. Rose, S. Ch. Neill (red.), Londyn: SPCK 1967

Вижте също

Бележки

Външни препратки

Шаблон:Християнство-мъниче