Николай Клич: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 1 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q4223988.
Ред 46: Ред 46:
[[Категория:Руски офицери]]
[[Категория:Руски офицери]]
[[Категория:Съветски генерали]]
[[Категория:Съветски генерали]]
[[Категория:Военни дейци от Първата световна война]]
[[Категория:Руски военни дейци от Първата световна война]]
[[Категория:Съветски военни дейци от Втората световна война]]
[[Категория:Съветски военни дейци от Втората световна война]]

Версия от 08:56, 10 септември 2015

Шаблон:Инфокутия военно лице

Николай Александрович Клич е руски офицер и съветски военачалник, генерал-лейтенант от артилерията, участник в Първата и Втората световна война.

Биография

Роден е на 4 декември 1895 г. в град Карс (днес в Турция). Завършва кадетски корпус и артилерийско училище, участва в Първата световна война като командир на взвод и адютант в артилерийски дивизион със звание поручик.

От януари 1918 до ноември 1920 г. служи в арменската национална (дашнакска) армия като помощник-командир, а после - като командир на батарея.

От края на 1920 г. е в РККА (бъдещата Червена армия). Заема длъжностите командир на артилерийска батарея, дивизион, помощник-началник на дивизионна артилерия.

След завършването на Военната академия „Фрунзе“ през 1928 г. е преподавател в Сумското артилерийско училище, после във ВА „Фрунзе“ е адюнкт (военен аспирант) и старши ръководител на катедра „Артилерия“. Служи като помощник-началник на Отдела по управление на бойната подготовка на РККА, помощник-началник по военно-артилерийските училища в Артилерията на Червената армия. Участва в Гражданската война в Испания.

В периода 1938 - 1941 г. е на ръководни военни длъжности, вкл. началник на артилерията на 8-ма армия (през Зимната война от 1939 - 1940 г.) и на Далекоизточния фронт, командир на бригада. Генерал-лейтенант от артилерията (1940). В началото на Великата Отечествена война e началник на артилерията на Западния особен военен окръг.

След разгрома на Западния фронт в Бялистокско-минското сражение е арестуван на 8 юли 1941 г. По обвинение в „престъпна нехайност, в резултат на която голяма част от артилерията и боеприпасите на Западния фронт са попаднали в ръцете на противника“, на 17 септември 1941 г. е осъден на разстрел. Присъдата е приведена в изпълнение на 16 октомври с.г. Погребан е в Донското гробище в град Москва.

Реабилитиран е посмъртно. Награден е с 3 ордена и други медали.

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Клич, Николай Александрович“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​