Мостик: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м форматиране: А|АБ, интервали (ползвайки Advisor.js)
Ред 19: Ред 19:


[[Категория:Корабоплаване]]
[[Категория:Корабоплаване]]
[[Категория:Морски термин]]
[[Категория:Морски термини]]

Версия от 13:02, 17 август 2015

Мо́стик — оградена част на палубата на горните етажи на надстройките и рубките или отделна платформа. Мостиците имат предназначение на места за постове на управление, наблюдение или връзка, а също така и преходи от една надстройка към друга.

Мостиците се делят според предназначението им — ходови, далекомерен, сигнален, прожекторен, навигационен и други.

Според мястото им на разполагане мостиците се делят на носови и кърмови, според степеннта си на защитеност от външната среда биват — отворени, затворени и полузатворени.

Цялата палуба на ходовата рубка се нарича ходови мостик, а откритите площадки по бордовете отстрани на рубката — криле на ходовия мостик. На плавателните съдове, които са предназначени да плават в големите ширини крилете на ходовия мостик и рулевата рубка са обединени в едно закрито помещение, за защита от ниските температури. Ходовия мостик също се нарича и капитански (pilot bridge).

Навигационен мостик се нарича покрива на рулевата рубка и свързаните помещения. На ходовия и навигационния мостици се намират основните постове за управление на плавателния съд.

Разновидност на мостиците са преходните мостици, разположени над горната палуба и предназначени за преместване от единия борд на другия и за преход между отделните надстройки. Надлъжни преходните мостици има на танкерите, които нямат вътрешни преходи под горната палуба и са с ниска височина на надводния борд при пълно натоварване.

Литература

  • Морской Словарь, М, Военное издательство МО СССР, 1959
  • Морской Энциклопедический Словарь, Л-д, «Судостроение», 1991, ISBN 5-7355-0280-8
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Мостик (морской термин)“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​